تبریزبیدار
پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ۰۹:۳۶:۳۴ شناسه خبر : ۱۰۷۳۱۵۶

بمناسبت سالروز رحلت صاحب تفسیر المیزان؛

علامه پرآوازه تبریزی که در پایتخت گردشگری جهان اسلام فراموش شد

به نظر می رسد رویداد تبریز 2018 فرصت خوبی بود تا در سالگرد رحلت دانشمند و فیلسوف تبریزی اندیشمندان جهان اسلام را به تبریز کشاند اما اگر گذرتان به شهر تبریز بیافتد حتما جای خالی بنرهای گرامیداشت وی را احساس خواهیم کرد.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار / سیده صفورا موسویلر


چه زیبا سرود آن عالم فرزانه...

 همی گویم و گفته ام بارها

بود کیش من مهر دلدارها

پرستش به مستی است در کیش مهر

 برون اند زین جرگه هشیارها

اگرتقویمی بود و زحمت ورق زدن آن را کسی به خود می داد حتما مناسبت 24 آبان به چشمش می خورد.

سالروز ارتحال عالمی فرزانه و بلند مرتبه که شهرت و آوازه اش نه تنها در دنیای اسلام بلکه مرزهای جغرافیای دنیا را در برگرفته است. علامه سید محمد حسین طباطبایی صاحب تفسیر المیزان.

به نظر می رسد رویداد تبریز 2018 فرصت خوبی بود تا در سالگرد رحلت این دانشمند و فیلسوف تبریزی  اندیشمندان جهان اسلام را به تبریز کشاند اما اگر گذرتان به شهر تبریز بیافتد حتما جای خالی بنرهای گرامیداشت وی و برنامه های این مناسبت مهم را احساس خواهیم کرد.

واقعا گاهی یا فراموشکاریم یا خود را به فراموشی می سپاریم.

تعجبی ندارد که در این وانفسای منم منم های دنیوی فراموش کاری به سراغ متولیان دینی و فرهنگی استان هم آمده باشد.

آدم گاهی اوقات دلش از این همه دنیا طلبی می گیرد.

سید محمد حسین طباطبایی مشهور به علامه طباطبایی (۱۲۸۱- ۱۳۶۰ ه.ش)، مفسر، فلیسوف، متکلم، اصولی، فقیه، عارف و اسلام شناس بزرگ سده ۱۴ ه.ق. از تأثیرگذارترین عالمان شیعه در فضای فکری و مذهبی ایران در سده ۱۴ ه.ش بود. او نویسنده تفسیر المیزان، و کتاب های فلسفی بدایة الحکمة و نهایة الحکمة، و اصول فلسفه و روش رئالیسم است. علامه، در حوزه علمیه قم به جای اشتغال به فقه و اصول، درس تفسیر قرآن و فلسفه برقرار کرد. این کار او موجب رونق دانش تفسیر در حوزه قم شد. روش تفسیری او تفسیر قرآن به قرآن بود.

مباحثه با پروفسور كِربن

يكي از اثرات ماندگار علاّمه، مباحثات وي با پروفسور كِربن استاد دانشگاه و اسلام شناس غربی بود. مباحثه بين پروفسور كربن و علاّمه طباطبايي از سال 1336 هجري شمسي شروع شد و بيش از 20 سال ادامه پيدا كرد كه نتايج اين مباحثات به چهار زبان فارسي، عربي، فرانسه و انگليسی منتشر شده است. روزي علاّمه در بين صحبت هايش به پروفسور گفت: ... در اسلام هر وقت انسان حالي پيدا كند، مي تواند خدا را بخواند. چون همه مكان ها بدون استثناء محلّ عبادت است. امّا در دين مسيح اين طور نيست. عبادت حتماً بايد در وقت معيّني (روز يكشنبه) و در مكان معيّنی (كليسا) انجام شود؛ در غير اين صورت باطل است. او بايد تا روز يكشنبه كه كليسا باز مي شود صبر كند. پروفسور كربن جواب داد: بلي، اين اشكال در دين مسيح وجود دارد. علاّمه طباطبايي ادامه داد: همچنين در دين مسيح خدا اسماء حسنا ندارد و جز الفاظ خدا، اله و اب نام ديگري ندارد.

اینها تنها بخشی از عظمت این اندیشمند آذربایجانی  است که شاید تاریخ کمتر به روی خود شبیه وی را خواهد دید.

و پایان کلام همان غزل استاد که فرموندند....

کشیدند در کوی دلدادگان

میان دل و کام، دیوارها


چه فرهادها مرده در کوهها

چه حلاجها رفته بر دارها


چه دارد جهان جز دل و مهر یار

مگر توده هایی ز پندارها


ولی رادمردان و وارستگان

نبازند هرگز به مردارها