تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۸:۱۲ شناسه خبر : ۱۰۷۳۲۶۰

آشنایی با چهاردهمین کلیددار شمس العماره؛

پورمحمدی سکاندار کشتی دولت در آذربایجان شرقی شد / هیئت علمی محوری در دانشگاه تا تریبون ندادن به منتقدین برجام

سرانجام بعد از چالش های متعدد بر سر انتخاب استاندار آذربایجان شرقی، محمد رضا پورمحمدی 60 ساله سکاندار کشتی دولت تدبیر و امید در استانشد.

به گزارش تبریز بیدار ،  سرانجام بعد از چالش های متعدد بر سر انتخاب استاندار  آذربایجان شرقی، صبح امروز با تصویب هیئت دولت  محمد رضا پورمحمدی  60 ساله  سکاندار  کشتی دولت تدبیر و امید در استان و نماینده عالی دولت در استان شد.

در روزهایی که اسامی مختلفی از گوشه و کنار برای جایگزینی مجید خدابخش بازنشسته به گوش می رسید، سرانجام قرعه به اسم پورمحمدی افتاد و رئیس سابق دانشگاه تبریز که پیش از این از او بعنوان رایزن علمی ایران در ترکیه یاد می شد؛  والی استان شد.

سوابق پورمحمدی

پورمحمدی در سال ۱۳۳۷ در تبریز دیده به جهان گشوده است ؛ وی پس از اتمام دوران تحصیلی ابتدائی و متوسطه در سال ۱۳۵۶ وارد دانشگاه تبریز شد و دوره کارشناسی خود را در رشته جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری در سال ۱۳۶۳ به پایان رساند و در سال ۱۳۶۵ با استفاده از بورس تحصیلی عازم کشور انگلستان شد و فوق لیسانس و دکترای خود را در رشته برنامه‌ریزی شهری در دانشگاه کاردیف (UWIST) اخذ کرد. بین سالهای ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۴ در سمت‌های رئیس دانشکده، معاون دانشجویی و فرهنگی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی و رئیس دانشگاه تبریز مشغول بود.

وی در آخرین پست خود از سال ۱۳۹۱ تا چند ماه پیش ریاست دانشگاه تبریز را بر عهده داشت و اخیرا نیز به عنوان یکی از گزینه های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نیز مطرح شد.

وی همچنین در دولت اصلاحات نیز رئیس دانشگاه تبریز بود و در دولت روحانی برای دومین بار به این سمت منصوب شده بود.

پورمحمدی در دوران 5 ساله ریاست خود بر دانشگاه تبریز در دولت روحانی، تغییراتی در برخی پست های مدیریتی اتخاذ کرده، بطوری که مدیران رده های زیرمجموعه معاونت ها و همچنین مدیریت حراست دانشگاه را از رسته کارمندی به هیئت علمی تغییر داد که با واکنش هایی نیز در داخل دانشگاه روبرو شد.

پورمحمدی هر چند بیشتر با وجهه علمی خود شناخته می شود، در عرصه سیاست هم از او یک اصلاح طلب یاد می شود. وی جز طرفداران پر و پا قرص برجام بود بطوری که در مهرماه سال 94 مانع از برگزاری جلسه سخنرانی نبویان( نماینده وقت تهران در مجلس) در دانشگاه تبریز شده بود و اعتقاد داشت زمان مخالفت با برجام تمام شده است و اکنون نوبت تحلیل و ارائه راهکارها رسیده است پس در این خصوص نیازی به برگزاری مناظره نبود.

پورمحمدی در مراسم تودیع و معارفه خود از ریاست دانشگاه تبریز این کناره گیری را استعفا عنوان کرده و دلیل آن را  خستگی روحی و جسمی را برشمرد.

در هر حال پورمحمدی با تصمیم دولت کلیددار شمس العماره خواهد بود و بخوبی می داند که جایگاه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی استان حساسیت های خاص خود را دارد.

گفتنی است پورمحمدی چهاردهمین استاندار آذربایجان شرقی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خواهد بود.


نظرات

محمد
IR

آقای دکتر پورمحمدی انسانی وارسته و استادی گرانقدر هستند ولی چون کار اجرایی علی الخصوص در حوزه های عمرانی و اقتصادی نکرده اند در پست جدید موفق نخواهند بود

من هموطن
IR

سلام. تاکنون نشنیده بودم مانع سخنرانی نبویان در موضوع برجام در دانشگاه تبریز شده است. الان که خوندم ارادتم بهش هزاران برابر شد.درود پور محمدی