تبریزبیدار
پنج شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ ۱۲:۲۳:۳۶ شناسه خبر : ۱۰۷۳۰۹۳

گزارش تبریزبیدار از برپایی نمایشگاه استکبارستیزی:

ترسیم جنایات آمریکای نازنین با زبان کاریکاتور / بیضایی: هنر انقلاب اسلامی تاکنون کم رنگ شکل گرفته

احمد رضا بیضایی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و برادر شهید مدافع حرم یکی از این افرادی است که نمایشگاه کارکاتوری با نام "آمریکای نازنین" در باغ کتاب تبریز برپا کرده است که تبریزبیدرا رد گزارشی به آن پرداخت کرده است.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار ؛


هنر کاریکاتور یا همان نقاشی ساده ای که چاشنی طنز را به همراه دارد قدمتی به اندازه 400 سال در جهان داراستٰ. وسیله ای که گاها اثر گزاری آن به مراتب بیشتر از ساعت ها نشست و همایش و یا حتی کتاب های قطور و ضخیم است، امروزه استفاده از این هنر برای رساندن پیام به مخاطب با کمترین هزینه و کوتاه ترین زمان ممکن صورت می گیرد، دوست و دشمن به اهمیت هنر در راستای انتقال پیام خود واقف هستند، برگزاری نمایشگاه ها و مسابقات هنری با عنوان کاریکاتور در مسائل روز جهان سال های سال است که در ایران و جهان انجام می گیرد، موضوعات سیاسی و اجتماعی روز بیشترین دستمایه های کاریکاتوریست های سال های اخیر قرار گرفته است، انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک انقلاب اعتقادی و فرهنگی نیز همواره از هنر برای تبیین اندیشه های خود استفاده می کند.

ترسیم جنایات آمریکای نازنین با زبان کاریکاتور

از تحریم و دلارهای نفتی عربستان تا برجام و جبهه مقاومت

مساله استکبار ستیزی از جمله شعارهای حیاتی انقلاب اسلامی است که هنرمندان متعهد انقلابی سعی می کنند تا با استفاده از هنر خود، جنایات و سیاست های خون آلود استکبار جهانی یعنی آمریکای خبیث  را بیش از پیش معرفی کنند.

احمد رضا بیضایی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و برادر شهید مدافع حرم  یکی از این افرادی است که نمایشگاه کارکاتوری با نام "آمریکای نازنین"  در باغ کتاب تبریز برپا کرده است.

Image title


این نمایشگاه که حاصل فعالیت های هنری این فعال فرهنگی می باشد در قالب نزدیک به 20 عدد تابلو به معرض نمایش عمومی قرار گفته است. موضوعات سیاسی مانند تحریم های آمریکا علیه کشورمان ، استفاده از دلارهای نفتی عربستان برای برهم زدن آرامش منطقه غرب آسیا و یا حتی موضوعات سیاسی مربوط به مسائل داخل کشور از جمله برجام، قالب تم کاریکاتورهای وی را تشکیل می دهد. در گفتگویی که در محل نمایشگاه با وی انجام دادیم ، بر استفاده از زبان هنر برای انقلاب اسلامی و لزوم تعهد هنرمند به آرمان های کشورش تاکید می کند.

Image title


احمد رضا بیضایی به تبریزبیدار می گوید: این نمایشگاه به مناسبت روز 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و روز مرگ بر آمریکا تدارک دیده شده استٰ. فکر برپایی این نمایشگاه از مدت ها پیش در ذهنم ایجاد شده بود ولی به خاطر مشغله های کاری فراوان موفق به انجام این کار نشده بودم .

وی می افزاید: ایده ها و سوژه های این نمایشگاه از قبل برنامه ریزی شده بود و تعدادی هم در گذر زمان به ذهنم رسید. در حدود 1 هفته قبل از 13 آبان با جدیت دنبال کردم و در حدود 50 اثر آماده شد ولی به لحاظ نبود وسعت مکانی نتوانستیم همه آثار را در دید عموم قرار دهیم و در حدود 16 اثر در این نمایشگاه در مقابل بازدیدکنندگان عزیز قرار گرفت.

Image title


تلاش برای بین المللی کردن نمایشگاه

این مدرس دانشگاه تصریح می کند: موضوعات این کاریکاتور بر محوریت شیطان بزرگ انجام گرفته است، سعی کردیم مسائل روز و سیاسی داخلی مربوط به اقدامات آمریکا را آماده کنیم، جبهه مقاومت و تروریسم تکفیری از دیگر موضوعاتی بود که در خلق این آثار مورد توجه قرار گرفته است، البته در نظر داریم که این نمایشگاه را در سطح بین الملل برگزار کنیم مخصوصا در کشورهایی که به نوعی درگیر مسائل مربوط به تروریسم تکفیری شدند.

Image title


بیضایی خاطر نشان می کند: هر روز ما، روز مبارزه با استکبار جهانی است، در بحث استفاده از هنر برای پیش برد اهداف انقلاب اسلامی دو دیدگاه وجود دارد، اول اینکه برخی معتقدند که هنر برای هنر است این نظریه در غرب مشهور است و معتقدند که هنر مند به هیچ سیاست و مکتبی تعلق خاطر ندارد، این نظریه در داخل کشور هم طرفدارانی دارد، ولی با این وجود مشاهده می کنیم که کسانی که به این نظریه معتقدند هم خودشان به یک خط سیاسی وصل هستند.

Image title


این هنرمند جوان خاطر ادامه می دهد: غالب فعالیت هنری چه تکنیکی و چه محتوایی از هنر غرب الگو گیری شده است و چیزی به اسم هنر انقلاب اسلامی تاکنون شکل نگرفته و یا اگر هم تشکیل شده است به صورت کم رنگ و نادر وجود دارد. کاریکاتور به لحاظ سرعت انتقال پیام و اینکه از ابزار طنز گویی استفاده می شود،  روشی موفق به شمار می رود. البته کاریکاتوری موفق خواهد بود که بتواند به سرعت با مخاطب ارتباط برقرار کند.

Image title


بیضایی تاکید می کند: هنر انقلاب اسلامی، با رویکرد به تصویر کشیدن زندگی انسان و نیازها و آرزوهای او ، توانسته همراه با انقلاب اسلامی باشد و به زبان گویای آن تبدیل شود. این هنر در مضمون آثار و هم فرم و شکل ارائه آنها ، به اسلام و انسان توجه کرده و از تک بعدی بودن پرهیز کرده است . ساخت و تولید آثار هنری با محتوای معنوی ، هیچ گاه مانع از آن نبوده که هنرمند به موضوعات رئالیستی توجه کند و در کنار همه اینها ، هنرمندان به مسائل روز جهان نیز گوشه چشمی داشته اند و هنر را در خدمت تمام وجوه زندگی به کار گرفته اند.

Image title


گفتنی است این نمایشگاه روز 12 آبان در باغ کتاب تبریز واقع در خیابان امام(ره) نرسیده به آبرسان افتتاح شده و تا 21 آبان ادامه دارد و همه روزه از ساعت 16 تا 21 برای بازدید علاقمندان دایر است.


گزارش از: محمدرضا دهقان نژاد