تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ ۱۲:۵۷:۴۳ شناسه خبر : ۱۰۷۳۳۳۳

در گفتگوی صمیمی تبریز بیدار با حاج کاظم مطرح شد؛

«چای ایرانی» با رایحه خوش «انصاف» در بازار تبریز/ خط قرمزی به نام حق الناس حتی اگر پای احسان آب در راه سیدالشهدا باشد

بازاری با انصاف تبریزی گفت: با «رعایت حق الناس» می خواهم در «مسیر ابرار» قرار بگیرم.

سرویس اجتماعی تبریزبیدار؛

این روزها تصویر یک چای فروش در بازار صفی تبریز، در فضای مجازی دست به دست می شود. چای  فروشی که وقتی چای را وزن می‌کند در کفه دیگر ترازو یک پاکت خالی در کنار وزنه قرار می دهد تا مبادا حق مشتری ضایع شده و پول اضافی از وی بگیرد.

این چای فروش کسی نیست جز « حاج کاظم کبیر» . یک بازاری تمام و عیار که در این اوضاع وانفسای اقتصادی حتی حاضر نیست یک گرم کم فروشی کرده و در حق مشتری اجحافی صورت پذیرد.

به پای صحبت های دلنشین این « بازاری با انصاف» نشستیم تا بیشتر برای مان از آن « ترازوی عدالت» بگوبد.

در ادامه مشروح این مصاحبه را خواهید دید:

ابتدا بفرمایید چند سال است به این کار مشغول هستید؟

من تقریبا ۶۵ سال است که در صنف چای فروشی مشغول به کار هستم و این شغل آبا و اجدادی ما است.

Image title

از همان ابتدا در این مغازه بوده اید، یا قبلا در جای دیگری کار می کردید؟

ما از همان اول هم در این مغازه بوده ایم و زمانی که پدر مرحومم این مغازه را خرید، فقط مغازه را خریداری کرد و پول مغازه را داد و به همین دلیل ما هرگز وسایل و اجناس خود را بیرون از مغازه و در معبر بازار قرار نمی دهیم چون معتقد هستیم این کار حرام است و موجب نارضایتی همسایگان و مشتریانی که رفت و آمد می کنند، می شود.

یعنی تا این حد به رعایت حق الناس و حلال و حرام حساس هستید؟

بله. حتی یک آب نوشیدنی نیز که در « احسان حضرت سیدالشهدا(ع) » در مغازه قرار داده ایم و همه اهالی بازار از این آب استفاده می کنند، حتی این آب را نیز در داخل مغازه و در دهانه که بهترین محل در مغازه به حساب می آید، قرار داده ایم و بیرون مغازه که جزو بازار است را اشغال نکرده ایم.

چرا اینقدر به « رعایت حلال و حرام » درکسب تان توجه می کنید؟ چقدر این کار در کسب روزی تان تاثیر دارد؟

خداوند متعال در سوره « انفطار» می فرماید: « کِراماً کاتِبينَ - يَعْلَمُونَ ما تَفْعَلُونَ - إِنَّ الْأَبْرارَ لَفي‏ نَعيمٍ - وَ إِنَّ الْفُجَّارَ لَفي‏ جَحيمٍ و...»  ماموران الهی به اذن خداوند هرکاری را که ما انجام می دهیم، می نویسند . در واقع  مانند دو فلش می باشد که یکی «مسیر ابرار» را نشان می دهد و دیگری «مسیر فجار» پس ما با عقلی که داریم دوست داریم راه ابرار را انتخاب کنیم و نمی خواهیم در مسیر جهنم و تاریکی حرکت کنیم. ائمه اطهار(ع) همیشه سفارش کرده اند که قبل از اینکه مامورین حسابگر الهی ما را حسابرسی کنند، ما خودمان کارهای خود را حساب و کتاب کنیم. من هم کاری که از دستم بر می آید، انجام می دهم. مسیر مردم را با اجناسم سد نمی کنم و هنگام فروش چای، وزن پاکت را نیز حساب می کنم تا مبادا از مشتری پول اضافی بگیرم و همیشه سعی کرده ام حق الناس را رعایت کنم.

چرا اصناف های دیگر اینگونه مسایل را کمتر رعایت می کنند؟

« هرچه کنی به خود کنی ، گر همه نیک و بد کنی » . این اصناف جدید اکثرا تحصیل کرده هستند، در اینترنت و تلویزیون می بینند و می خوانند که باید حلال و حرام را رعایت کنند. حال با وجود اینکه می دانند اما رعایت نمی کنند، حتما ضرر این کار را خواهند دید.

Image title

آیا سایر اصناف تاکنون به شما گفته اند که این کار ها را انجام ندهید؟

نه اصلا نمی گویند. چون انجام کار نیک به گونه ای است که علاوه بر اینکه دیگران تشویق نیزمی شوند که این کارها را انجام دهند، حتی شخصی که کار نیک انجام می دهد را نیز مورد تشویق قرار می دهند. حتی یک دزد نیز دنبال یک فرد امین می گردد تا وسایلی که دزدیده است را به آن فرد امین بسپارد. اکنون که من سعی می کنم اینگونه موضوعات را رعایت کنم و پول حلال کسب کنم، هرگز مورد عتاب همکاران قرار نمی گیرم.

تا کنون به سایر اصناف سفارش کرده اید که در کسب و کار خود حق الناس را رعایت کنند؟

بله همیشه این کار را می کنم حنی یک بار به همراه یکی از دوستان که قصد شروع کار فرش فروشی را کرده بود و برای این کار جهت انجام استخاره همراه با من به محضر آقای غروی رفتیم. در راه بیت آقای غروی که حرکت می کردیم، من به آن دوستم توصیه کردم که در کسب و کار خود به رعایت حلال و حرام و حق مشتریان توجه بیشتری کند و اینگونه نباشد که به محض اینکه مقداری پول بدست آورد و وضع مالی اش بهتر شد، حق الناس را زیر پا گذاشته و حلال و حرام را قاطی کند و جالب بود که وفتی آقای غروی استخاره کردند نیز همین موضوع را به آن شخص توصیه کردند. من همیشه به اصناف و کسبه و همکارانم سفارش رعایت حق الناس را می کنم.

حرف آخر...

فقط از اصناف جوانی که اینترنت و تلویزیون همیشه در اختیارشان است و خوب و بهتر از من می دانند که رعایت حق الناس و حلال و حرام چقدر مهم است، این موضوع را جدی بگیرند که رعایت این مسئله در افزایش رزق و روزی شان خیلی موثر است.