تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ ۲۲:۳۱:۵۷ شناسه خبر : ۱۰۷۳۱۹۳

تبریزبیدار بررسی می کند:

پای داعش هم به برگ های پاییزی معابر تبریز باز شد / منظر شهری با دستمایه فشار معیشتی

پخش برگ های پاییزی در معابر شهری تبریز توسط شهرداری دیدگاه های متعددی را دربرداشته است که برخی از آنها با چاشنی سیاسی است.

به گزارش تبریز بیدار ، پخش برگ های پاییزی در معابر شهری تبریز توسط شهرداری با هدف ترسیم فضای پاییزی موضوعی است که در طول یک هفته اخیر نقل محافل شده و دیدگاه های متعددی در این خصوص اتخاذ شده است.

زیباسازی منظر پاییزی شهر برای لذت بردن شهروندان، تنها دلیلی است که از سوی شهرداری برای این کار عنوان شده که با واکنش های مثبت و منفی زیادی روبرو شده است.

با گشت و گذار در فضای مجازی به نمونه ای از دیدگاه های مردمی نسبت به این تصمیم برخوردیم که بررسی آن خالی از لطف نیست.

مهرداد خوشکار مقدم مدیر رسانه ای شهرداری تبریز در صفحه اینستاگرام خود به این موضوع پرداخته و با درج عکسی از یک خانواده در میان برگ های پاییزی پخش شده در خیابان نوشت:

" شهرداری تبریز در اقدامی جالب، برگ‌های پاییزی را در معابر و پارکهای سطح شهر پخش کرده است.در وانفسای انواع فشارهای معیشتی و اخبار ناامید کننده، جای خالی فعالیت‌های متنوع برای تلطیف فضای جامعه به شدت احساس می‌شود. البته اگر افراطی‌ها و داعشی‌های وطنی بگذارند. "

اظهارات این فعال رسانه ای در خصوص برگ های پاییزی با چاشنی فشارهای معیشتی و داعشی های وطنی، واکنش کاربران را در پی داشت که در ادامه به برخی از آنها (مخالف و موافق) می پردازیم.

شماری از کاربران ابراز خرسندی خود از این اقدام را با درج کامنت هایی در قالب عباراتی جون " خیلی اقدام خوبیه " و " تشکر فراوان بایت این کار خوبشون " ، " چه جالب ..." ، " ... واقعا فضا رو رومانتیک کرده بود " و .... بیان کردند و بر ضرورت الگوبرداری آن توسط سایر شهرها تاکید داشتند.

کاربر دیگری در تایید این اقدام بر تاثیر مثبت آن بر حس و حال مردم گفته و نوشت" ... ‌فوق العاده ایده‌ی جالبی هست و واقعا تاثیر مثبتی روی حس و حال مردم خسته از‌دغدغه ها گذاشته .جای‌تشکر داره لاقل‌کار مثبتی کردن"

اما گروه مخالفان، بر موضوع تجمع زباله در سطح شهر اشاره کرده و چگونگی جمع آوری آنها ابراز نگرانی داشتند.

کابری در این خصوص نوشت: " کجاش جالبِ جناب خوشکارمقدم !؟ خودتون از نزدیک دیدید ؟ و میدونید معابر چه آشغال دونیی شده !؟ واقعا مزخرف شده"

اما کاربر دیگری بر کنایه سیاسی صاحب پیج طعنه زده و مخالفت خود را اینگونه بیان کرد: " داعشیها قراره حمله کنن برگا رو جمع کنن احیانا؟! "

اما در پاسخ به نگرانی مردم نسبت به جمع آوری این برگ ها، کابری با درج کامنتی مردم را دعوت به جمع آوری آنها می کند!

موضوع دیگری که محل مباحثه در پیام های کاربران -که اغلب از فعالین رسانه- موضوع سیاست زدگی یک پدیده اجتماعی یعنی کنایع داعشی های وطنی بود.

یکی از فعالین رسانه ای در پاسخ به این طعنه می نویسد: "  داعش های وطنی رو خوب اومدی ولی با این حساب فک کنم همین داعش های وطنی ها باعث این اقدامات هستن. چون می دونی که داعش ظواهر دین رو حفظ می کنه ولی باب میل خودش عمل میکنه. اونی که از دسته جات عزای اباعبدالله استفاده ابزاری می کنه اما در مدیریت و تصمیمات شهری منش ائمه و اسلام بایکوت میشه قطعا داعش وطنی هستش"

این اظهارات بی پاسخ نمانده و مدیر رسانه ای شهرداری تبریز چنین جواب می دهد: " در هر برهه از تاریخ، گروهی پیدا شده اند که جهل و افراط و نادانی را نمایندگی کنند. نماد این قشر در عصر حاضر داعش و تفکر داعشی است که ویژگی‌های خاص خودش رو داره. فکر می‌کنم در مصداق داعش بی انصافی می‌کنین"

این بگو مگوی در فضا مجازی باز ادامه یافته و همان کاربر نوشت: " ما باهم هم نظریم جناب خوشکار مقدم عزیز، کسی که الویت های زندگی و معیشت مردم رو.نفهمه نادان و جاهل و البته نماینده تفکر به قول شما داعشیه"

تحلیل و جریان شناسی گروهک تروریستی خاص و ارتباط دادن آن به یک موضوع سیما و منظر شهری، موضعی است که تامل برانگیز بوده و نشان از سیاست زدگی امور اجتماعی و تحت الشعاع قرار گرفتن مسایل شهری در ذیل مواضع سیاسی است.

از منظر سیاسی کردن موضوع که بگذریم، چند کامنت در نوع خود قابل توجه و حامی پیام مهمی بود.

کاربری که نوشته بود " در شهری که پارکها و بوستان های آن به ساختمان و آپارتمان و مجتمع تجاری تبدیل شده پیاده رو بهترین محل برای تلقین حس پاییز به شهروندان می تواند باشد" این هشدار را یادآور شده که تغییر کاربری های بی مورد فضای سبز کلانشهر تبریز را با خطر جدی مواجه کرده است و باید آن را جدی گرفت.

ابتکاری بودن این اقدام مثبت یا منفی، یکی دیگر از بولدهای رسانه ای از سوی شهرداری می باشد که کاربری به آن واکنش نشان داده ونوشت: "این طرح قبلا در شهرهای شمالی و مرکزی اجرا شده بود. "

در هر حال اینکه این اقدام تا چه اندازه در زیباسازی منظر شهری و ایجاد نشاط اجتماعی موثر بوده بحث دیگری است، اما جمع آوری آنها و تمیزی معابر هم موضوعی است که نباید از کنار آن گذشت، چرا که باد خزان پاییزی همین برگ های پاییزی را هر کجا بخواهد، می برد.