تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ ۱۳:۳۹:۰۴ شناسه خبر : ۱۰۷۳۱۸۵

در جلسه امروز شورای شهر تبریز چه گذشت؛

ازتاخیر یک ساعته نائب رئیس و شهردار تا اعتراض یک شهروند در صحن علنی / حضور مجازی داد عضو شورا را درآورد

جلسه امروز شورای شهر با حضور اعضای شورا شهر تبریز و شهردار برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، هشتاد و پنجمین جلسه شورای شهر تبریز با حضور اعضای شورا و شهردار تبریز برگزار شد، حضور و ارائه گزارش روسای سازمان های اتوبوسرانی و تاکسیرانی  از دیگر برنامه های جلسه امروز شورای شهر تبریز بود، رسیدگی به حمل و نقل عمومی به ویژه  اتوبوسرانی و مشکلات رانندگان تاکسی و تعیین تکلیف تاکسی های اینترنتی در سطح شهر از مباحثی بود که اعضای شورا روی میز بحث خود قرار دادند.

ابتدای جلسه که بدون حضور شهر دار تبریز و سونیا اندیش نائب رئیس شورای شهر برگزار شد  به ارائه گزارش فرخ جلالی رئیس سازمان اتوبوسرانی تبریز و حومه  اختصاص داده شد.

فرخ جلالی در گزارش خود گفت: از 519 نفر پرسنلی که در این سازمان مشغول هستند 219 نفر به صورت رسمی و 212 نفر به صورت قرار دادی مشغول به کار هستند، در همین حال 766 دستگاه اتوبوس در سطح شهر تبریز به ارائه خدمات رسانی به شهروندان  انجام وظیفه می کنند. در حدود 655 هزار نفر روزانه در تبریز از طریق سیستم حمل و نقل اتوبوسرانی  جابجا می شوند، میانگین کارکرد مفید اتوبوس های حمل و نقل 8 سال است که این میزان گاها به 10 سال نیز افزایش پیدا می کند، به طور مثال 295 دستگاه اتوبوس  عمری بالای 10 سال دارند.

جلالی اضافه کرد: 248 دستگاه اتوبوس از این مقدار مربوط به بخش خصوصی است و بقیه در اختیار بخش دولتی می باشد، 128 دستگاه نیز از سال 95  در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است، 50 دستگاه از اتوبوس های بی آرتی تبریز نیز بدون پلاک فعالیت می کنند که 17 دستگاه آن پلاک گزاری شده است.

وی بااشاره به  منابع مالی اتوبوسرانی گفت در ششماهه اول سال جاری فقط 16 درصد از بودجه مصوب، تحقق یافته است، بودجه لازم را در اختیار نداریم به همین خاطر  فقط 72 دستگاه از ناوگان اتوبوسرانی مجهز به سیستم های صوتی هستند. ولی تمامی اتوبوس های استفاده شده مجهز به سیستم ردیاب جی پی اس هستند، در 5 خط هم به صورت خطوط شبانه  انجام فعالیت می کنیم.

 بعد از اتمام  گزارش طولانی فرخ جلالی شکور اکبر نژاد  در واکنش به این گزارش گفت: آقای جلالی ماشین های شما بزرگ است به همین خاطر  زیاد صحبت کردید.

در ادامه جلسه اعضای شورای شهر تبریز در واکنش به گزارش رئیس سازمان اتوبوس رانی  به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

مسعودی ریحان یکی از اعضای شورای شهر تبریز گفت: ملاک میزان رضایت مردم است،ممکن است برای بهتر نشان دادن عملکرد، برخی مسائل گفته نشود ولی مردم قاضی خوبی هستند، باید از برخی کارهای پوپولیستی  دست برداشت نمی شود برای نمادین سوار اتوبوس شد و از مشکلات آن آگاهی کامل نداشته باشیم،اگر بتوان سیستمی طراحی کرد که نظرات  مردم انعکاس داده شود بهتر می شود نتیجه گیری کردسهم  دولت و  شهرداری مشخص شود تا  مردم بدانند هرکدامشان چقد مقصر هستند

فرج قلیزاده هم اظهار داشت: در این گزارش در مورد قرارداد خرید اتوبوس توضیح داده نشد، همچنین مصوبه شورا درباره تبلیغات بر روی اتوبوس ها به کجا رسید،  در پیشبرد اهداف فرهنگی قرار بود کتاب خانه هایی برای  مطالعه قرار داده شود  که به کجا رسید؟ فرخ جلالی هم در پاسخ گفت در برخی از اتوبوس ها چنین کارهایی را انجام دادیم ولی کتاب ها به سرقت رفت.

قلیزاده در ادامه گفت: تا زمانیکه اتوبوسرانی خود به عنوان متصدی کار می کند نمی شود بهتر از این خدمات ارائه داد، نبود بیمه های رانندگان از دیگر مشکلاتی است که گریبانگیر رانندگان بخش خصوصی شده است .شرکت اتوبوسرانی به یکی از کارخانجات خودروسازی 30 میلیارد پرداخت کرده ولی تاکنون اتوبوسی دریافت نکرده است.

آجودان زاده هم  در اظهار نظری بیان داشت: معاون رئیس جمهور می گوید دولت بابت نقدینگی مشکلی ندارد ولی در عمل شاهد مشکلات هستیم ، در خصوص برخی شهرک های اقماری آیا  خطوط اتوبوسرانی ایجاد شده است؟

بابایی اقدم رئیس کمیسیون شهر سازی شورای شهر نیز گفت: رویه ای در شورای چهارم وجود داشت که برخی اعضای شورا  برای خود شیرینی  برخی از همکاران خود را ضایع می کردند  و این تذکری است که اول باید به خودم بدهم، پیشنهاد میکنم جلسه ای با وزیر صنایع و معادن برای حل مشکلات تبریز برگزار شود باید از ظرفیت آقای رحمانی برای حل مشکلات تبریز استفاده کرد. ما نماینده مردم هستیم نه وکیل مدافع شهرداری.باید تکلیف تاکسی های اینترنتی مشخص شود در خیابان های شهر جوانانی کاغذ به دست تاکسی رانی اینترنتی را تبلیغ می کنند

سونیا اندیش نائب رئیس شورا هم که بهد از 1 ساعت از شروع جلسه به صحن علنی وارد شد  در همان دقایق اول درگیری لفظی با بابایی اقدم  ایجاد کرد،  بابایی خطاب به اندیش گفت شما دیر آمده اید و از مباحث خبری ندارید که اندیش در پاسخ گفت: در جریان مباحثات هستم چون از طریق اینستاگرام پیگیر بودم که بابایی گفت پس بهتر بود بمانید و از آنجا پیگیری کنید.

تقی پور از دیگر عضو های شورا گفت:30 میلیارد برای خرید اتوبوس پرداخت کرده اند و هنوز بعد از گذشت 5 سال هنوز تحویل نگرفته ایم در این 5 سال میزان سود این 30میلیارد رقم بالایی می شود ارائه گزارش رئیس سازمان تاکسیرانی تبریز هم بخش دیگری از جلسه امروز شورای شهر را به خود اختصاص داد.

وی با بیان گزارشی از عملکرد تاکسی رانی گفت:۱۰۸۴۳ دستگاه در ناوگان تاکسیرانی تبریز اعم از تاکسی خطی یا گردشی فعالیت می کنند33 در صد حمل و نقل شهری تبریز با تاکسی انجام می شود. در مباحث فرهنگی هم کارهایی انجام شده است که به آموزش زبان انگلیسی رانندگان تاکسی در تبریز  می توان اشاره کرد چون شهر ما یک شهر گردشگر پذیر است به همین خاطر رانندگانی که با گردشگران خارجی در ارتباط هستند باید زبان بدانند.

محمد باقر بهشتی هم  اظهار داشت: رفتار رانندگان تاکسی باید الگویی برای دیگر رانندگان ناوگان حمل و نقل باشد از طرفی  نرخ کرایه ها اصلا رعایت نمی شود باید قیمت ها دقیقا بررسی شود.

قلیزاده هم افزود: باید خدمات رفاهی از جمله لاستیک و روغن در اختیار رانندگان تاکسی قرار بگیردخدماتی ارائه نمی دهیم ولی به عناوین مختلف عوارض دریافت می کنیم.

محرم محمد زاده نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس هم با اظهار گلایه مندی از هیئت رئیسه گفت: چندین جلسه است که  مسئولان مختلف در صحن شورا به بیان گزارش های خود می پردازند و این امر مجالی برای طرح دیگر مشکلات شهری نمی گذارد همین الان خیلی از مشکلات بر زمین مانده  است.

شهردار تبریز هم که بعد از 1 ساعت از شروع به میان اعضا شورا آمده بود  گفت:  بحث مترو با اتوبوسرانی و تاکسی متفاوت است مترو زیر نظر شهرداری فعالیت می کند در حالی که  فقط قسمتی از اتوبوسرانی خصوصی است  مردم بدانند تاکسی های شهرداری  قابل اعتماد هستند مشکل اصلی ما  رانندگانی هستند که صلاحیتشان بررسی نمی شود و خودشان نیز ساکن تبریز نیستند.

از حواشی جلسه امروز شورای شهر حضور یک شهروند در صحن علنی بود که می گفت 6 ماه است برای حل مشکلاتم به شورا رفت آمد می کنم ولی مشکلم حل نشده بود  قایقی صحن شورا ملتهب شد.