تبریزبیدار
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۵۸:۱۷ شناسه خبر : ۱۰۷۳۰۷۵

افشاگری های رییس اداره اوقاف ناحیه ۱ تبریز در خصوص قوم تپه در گفتگو با تبربزبیدار:

اداره کل صنعت و معدن استان مجوز خاکبرداری را به یک شخص داده / علی رغم دستور دادستانی، تخلف ها ادامه یافت

حجت الاسلام جعفری گفت: صادر کننده مجوز سازمان صنایع و معادن استان است، موضوع را از طریق دادستانی پیگیر کردیم . این فرد خاص که شروع به خاکبرداری کرده است، چند سال قبل مجوز های لازم را از طرف نهاد های مختلف گرفته است به همین خاطر پیگیری های ما به جایی نمی رسد.

به گزارش تبریز بیدار؛ تپه‌های ماسه‌ای قوم تپه در طول هزاران سال به وجود آمده‌اند  این کویر با مساحتی حدود شش کیلومتر مربع در ۳۰ کیلومتری شمال غرب تبریز واقع شده است. این منطقه بکر که نام آن در سایت گردشگری ایران به عنوان یک منطقه گردشگری معرفی شده است در اثر بی توجه مسئولان امر و برداشت های غیرمجاز از ماسه ها و ریختن زباله ها در آستانه تخریب کامل قرار دارد

سازمان اوقاف و امور خیریه به عنوان مالک این منطقه  پیش از این نسبت به خاک برداری قوم تپه هشدار داده شده بود و مرگ تدریجی این کویر آذربایجان و موقوفه واکنش هایی را در برداشت .موضوع را از مسئولان اداره اوقاف  پیگیر شدیم

وضعیت امروز قوم تپه به 5 سال قبل از می گردد

حجت الاسلام جعفری رئیس  سازمان اوقاف و امور خیریه ناحیه یک  تبریز در گفتگو با تبریز بیدار با اشاره به وضعیت نابسامان  قوم تپه، اظهار داشت:  وضعیت امروز قوم تپه به 5 سال قبل از می گردد، در حدود2 سال قبل این وضعیت در رسانه ها مطرح شد، نشست ها و جلسات مختلفی بین  اوقاف، سازمان صنایع و معادن و میراث فرهنگی استان برگزار شد به امید اینکه   از این کار جلوگیری شود ولی نتیجه ای نداشت.

وی گفت:  مالکیت  قوم تپه با  اوقاف است ولی صادر کننده مجوز سازمان  صنایع و معادن استان است، موضوع را از طریق دادستانی پیگیر کردیم . این فرد خاص  که شروع به خاکبرداری کرده است، چند سال قبل مجوز های  لازم را از طرف نهاد های مختلف گرفته است به همین خاطر پیگیری های ما  به جایی نمی رسد.

رئیس اداره اوقاف ناحیه یک تبریز تصریح کرد:  در جلسه ای که با دادستان تبریز و معاون سازمان صنعت و معدن  برگزار کردیم، مقرر شد سازمان صمت  نسبت به توقف این کار اقدام کند ولی تا امروز چنین کاری انجام نشده است. در پیگیری هایی هم که از طریق دادستان  محترم تبریز داشتیم  دادستان تبریز دستور داد  نسبت به لغو مجوز و تغییر در رویه صدور مجوز اقدام شود.

۸۰ سال نیاز هست تا این کویر آذربایجان بوجود آید/ خاک این منطقه را برای استفاده در کوره های آجر پزی به تاراج می برند

حجت الاسلام جعفری، ادامه داد:  این تپه به عنوان کویر آذربایجان معروف است، طبق گفته کارشناسان  محیط زیست، زمانی در حدود 80 سال نیاز است تا این طبیعت  به وجود آید، جاذبه های فرهنگی و گردشگری  این منطقه بسیار گران بهاتر از آن است که خاک این منطقه برداشت شود،  نکته جالب این است که میزان ارزش بهای خاک این منطقه ناچیز است و فرد برداشت کننده  خاک این منطقه را برای  استفاده درکوره های آجر پزی  برداشت می کند.

وی خاطر نشان کرد:  منطقه دیگری در روستای اوغلی و منطقه دره حرامی در نزدیکی پلیس راه تبریز  صوفیان نیز وجود دارد که معادن آن توسط همان فرد برداشت می شود. این فرد اصالتی از روستای اوغلی دارد که  این برداشت ها را انجام می دهد اگر به این منطقه هم سری بزنید  بخش ناچیزی از قوم تپه باقی مانده است.

وی با اشاره به مالکیت اداره اوقاف نسبت به این منطقه گفت:  این منطقه متعلق به سازمان اوقاف است ولی سازمان صنایع و معادن  اعلام می کند که استعلام از  اوقاف در واگذاری معادن این منطقه  جزو وظایف قانونی آن ها نیست  واگر کسی معدنی را به ثبت برساند  با پرداخت حقوق دولتی می تواند برداشت کند.

فردی که مجوز برداشت از قم تپه دریافت کرده، حق آن را به نفر دیگری انتقال داده/ مردم منطقه بدلیل عدم آگاهی، اقدامی نمی کنند

رئیس  ناحیه یک اوقاف تبریز تصریح کرد:   فردی که مجوز برداشت از قوم تپه را دارد حق برداشت را به یک نفر دیگر انتقال داده است و در سال 93 که بین این دونفر  اختلافی به وجود آمد برداشت ها متوقف شد ولی بعد از چند سال بازهم ادامه یافت ، مردم بومی منطقه هم چون به درستی نسبت به این کار آگاهی ندارند  برای جلوگیری از برداشت های نامناسب اقدامی نکرده اند.

مرثیه خواندن برای قوم تپه  ارزشی ندارد

حجت الاسلام جعفری، یادآور شد: اگر نسبت به این مسئله اقدامی نشود  به عنوان سرمایه مادی و معنوی از دست خواهد رفت کما اینکه تاکنون از دست رفته است دیگر مرثیه خواندن برای قوم تپه  ارزشی ندارد.