تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : ورزشی , یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ ۱۰:۲۷:۳۱ شناسه خبر : ۱۰۷۳۴۳۹

نقدی بر یک بیانیه آنتی تراکتوری؛

کری خوانی نمادین جایگزینی برای الفاظ رکیک در استادیوم ها

هیچکس نمی تواند منکر وجود کری خوانی در بین هواداران تیم های فوتبال شود. چه اشکالی دارد که به جای سنگ و آجر و ناسزاگویی، این کری خوانی ها شکل نمادین به خود بگیرد؟

به گزارش تبریز بیدار ، در هفته های اخیر لیگ برتر فوتبال کشور، وجود پرچم ژاپن در دست هواداران تیم تراکتورسازی با حاشیه های زیادی همراه شده و اهالی فوتبال تعابیر مختلفی از آن داشتند.

همزمان شدن دیدار نهایی لیگ قهرمانان آسیا بین پرسپولیس و کاشیما ژاپن با بردن پرچم ژاپن به ورزشگاه در استادیوم یادگار امام(ره) تبریز، باعث شد برداشت منفی و تنش آفرین ایجاد شود، در حالی که هواداران تراکتور این اقدام را بدلیل علاقه خاص آنها به سوگیتا، ستاره ژاپنی خود انجام داده بودند و نمونه مشابه آن در سال های گذشته در فوتبال کشور وجود داشت.

بدنبال تکرار این اقدام و جنجال سازی رسانه های پایتخت، کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در بیانیه ای اعلام کرد با توجه به تذکرات این کمیته درباره عدم ورود پرچم کشورهای دیگر به داخل ورزشگاه ها جهت برگزاری مسابقات در آرامش و سلامت و به دلیل عدم توجه برخی مراجع مرتبط، از مسئولان ذیربط برای ادای توضیحات دعوت شده است.

این در حالی است که این روزها در تیم های باشگاهی دنیا و ایران به دلیل حضور بازیکنان خارجی از کشورهای مختلف، شاهد حضور پرچم های مختلفی هستیم. پرچم کوچکترین کشورهای آفریقایی تا برزیل و آلمان به نشانه حضور نماینده یا نماینده های آن کشور در ورزشگاه ها به چشم می خوردند. یا اینکه سالها است در ورزشگاه آبادان، شاهد حضور پرچم برزیل به دلیل علاقه وافر مردمان این خطه به فوتبال این کشور است و تاکنون واکنش خاصی نیز از سوی فدراسیون فوتبال نشان داده نشده بود.

حتی اگر این اقدام بخاطر بازیکن محبوب تراکتورسازی نبوده و صرفا جهت تخریب روحیه پرسپولیسی ها صورت گرفته باشد، باز هم نمی تواند خالی از اشکال باشد. اگر با نگاهی مثبت به موضوع پرچم ژاپن در ورزشگاه آزادی بیندازیم، حکایت از اتفاقی مثبت در فضای رقابتی است.  هیچکس نمی تواند منکر وجود کری خوانی در بین هواداران تیم های فوتبال شود. در دهه های اخیر بر سر همین رقابت و کری خوانی، شاهد حوادث ناخوشایندی چون پرتاب سنگ و آجر و چاقو و ... و همچنین بکار بردن تندترین بوده ایم، حالا چه اشکالی دارد که به جای سنگ و آجر و ناسزاگویی، این کری خوانی ها شکل نمادین به خود بگیرد؟

تماشاگران تراکتوری به جای شیوه های نادرست کری خوانی که ذکر شد، از یک نماد که پرچم ژاپن و نشانه شکست پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان است، استفاده کرده اند و بهتر بود به جای تفسیرهای جانبدارانه از تیم پایتخت، نگاهی کلان به موضوع داشت و فضای مسموم ورزشگاه ها را به جای کری خوانی های هنجارشکن، به سمت کری خوانی نمادین سوق داده شود، در اینصورت برخلاف آنچه در بیانیه فدراسیون آمده، آرامش و سلامت ورزشگاه ها نیز بهتر از قبل مدیریت می شود.