تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۴:۳۸ شناسه خبر : ۱۰۷۳۳۹۵

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

نمازخانه های محقر و مختلط در پارک های پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی / ضرورت توجه به زیبایی های معنوی در کنار زیبایی های ظاهری

گاهی مکانی برای ادای فریضه نماز هست ولی بسته است و باید ساعت ها دنبال نگهبان باشی تا باز کند، گاهی آن قدر کوچک است که نمی شود چند نفر در آن جا شد یا یک مکان مشترک است بین آقایان و خانم ها و یا آنقدر این مکان کثیف و به هم ریخته است که نمی شود وارد شد.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار ،

پارک ها و بوستان های تبریز در مناطق مختلف شهر، روزانه پذیرای تعداد کثیری از همشهریانی است که خسته از روزمرگی ها، به آنها پناه آورده تا ساعاتی را در کنار خانواده، به تفریح بگذرانند. 

نمازخانه های محقر و مختلط در پارک های پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی

برای خیلی هایمان اتفاق افتاده که چند وقت یک بار چند ساعتی از وقتمان را در پارک های سطح شهر می گذرانیم ، پارک هایی که گاها زیبا طراحی شده اند و حتی شده برای لحظه ای فکر مشغول از دنیای صنعتی را پرت طبیعت زیبا می کند و لذت را به انسان می چشاند. اما  در این میان پیش آمده که وقت اذان در پارک وقتی برای ادای نماز به نماز خانه ها مراجعه کرده ایم با مشکلات عدیده ای مواجه شده ایم . گاهی اصلا مکانی برای نماز نیست آن هم در پارک های شهری که عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام را یدک می کشد.

گاهی مکانی برای ادای فریضه نماز هست ولی بسته است و  باید ساعت ها دنبال نگهبان باشی تا باز کند، گاهی آن قدر کوچک است که نمی شود چند نفر در آن جا شد یا یک مکان مشترک است بین آقایان و خانم ها و یا آنقدر این مکان کثیف و به هم ریخته است که نمی شود وارد شد و آن قدر از کنارش بی تفاوت رد شده ایم که این موضوع رفته رفته بد تر می شود و در این میان مشخص نیست که مشکل از کجا نشات می گیرد؟

چند وقت پیش گذرمان به پارک آبشار در کنارگذر اتوبان پاسداران افتاد. پارکی که به جهت استقرار در مسیر بین فرودگاه تا برخی مناطق شهری، پذیرای میهمانانی از شهر می شود که قصد تردد به سمت داخل شهر از طرف فرودگاه شهید مدنی را دارند. البته تنها گردشگران، مقصد این پارک بکر نیست، روزانه تعداد زیادی از ساکنان حاشیه شمالی شهر، عصرها را در کنار خانواده در این پارک به تفریح سالم می پرداند و حتی در فصل تابستان، شاهد حضور خانواده ها تا پاسی از شب در این پارک بوده ایم.

علی رغم وجود فضای مناسب و درختان پرتعداد که بهار و تابستان سرسبزی را به این مکان هدیه می دهند؛ وقت نماز که می شود، متوجه می شویم اتاقکی بسیار کوچک و البته مشترک بین آقایان و خانم ها و با کمترین اصول بهداشتی و نظافت، سهم نمازخانه این پارک است.

وقتی قصد نماز کردیم، به وضوخانه ای که به فاصله کوتاهی از نمازخانه قرار داشت؛ مراجعه کردیم که از وضعیت چندان مطلوبی برخوردار نبود. جلوی نمازخانه با چند خانم روبرو شدیم که جلوی در ایستاده بودند و منتظر اتمام نماز آقایان و خروج آنها بودند که نوبتشان شود. البته چند آقا نیز در محوطه بیرونی نمازخانه در حال اقامه فریضه بودند، چرا که مکان مذکور، ظرفیت بیش از چهار نفر را نداشت.

در همین فاصله با یکی از خانم ها همکلام می شوم که به گفته خود این پارک پاتوق شب نشینی های خانوادگی آنها در تابستان است. وی می گوید: گویا مسئولین پروژه های شهرداری  اعتقادی به این جور مسائل ندارند،  ریشه مشکلل هر کجا که باشد باید حل شود و کسانی باید پیش قدم در اصلاح پارک ها شوند.


وی می افزاید: این مکان آنقدر کوچک است که نمی شود چند نفر در آن جا شود و یا گاهی پیش می آید که آقا و خانمی بصورت مختلط وار نمازخانه شوند و نماز بخوانند که نمی دانم شرعا جایز است یا نه؟

خانم دیگری از عدم تمیزی نمازخانه انتقاد کرده و می گوید: نمازخانه  آنقدر کثیف است که نمی شود نماز خواند واقعا چه می شود.  چرا به فکر  زیبایی دنیای مادی خود هستیم ولی به فکر یک مکان در بین این زیبایی ها برای دنیای زیبای اخروی نیستیم؟

وی ادامه می دهد: گاهی دل چنان می گیرد که انسان نمی تواند چهار دیواری خانه را تحمل کند و سر می گذارد به پارک های شهر تا هم نفسی تازه کند و از هوای نسبتا پاک و هم خلاص شود از روز مرگی ها و مشکلات این دنیای مادی. اما  در این میان خیلی وقت ها پیش می آید که وقت نماز را مجبور به گذراندن در پارک هستیم ، انجام فریضه واجب نماز بر گردنمان اما گاها مشکلات نماز خانه ها آنقدر زیاد است که باید تمام هواخوری و استراحت را رها کنیم تا برای ادای نماز به دنبال یک نماز خانه باشیم. گاهی جای مناسب برای نماز نیست ، گاهی جا هست ولی کلید نیست.

و اما کلام آخر...

هر چند این گزارش در خصوص پارک بخصوصی نوشته شده است اما این معضل در بسیاری از پارک های دیگر نیز مشهود است که در گزارش های آتی به آنها پرداخت خواهد شد. انتظار می رود مسئولین پروژه های اینچنینی نیز به این نیاز شهروندان توجه جدی کنند تا در کناراستفاده از مناظر طبیعت، فرایض دینی هم ادا شود.

گزارش از الهه مهدوی