تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ ۱۱:۳۳:۱۱ شناسه خبر : ۱۰۷۳۵۱۴

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

پیگیری مطالبات شهروندان در مورد بسته بودن درب مساجد / از خوداجتهادی هیئت امنا تا جلوگیری امام جماعت از ورود بانوان به مسجد

شهروندان در واکنش به دو گزارش قبلی تبریزبیدار، از بسته بودن برخی مساجد تبریز در طول روز گلایه داشته و خواستار پیگیری موضوع از مسئولین بودند.

به گزارش تبریزبیدار، در پی بازتاب های مردمی به بررسی وضعیت نمازخانه  پارک های تبریز (اینجا بخوانید) که واکنش شهرداری تبریز را بدنبال داشت(اینجا بخوانید) ، ضرورت بررسی وضعیت مساجد سطح تبریز در طول روز و تعطیلی آنها ایجاب شد.

شهروندان در واکنش به دو گزارش مذکور، از بسته بودن برخی مساجد تبریز در طول روز گلایه داشته و خواستار پیگیری موضوع از مسئولین بودند. حتی در برخی پیام های شهروندان آمده بود که موقع اذان صبح نیز خیلی از مساجد شهر بسته است و کسی که صبح زود سرکار می رود و مجبور است بیرون خانه اقامه نماز کند، موفق به این کار نمی شود.

حسینی:  رسیدگی به امور مساجد در حیطه وظایفی  اداره کل اوقاف است

امور مربوط به ائمه جماعت مساجد  به ما  مربوط می شود

در همین خصوص حجت الاسلام  سید شهاب الدین حسینی مدیر کل تبلیغات اسلامی استان در خصوص بسته بودن مساجد شهر تبریز در طول روز اظهار داشت: به طور کلی  رسیدگی به امور مساجد در حیطه وظایفی  اداره کل اوقاف و امور خیریه می باشد و فقط آن چیز که به سازمان تبلیغات  مربوط می شود بحث نرم افزاری موضوع است، بدین صورت که  موضوعات مربوط به خادمان مساجد و بیمه خادمان  بر اساس دستورالعمل  جزو وظایف اوقاف  است و امور مربوط به ائمه جماعت مساجد  به اداره کل تبلیغات اسلامی  مربوط می شود.

وی افزود: ائمه جماعت  مساجد متشکل از یک شورای چند جانبه است که ادارات اوقاف و تبلیغات اسلامی تحت  اشراف نمایندگی ولی فقیه در استان قرار دارد، مسائل فرهنگی، انجمن اسلامی و امور مردمی  مربوط به سازمان تبلیغات اسلامی است.

زمانی که در اوقاف بودم، برخی هزینه های  مساجد شبانه روزی را از طریق شهرداری تامین می کردیم

حسینی اضافه کرد: مساجد به صورت خود گردان اداره می شوند و  تمام هزینه های آن از طرف مردم تامین می شود، مساجدی هم که به عنوان شبانه روزی اعلام می شوند، طبیعتا نیازمند برخی هزینه ها است، در زمانی که بنده در اداره اوقاف مشغول خدمت بودم  با برنامه ریزی 3 ساله  با همکاری شهرداری تبریز، برخی هزینه های این مساجد شبانه روزی از طریق شهرداری تامین می شد، تابلوهایی هم از طرف شهرداری در مقابل مساجدی که با عنوان شبانه روزی شناخته می شدند، نصب کرده بودیم، یعنی  مساجد مذکور از 2 ساعت قبل از اذان صبح گشوده می شد تا ساعت 23 شب  به روی نمازگزاران باز بود. تعداد 30 باب مسجد در این طرح شناسایی شده بود. این رقم در تبریز 15 باب مسجد را شامل می شد و 15 باب دیگر هم مربوط به شهرستان های دیگر استان می شد. به طور مثال  در تبریز مسجد  آیت الله شهیدی  انتخاب شده بود  و در شهرستان ها، مساجد جامعه هر شهر  که در دسترس مردم قرار داشتند به عنوان مساجد شبانه روزی شناخته می شدند.

در بیش از 70 مسجد تبریز، نماز صبح  اقامه می شود

ادغام سازمان های تبلیغات اسلامی و اوقاف در الحان قرار دارد

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان با اشاره به حضور ائمه جماعت در مساجد، خاطر نشان کرد: در سطح شهر تبریز حدود 700 نفر ائمه جماعت در مساجد، برخی نهاد ها و کارخانجات حضور دارند، همچنین در بیش از 70 مسجد در شهر تبریز، نماز صبح  اقامه می شود.

حجت الاسلام حسینی با اشاره به موضوع ادغام سازمان تبلیغات اسلامی و اوقاف عنوان داشت: این مسئله مربوط به نهاد های تصمیم گیر است که در سطح کلان  بررسی خواهد شد و می توان گفت این موضوع در الحان قرار دارد و نمی شود در این مورد اظهار نظری کرد.

جعفری: نظارت دقیق و مستمری  بر هیئت امنای مساجد وجود ندارد

تصمیم گیری های برخی هیئت امنا موجب بسته شدن درب مساجد بعد از نماز جماعت می شود

در ادامه پیگیری موضوع، گفتگویی با حجت الاسلام جعفری رئیس ناحیه 1 اداره کل اوقاف و امور خیریه  داشته ایم که وی گفت: از لحاظ ساختار قانونی مساجد به نفع هیئت امنا است، از طرفی هم نظارت دقیق و مستمری هم بر هیئت امنا به شکل واقعی و برنامه ریزی شده وجود ندارد، به همین خاطر  امور مساجد بیشتر بر پایه تصمیمات هیئت امنا استوار است.

خوداجتهادی  هیئت امنا و ممانعت از برگزاری هیئات در مسجد

عدم وجود امام جماعت معمم در برخی مساجد

وی  اضافه کرد: تصمیم گیری های هیئت امنا در مساجد باعث می شود که برخی مساجد بعد از اتمام نماز جماعت، بلافاصله بسته می شوند و یا برخی مساجد هستند که  از برگزاری  هیئات درون مسجد  ممانعت به عمل می آورند، عدم وجود امام جماعت معمم در بعضی از مساجد  از دیگر مشکلاتی است که دامن گیر مساجد شده است، برخی از  اعضای هیئت امنا   درباب وظایف مساجد خودشان اجتهاد می کنند و  تابع مقررات نیستند.

وی اظهار داشت: البته برخی از احکام مربوط به هیئت امنا را اداره اوقاف برنامه ریزی و پیگیری می کند. از جمله ساماندهی  منابع مالی و شفافیت سازی هزینه ها،   همچنین نزدیک به 20 مسجد هم در تبریز به صورت شبانه روزی  فعال هستند، بدین ترتیب که 2 ساعت قبل از اذان ظهر تا ساعت 23 نیمه شب آماده پذیرایی از نماز گزاران هستند، امام زاده ها در تبریز شبانه روزی فعال هستند ولی این موضوع در مساجد رعایت نمی شود.

در امور مساجد و هیئت امنا نیازمند تغییر و تحول اساسی هستیم

حجت الاسلام جعفری، خاطر نشان کرد: مساجد داخل بازار تبریز به علت اینکه  داخل بازار قرار دارند، معمولا پررونق هستند ولی از آنجایی که  کسبه بعد از ظهرها مغازه ها را تعطیل می کنند، نماز های مغرب در مساجد بازار کم رونق است ولی  برخی از مساجد شهر تبریز هستند که  تمامی اوقات نماز شلوغ بوده و با حضور بیشتری از مردم، نماز جماعت برگزار می شود، مسجد شهید آیت الله مدنی(شکلی) از جمله این مسجد ها است.

برخی افراد، مساجد را ملک پدری خود تصور می کنند

جلوگیری امام جماعت از ورود بانوان به مسجد!

وی بیان داشت: برخی اعضای هیئت امنا توجیه  نمی شوند، بنابراین در امور مساجد و هیئت امنا نیازمند تغییر و تحول اساسی هستیم، این عدم هماهنگی ها در شهر تبریز بیشتر نمود پیدا می کند،  برخی افراد مساجد را ملک پدری خود تصور می کنند، در یکی از مساجد تبریز،  امام جماعت مسجد از ورود بانوان به مسجد در نماز ظهر جلوگیری می کرد که  بر این عقیده بود که  نماز ظهر و عصر در مسجد مخصوص آقایان است، در برخی مواقع زور اداره اوقاف به امام جماعت مسجد هم نمی رسد، حاضر هستیم اداره امور  مساجد به مردم سپرده شوند.

وی افزود:  در قدیم همه کارهای مردم مسجد محور بود،  حتی محل داد و ستد ازدواج و پناهگاه مردم بود حاضریم اداره امور مساجد را به مردم بسپاریم. بعد از 40 سال از انقلاب مساجد را از دست داده ایم، هزینه مساجد هم مردمی تامین می شود یک ریال از بودجه دولتی به مسجد اختصاص پیدا نمی کند.