تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۰۴:۲۸ شناسه خبر : ۱۰۷۳۳۷۶

یادداشت وارده؛

چرا مصایبی نباید استعفا دهد؟!

در اینکه درخواستی که در نامه آمده از اساس غلط است، شکی نیست اما مطالبا استعفا راهکار مناسبی بنظر نمی رسد ، چرا که بهترین راه برای فرار از پاسخگویی از سوالات و شبهات مطرح شده، استعفا و پاک کردن صورت مسئله است.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار / علی مهتدی

در چند روز اخیر افشای نامه پاداش میلیاردی اداره اوقاف استان آذربایجان شرقی یکی از مهم ترین سوژه های فعالین رسانه ای استان و حتی کشور شده است و در کنار آن حملات شدیدی توسط جریان های معاند در جهت اعتماد زدایی از این مقوله مهم دینی صورت گرفته است.

در اینکه درخواستی که در نامه آمده از اساس غلط است، شکی نیست اما مطالبا استعفا راهکار مناسبی بنظر نمی رسد ، چرا که بهترین راه برای فرار از پاسخگویی از سوالات و شبهات مطرح شده، استعفا و پاک کردن صورت مسئله است، همان کاری که شریعتمداری در قضیه وزارت صمت انجام داد. درد اصلی مصایبی نیست، بلکه ساختاری است که مدیرکل محترم در آن دست به این اقدامات می زند؛ چرا که مشکلات ساختاری با رفتن مسئول مربوطه حل نخواهد شد و نفر جایگزین هم، همین مسیر را ادامه می دهد و بعد از مدتی افشای نامه پاداش نجومی و مطالبه استعفا و... این چرخه ادامه دارد.

سوالاتی مهمی که بایستی مسئولین استانی و یا حتی کشوری اوقاف باید بدان پاسخگو باشند:

اولا آیا این رویه پاداش نجومی رویکرد اداره اوقاف در کل کشور است یا بدعت مسولین استان است؟ اگر این قضیه کشوری است که دیگر مصائبی محلی از بحث ندارد، چرا که او صرفا ابلاغیات کشوری را اجرا کرده و باید یقه مسئولین کشوری را گرفت و اگر مساله استانی است، آیا رویه اوقاف استان در سال های اخیر بوده و یا صرفا در زمان مدیر کل جدید اتفاق افتاده و اگر هم ابداع مدیر کل جدید است، آیا در مدیریت های قبلی این فرد اتفاق افتاده یا نه؟

ثانیا اگر فرض کنیم ابداع مدیر کل جدید بوده و صرفا در همین استان هم اتفاق افتاده بر چه اساس و منطقی و به اصطلاح اشل ساختاری، این پاداش میلیاردی مدنظر گرفته شده، آیا قبلا هم در دوران ایشان از این اتفاقات افتاده است؟!

ثالثا در اینکه امور حقوقی اوقاف درگیر این مساله بوده و شاید تا حدودی منطقی باشد که خرده پاداشی برای احیای زمین های وقفی در نظر گرفته شود، بر اساس چه عقل و منطقی شخص مدیر کل و مسول حراست و باقی نفرات غیر مسئول هم مشمول این پاداش نجومی شده اند؟!

رابعا با توجه به مدل خاص نظارت و بازرسی اداره اوقاف استان ها که توسط استان های دیگر این بازرسی صورت میگیرد؟ چگونه است که این مسائل گزارش نشده و یا اگر هم گزارش شده، عملا عمل اصلاحی صورت نگرفته است

مسئولین استانی و کشوری اداره اوقاف موظفند به این سوالات و ابهامات ساختاری و رفتاری پاسخ دهند و استعفا بهترین راه برای گریز از پاسخگویی است.

نظرات

IR

نه تنها باید افرادی رو که چنین درخواست ناحقی رو دارند باید اخراج کرد بلکه باید حراست و بازرسی اون اداره رو به عنوان متخلف و باج گیر تنبیه نمود...