تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ۱۱:۵۳:۳۴ شناسه خبر : ۱۰۷۳۳۸۷

در جلسه این هفته شورای شهر تبریز چه گذشت؛

از جعبه های پرتغال تا کتک کاری در شهرداری/ ردیف رشوه در بودجه شهرداری تبریز / صف کشی برای دریافت هبه مقابل شورای شهر

جلسه امروز شورای شهر با حضور اعضای شورا و شهردار تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، نود و یکمین جلسه  شورای شهر تبریز با حضور اعضای شورا و شهر دار تبریز برگزار شد،در جلسه امروز، بررسی لایحه شهرداری تبریز مبنی بر بازنگری دستورالعمل هزینه کرد ماده 17 بودجه مصوب شهرداری تبریز به همراه ادامه گزارش تکمیلی شهرداری تبریز در خصوص عملکرد بودجه سال 97 شامل قرارداد ها، پیشرفت فیزیکی و ریالی کلیه پروژه ها و دست آخر هم شیوه نامه سرمایه گذاری و پروژه های مشارکتی در دستور کار اعضای شورا  گرفت. 

بهشتی عضو شورای شهر تبریز در ارتباط با  لایحه شهرداری درباره  بازنگری  هزینه کرد ماده 17 اظهار داشت:  این لایحه برای افزایش  اختیارات  مطرح می شود، بسیاری از لوایحی که به صحن شورا آورده می شود نیاز نیست در  صحن علنی مطرح شود.

تقی پور  دیگر عضو شورا هم درباره این مسئله گفت: تفویض اختیار به شهرداری طبق ماده 17 اشکالی ندارد  ولی باید این هزینه کرد  به کسانی  اختصاص یابد که مباحث شهرسازی را  رعایت کرده اند.

وی افزود: لذا پیشنهاد می شود کمک در قالب این ماده، تنها برای اشخاصی ارائه شود که در چارچوب قوانین شهرسازی عمل کرده باشند نه کسانی که با تخلفات ساختمانی مرتکب جریمه شده اند.

قلیزاده: زمانی برای گرفتن هبه جلوی شورا صف می کشیدند

فرج قلیزاده  از اعضای شورای شهر نیز در این جلسه گفت: زمانی برای گرفتن هبه از شورای شهر صف های طولانی تشکیل می شد، کسانی هم  مانند عرضه نویس ها  جلوی  شورا می نشستند و و به هبه نویسی مشغول شده بودند، اگر این لایحه هم تصویب شود مانند گذشته عمل خواهیم کرد و باید جلوی اینکار گرفته شود.

مسعودی ریحان: وقتی کارمند بابت انتقاد از رئیس بازخواست شود شفافیت معنا ندارد

غلامحسین مسعودی ریحان  رئیس شورای استان نیز در این جلسه اظهار داشت: همیشه نقد کرده ایم که در شورای سابق بیش از 60 درصد مصوبات شورا را لوایح هبه تشکیل داده اند، لذا باید یک اصلاح اساسی در این حوزه ایجاد شود بنابراین تا زمانیکه به مسائل با دید انتخاباتی نگاه کنیم کاری از پیش نخواهیم برد، باید رویه شهرهای بزرگ دیگر هم مورد بررسی قرار گیرد تا  بتوانیم درست نتیجه گیری کنیم، وقتی یک کارمند از رئیس خود انتقاد می کند و بعد توسط رئیس مورد بازخواست قرار می گیرد امکان شفافیت وجود نخواهد داشت،

عاشقی معاون شهردار تبریز نیز با اعلام مخالفت افزایش میزان هبه، اعلام کرد: مخالف افزایش مقدار هبه هستیم . باید همان میزان 300هزار تومان قبلی که از سال 84 مصوب شده است باقی بماند.

نتیجه بحث های اعضای شورا باعث شد این لایحه  از دستور جلسه خارج شود و برای بررسی بیشتر دوباره در جلسات آتی  مطرح شود.

دستورالعمل دوم جلسه شورای شهر به  نطق  محرم محمد زاده اختصاص داشت که از هفته قبل  پابرجا بود  محمد زاده که با توپ پر آمده بود شهر دار تبریز را مخاطب حرف های خود قرار داد و گفت: جناب شهردار مدیران ارشد شهرداری تبریز چه مقدار میزان دریافتی دارند،  حقوق ماهیانه آن ها چه چقدر است،  اخیرا گزارش شده که یکی از مدیران شهرداری افراد زیردست خود را به باد کتک گرفته است اگر برخوردی انجام ندهید اسم ان مدیر را اعلام خواهم کرد.

محمد زاده: چند جعبه پرتقال  رشوه می گرند تا برخورد نکنند/ ردیف رشوه در بودجه تعریف شود

محمد زاده با اشاره به مزایده های شهرداری گفت: سوال اصلی اینجاست که چرا همیشه در مزایده هایی که شهرداری تبریز برگزار می کند شرکت همشهری برنده می شود، مدیران منابع مالی شهرداری برخورد مناسبی با مراجعه کنندگان ندارند و مانند رعیت با آن ها برخورد می کنند، وانت بارها  مسئله اصلی شده اند چرا برخورد سلیقه ای با آن ها انجام می دهید  عده ازآن ها تمام دارایی خود را فروختند و وانت خریدند و شهرداری با جمع آوری سلیقه ای  تمام سرمایه آن ها را به تاراج می برد، برخی مسئولین برخورد با دستفروشان هم با دریافت رشوه چند جعبه پرتغال  از برخی از وانت فروش ها می گذرند،  پیشنهاد میکنم در ردیف بودجه بحث رشوه را نیز تعریف کنید تا دیگر از مردم بیچاره رشوه نگیرند.

محمد زاده گریزی هم به تبریز2018 زد و گفت: آقای شهردار بفرمایند، بودجه تبریز2018  چگونه و کجا صرف شد، مدیران شهرداری بدانند مناطق شهرداری ارثیه پدری آن ها نیست که تکه تکه می کنند، چرا وضع دستفروشان باغ گلستان تبریز بجای بهتر شدن هر روز بدتر می شود و مجبور به فروش مواد مخدر شده اند.

بابایی اقدم:  قرار نیست پشت میز نشینیم و مشکلات مردم را بیخیال شویم

بابایی اقدم رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر نیز در نطق خود گفت:  یادم می آید که در دوره مدیریت نجفی هر مسئله ای که مطرح می شد بلافاصله معاونان شهردار رسیدگی می کردند انتظار داریم در زمان شهین باهر نیز این اتفاق بیافتد، قرار ما این نیست که وقتی پشت صندلی ریاست نشستیم  مشکلات مردم را از یاد ببریم، به مشکلات تملک در منطقه 24 متری تبریز کی رسیدگی خواهد شد، زیبنده این شهر نیست که دوتن از اعضای شورا در صداو سیما و جلو مردم به مجادله باهم بپردازند.

شهین باهر: کتک کاری شهرداری را  معرفی کنید تا برخورد کنیم

ایرج شهین باهر در پاسخ به تذکرات اعضای شورای شهر گفت: در بحث آسفالت ریزی خیابان ها به علت اینکه کیفیت آسفالت در گذشته مناسب نبود بنابراین همه جای شهر باید دوباره آسفالت ریزی کنیم، در این بابت مشکل قیر نداریم حتی از سازمان آب و فاضلاب نیز بابت حفاری هایی که انجام می دهد یک ریالی هم نگرفته ایم، در بحث باغ گلستان نیز تا یک و نیم ماه دیگر خبر های خوبی می رسد و جابجایی هایی اتفاق خواهد افتاد ولی در باره کتک کاری مسئولین شهرداری باید  عرض کنم که شما بفرمایید چه کسی است و ما با آن برخورد کنیم، معتقدم در قضیه میدان آذربایجان کمیسیون نظارت ورود کند تا به مردم گزارش دهیم.

در نهایت اعضای شورای شهر جلسه را برای بازدید از باغ گلستان تبریز تعطیل کردند و راهی محل بازدید شدند.