تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ ۱۲:۲۳:۰۷ شناسه خبر : ۱۰۷۳۵۰۹

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی خبر داد:

افزایش ۲۶.۶۲ درصدی بودجه هزینه‌ای استان در لایحه بودجه ۹۸

بهبودی گفت: در لایحه بودجه سال ۹۸، بودجه هزینه‌ای استان بمیزان ۲۶.۶۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش تبریز بیدار ، بهبودی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس اطلاعات مندرج در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ ، کل بودجه کشور بالغ بر ۱۷ هزار میلیارد ریال است که از آن مبلغ ۴۷۸ هزار میلیارد ریال به بودجه عمومی اختصاص یافته است.

وی اعلام کرد: بر اساس لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، بودجه آذربایجان شرقی وضعیت مناسبی به خود گرفته به طوری که بودجه هزینه‌ای کشور ۲۲.۶۷ درصد افزایش یافته اما نرخ رشد بودجه هزینه‌ای استان ۲۶.۶۲ درصد است.

 رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی اضافه کرد: اعتبارات تملک دارائی‌های سرمایه استان ۲.۱۷ درصد رشد داشته است؛ این در حالی است که اعتبارات تملک دارائی‌های سرمایه‎ای با رویکرد واگذاری پروژه‎های نیمه تمام به بخش غیردولتی همراه بوده و بدین جهت در سطح کشور نیز این اعتبارات حدود ۲ درصد رشد نموده است.

وی در عین حال خاطرنشان کرد:  اعتبارات هزینه‎ای اختصاصی تملک دارایی‎های سرمایه‌ای اختصاصی کشور به ترتیب ۲۸ و ۱۴ درصد رشد داشته است، این مولفه‌ها در استان با رشد ۵۸ و ۵۲ درصد مواجه بوده است.

بهبودی یادآور شد: اعتبارات ۳ درصد نفت و توزیع متوازن امکانات کشور نیز نسبت به سال گذشته ثابت می‎باشد.

وی افزود: پیش‌بینی درآمد‌های استان در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۸۷۸۶۶۵۳ میلیون ریال است که نسبت به سال گذشته از رشدی معادل ۱۵.۲۰ درصد برخوردار است؛ در حالی که متوسط رشد درآمد‌های استانی کشور در حدود ۱۸.۶۵ درصد است. با این توصیف انتظار می‌رود فشار مالیاتی کمتری به اقتصاد استان وارد شود.

بهبودی توضیح داد: بر طبق محاسبات به عمل آمده، رتبه استان در لایحه بودجه ۱۳۹۸ در اعتبارات هزینه‎ای ۸ و در اعتبارات تملک دارائی‎های سرمایه‌ای ۱۰ می‌باشد؛ در حالی که رتبه استان در سال ۱۳۹۷ به ترتیب ۹ و ۱۱ بوده است. بدین ترتیب ضمن ارتقاء رتبه استان، سهم آن نیز نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

نظرات

IR

البته ظاهرا بودجه ما حتی کمتر از نصف بودجه کرمان است