تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ ۲۰:۱۳:۲۶ شناسه خبر : ۱۰۷۳۳۷۳

خبرهای آزار دهنده از نهادی که باید مورد اعتماد خیّران باشد؛

گذشتیم از حقوق های نجومی اما چه کنیم با پاداش های نجومی؟ / نهادهای نظارتی و اعتبار از دست رفته آنها

ما را چه شده که شعارهای آرمانی ورد زبانمان است اما برای انجام تکالیف اداری روزمره خود پاداش های آنچنانی مطالبه می کنیم.

سرویس اجتماعی  تبریز بیدار / سیده صفورا موسویلر

ارزش شما به خدمت است. جمله ای کوتاه در حد چند کلمه اما مفهوم و محتوایی به اندازه تمام کلمات موجود. فرمایشی از امام خمینی (ره) که بنیان انقلابی اسلامی را بنا نهاد تا هر چه خوی اشرافی گری و تجمل گرایی و تزویر و ریا بود ریشه کن نماید. امام خمینی(ره) در 7 شهریور ماه 61 در جمع مسئولان و کارگزاران نظام به آنان توصیه کردند ارزش انسان به این است که توجه بکند چه تکلیفی دارد در مقابل خدا و در مقابل بندگان خدا.

ایشان فرمودند خدمت کنید به کشور، خدمت کنید به ملت که ارزش شما در خدمت خالصانه و بی منت است.این روز های که بحث نامه پاداش میلیاردی مدیر کل اوقاف استان دست به دست در فضای مجازی می چرخد، ناخود آگاه این جملات پر از حرف و تعهد امام در ذهنم مرور می شود.  یعنی ما را چه شده که خود را یار و رهرو امام می دانیم اما توصیه ها و اهدافش  در رفتارمان دیده نمی شود.

این روزها مردم فداکار ایران زمین سخت ترین روزهای اقتصادی شان را می گذرانند اما آنقدر فهیم و دانا هستند که با اینکه خیلی ها سفره شان خالی است دم بر نمی آورند. مانده ام ما را چه شده که در این وضع کشور چشممان به بیت المال است.

ما را چه شده که شعارهای آرمانی ورد زبانمان است اما برای انجام تکالیف اداری روزمره خود پاداش های آنچنانی مطالبه می کنیم. گذشتیم از حقوق های نجومی و به فراموشی سپردیم شان اما چه کنیم با پاداش های نجومی؟

امام طرف‌دار جدّی حمایت از محرومان و مستضعفان بود؛ امام نابرابری اقتصادی را با شدّت و حدّت رد می کرد؛ اشرافیگری را با تلخی رد می کرد؛ به معنای واقعی کلمه امام طرف‌دار عدالت اجتماعی بود؛ طرف‌داری از مستضعفان شاید یکی از پر تکرارترین مطالبی است که امام بزرگوار ما در بیاناتشان گفتند؛ این یکی از خطوط روشن امام است؛ این یکی از اصول قطعی امام است، همه باید تلاش کنند که فقر را ریشه‌کن کنند؛ همه باید تلاش کنند که محرومان را از محرومیّت بیرون بیاورند و تا آنجایی که در توان کشور است، به محرومان کمک کنند. از آن طرف به مسئولان کشور هشدار می دادند درباره‌  خوی کاخ‌نشینی،  این نکته‌ای که در قرآن هم آمده است: وَ سَکَنتُم فی مسٰکِنِ الَّذینَ ظَلَموا.

اما حیف و صد حیف که امروز از نهادی چون "اوقاف و امور خیریه" که باید مورد اعتمادترین جای ممکن در کشور برای جلب اعتماد خیّران باشد خبرهای آزار دهنده ای به گوش می رسد و اهداف این انقلابی که اسلامی بودن را یدک می کشد، را بدنام می کند.

یاد جمله تاریخی امام به خیر که فرمودند:  آن روزى که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه دولت و ملت را بخوانیم.

چرا اندکی به خود نمی آییم چرا فکر نمی کنیم این ملت لایق قدر شناسی هستند نه لایق ظلم و سو استفاده های مختلف. چرا پشت میزنشین های کشور یاغی گری را در پیش گرفته اند. چپاول از بیت المال و حق و حقوق ضعیف و غنی دور از جوانمردی است ، اندکی تفکر کنیم. اندکی در مسیری که آمده ایم تفکر کنیم. این کشور برای اینکه پابرجا بماند با خون جان های زیادی آبیاری شده. یاد آن روزها بیفتیم که جوانان کشور برای اینکه مسیر ترقی را باز کنند سیم خاردار ها تنشان را تکه تکه کرده ، آنها خالصانه دل به دریا زدند و هرگز مطالبه حقی نکردند.

چگونه است که امروز برای انجام وظایف روزمره میلیاردها پاداش مطالبه می کنیم.

اما فراموش نشود نکته قابل توجه در این قضیه پاداش میلیاردی و سایر موارد مشابه، جای خالی نهادهای نظارتی بیشتر به چشم می خورد. نهادهایی که وظایف ذاتی آنها بازرسی برعملکرد ادارات و ارگانهای مختلف است تا کمتر شاهد موارد مذکور در اجتماع باشیم. اما متاسفانه عملکرد این نهادها به قدری ضعیف یا شاید کم هست که انگار اعتبار خود را از دست داده اند. ورود به موقع ناظران و بازرسان به اتفاقات اخیر هم اعتماد مردم را جلب خواهد کرد.

مردم انتظار شفاف سازی از مسئولان را دارند تا ضمن جلوگیری از چنین تخلفاتی با خاطری آسوده از امنیت حقوق اجتماعی شان به آرمان ها و ارزش هایشان متعهد بمانند.