تبریزبیدار
یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ ۱۳:۳۴:۲۶ شناسه خبر : ۱۰۷۳۵۱۵

در جلسه امروز شورای شهر تبریز چه گذشت؛

دوئل فرج قلیزاده با شهردار سر از تهدید به افشاگری فایل صوتی در آورد/ از پرداختن به اشجار تا پیشنهاد استعفا به شهین باهر توسط کارمند

جلسه امروز شورای شهر با حضور اعضای شورا و شهردار تبریز برگزار شد که در این جلسه دوئل فرج قلیزاده با شهردار سر از تهدید به افشاگری فایل صوتی آورد.

به گزارش تبریز بیدار ، نودو سومین جلسه علنی شورای شهر تبریز با حضور اعضای شورا  و شهردار تبریز برگزار شد ، گزارش وضعیت قطه درختان داخل شهر و بررسی میزان تعرفه عوارض شهرداری در سال 97 از دستورالعمل های  جلسه این هفته شورای شهر تبریز بود، درگیری لفظی فرج قلیزاده و آجودان زاده  با شهردار، و اعتراض  یک کارمند شهرداری که جلسه را به تشنج کشید، از  جمله نکات بارز و حاشیه های این جلسه بود.

 بررسی  وضعیت فضای سبز شهری و گزارش درباره علل قطع درختان  که این روزها به بحث داغ فضای مجازی تبدیل شده بود در دستور کار  اول جلسه شورا گنجانده شد.

شهین باهر: افراد معلوم الحال بدنبال فضاسازی علیه شهرداری هستند

ایرج شهین باهر در این جلسه با ارائه گزارش درباره وضعیت  فضای سبز گفت: هرگونه اقدامی درباره فضای سبز تبریز براساس مصوبات  کمیسیون گسترش فضای سبزی اتفاق می افتد،  تمامی اشجار در قالب  این کمیسیون قطع یا کاشته می شوند، متولی اصلی فضای سبز در داخل شهر، شهرداری است، هر درخت هم به طور متوسط چند میلیون برای شهر داری هزینه بر می دارد، برخی افراد این احساس را دارند که شهرداری، می خواهد فضای سبز را از بین ببرد به همین خاطر  افراد معلوم الحالی به دنبال فضا سازی علیه شهرداری هستند،  در ردیف در آمدی شهرداری، تغییر کاربری فضای سبز بی معناست، این تغییر کاربری ها  به بدبینی مردم علیه شهرداری منجر شده است، به کلیه مناطق شهرداری ها اعلام کردیم که مصوبات کمیسیون گسترش فضای سبز را با اطلاع رسانی به مردم انجام دهند تا دیگر شاهد جو سازی ها نباشیم.

شهین باهر ادامه داد:  به بازرسی  شهرداری دستور داده شد تا گزارش جامع و دقیقی درباره قطع درختان تهیه کند،  بر اساس گزارش  بازرسی، و طبق نظریه متخصصین حوزه گیاه شناسی و باغبانی تشخیص داده شد که  درختان خشک و بیمار قطع شوند و در عوض,  پوشش گیاهی همان منطقه با نهال کاری احیا شود. مدیری که شبانه اقدام به قطع درختان آن هم با حضور خبرنگاران کرده بود  در همان شب نیز  عزل شد.

اشرف نیا: همیشه بدون علت همه چیز را بررسی می کنیم

اشرف نیا یکی از اعضای شورا هم  بعد از  گزارش شهردار درباره قطع درختان اظهار داشت:  گاهی مسایل را بدون علت بررسی می کنیم و فقط به دنبال معلول هستیم، تا زمانیکه زمین به عنوان سرمایه و ثروت به حساب می آید وضعیت بدین گونه خواهد بود، باید سعی کنیم که زمین را به عنوان ابزار سرمایه بشناسیم، مگر ارزش افزوده ای باغات چقدر است؟  فقط از ارزش بهای زمین این باغات استفاده می شود، به همین خاطر برخی افراد با ریختن گازویین و عدم آبیاری مناسب باغ های خود را خشک می کنند و تغییر کاربری می دهند،  ماده 13 کمیسیون امور زیربنایی تاکید می کند که  زمین هایی که در اختیار سازمان ها قرار دارد به شهرداری به عنوان متولی فضای سبز داده شود، امکانات برای شهرداری تهیه شود  و زمین ها به صورت معوض به تملک شهرداری دربیاید.

اندیش: مگر درخت خشک شده آفت زده می شود

 در ادامه سونیا اندیش نائب رئیس شورا هم نسبت به گزارش شهردار تبریز واکنش نشان داد و گفت:  اگر شهرداری امکان قانونی برای  ورود به باغ های شخصی را داراست  چطور امکان دارد که باغات آفت زده شوند، مگر به عنوان متولی فضای سبز وظیفه نظارتی ندارید؟  خشک شدن   درختان باغ ها، کار عمدی است که برخی ها انجام می دهند،  اگر هم امکان ورود ندارید پس چرا در مقام پاسخگویی ظاهر می شوید، سوال دیگری که مطرح می شود این است که درخت خشک مگر آفت زده می شود،  اگر هم شود امکان سرایت وجود ندارد.

فریدون بابایی اقدم هم در تذکری اعلام کرد: تا اول بهمن 3 جلسه مانده است و باید بررسی لایحه تعرفه را به پایان برسانیم برای قطع درختان صرفا باید 2 جلسه وقت گذاشت تا به نتیجه رسید، شورا باید تمام تمرکز خود را به بحث تعرفه قرار دهد.

نیکوخصلت: تبریز پرملات ترین شهر ایران است

نیکو خصلت هم یکی دیگر از اعضای شورای شهر در این جلسه گفت:  همیشه با قوانین نادرست سازگاری بیشتری داریم،  به همین خاطر همیشه با مشکل روبه رو می شویم، تبریز به عنوان پرملات ترین شهر ایران شناخته می شود تراکم ساخت و ساز در تبریز بسیار بالاست با این وجود کمبود فضای سبز هم داریم که علاوه بر آن به قطع درختان نیز اقدام می شود.

 فرج قلیزاده نیز  یادآور شد: شهرداری مکلف است باغات شهری را صیانت کند نه اینکه اقدام به قطه درختان بکند،  اگر مالکین باغ ها به صورت عمدی اقدام به خشک شدن درختان می کنند، شهرداری باید این باغ ها را به نفع خود مصادره کند, اگر قطع کنندگان درختان منطقه زعفرانیه تبریز در آن زمان مورد بازخواست قرار می گرفتند دیگر کسی جرات نمی کرد این کار را بکند.

شهرداری بجای تکذیب در فضای مجازی مستندات ارائه کند

تقی پور هم با اشاره به عدم ارائه مستندات شهرداری گفت: در ابتدا باید آمار دقیقی از درختان تبریز باید در دسترس باشد که متاسفانه نیست، شهرداری باید  قبل از اینکه در فضای مجازی تکذیب کند مستندات را ارائه دهد و خیال خود و مارا راحت کند. در ادامه جلسه تقی پور با رای اعضای شورا به عنوان نماینده شورا در کمیسیون تقویم معاملات انتخاب شد.

بررسی لایحه میزان تعرفه عوارض شهرداری در سال 97 دیگر دستور جلسه شورا نشینان بود که مورد بررسی قرار گرفت.

تقی پور گفت: لایحه امسال شهرداری نسبت به سال قبل به صورت مقایسه ای در آمده است، در کلیه مصوبات اساس بر ثبات است، در مدیریت شهر باید ثبات حاکم شود،  سال قبل به اندازه کافی به بررسی تعرفه عوارض پرداخته شد ، شهرداری  تعرفه و بدجه راب ه هم ارتباط می دهد.

اشرف نیا: به نوین هم گفتم  در فکر افزایش عوارض نباش

 اشرف نیا هم اینگونه ادامه داد:  هدف از عوارض ساخت و ساز منظم است،  افزایش عوارض موجب رکود در ساخت و ساز می شود،  در زمان مدیریت نوین بر شهرداری یک روز به او گفتم در فکر افزایش عوارض شهرداری نباش، آن وقت ساخت و ساز کم می شود و در آمد  شهرداری  هم کاهش می یابد، مردم باید بدون اینکه یک به یک مسئولان را  ببینند بتوانند پروانه ساخت خود را به راحتی دریافت کنند.

اندیش:25 میلیارد بودجه تبریز2018 کجا هزینه شد؟

سونیا اندیش هم در تذکری خطاب به شهردار گفت: هفته قبل به اجرای یکی از گروههای هنری   به اسم حیدربابایه سلام دعوت شدم از قرار معلوم بنا بود این گروه در لیست کارهای فرهنگی مربوط به تبریز2018 قرار بگیرد که به گفته مسئولان گروه در دقیقه 90 این کار انجام نشد،  شهردار تبریز توضیح دهد که 25 میلیارد ردیف بودجه برای تبریز2018 را در کجا ها هزینه کرده است. موضوع بعدی که مورد بررسی قرار گرفت  طرح موضوع سوال قلیزاده از شهردار بود که طی چتد هفته به موضوع چالشی در شورا تبدیل شده بود این هفته نیز به دوئل بین این دو منجر شد.

قلیزاده: جواب شهردار به سوالات من بی سرو ته بود 

شهین باهر: هرکس خود را به خواب بزند نمی توان بیدار کرد

  قلیزاده در ابتدا چنین گفت:  بعد از طرح شدن سوال بنده از جناب شهردار، چند تن از اعضای شورا با من تماس گرفتند و درباره این مسئله صحبت کردیم،  قرار بر این شد که شهردار به سوالات من به صورت مکتوب ججواب بدهند،  چندین بار هم به صورت تلفنی و حضوری  با خود شهردار در باب این موضوع حرف زدم  و پیگیر جواب سوالات خود بودم،  جوابی که در نهایت به سوالات من داده شد بی سر و ته بود و قانع کننده نبود.

شهین باهر هم در ادامه اینگونه جواب سخنان قلیزاده را داد که  اگر کسی خود را به خواب زده باشد نمی تواند بیدارش کرد، کسی هم که نخواهد قانع شود قانع کردنش مشکل است، جواب تمامی سوالات را با مدارک معتبر به هیئت رئیسه ارائه دادم، سوال قبل از رسیدن به من  در فضای مجازی  مطرح شده بود، این نوع سوال پرسیدن نشان می دهد که دغدغه  مردم بهانه است.

قلیزاده دفعه بعد به خبرنگاران اعلام می کنم قبل از انتشار خبر با شهرداری هماهنگ شوند

 قلیزاده هم در واکنش به  اظهارات شهین باهر گفت:  اگر در گذشته این چنین مسائل پیگیری می شد شاهد این همه جنایت در حق شهر نبودیم، خاصیت فاضای مجازی این است که اخبار لحظه به لحظه مخابره می شوند آقای شهین باهر از دفعه بعد به خبرنگاران می گویم قبل از اینکه خبری منتشر کنند به دبیرخانه شهرداری  بفرستند  تا بعد از تایید شما مخابره شود، مدارک ارائه شده  مخدوش بود، شهردار بعد از ورود به شهرداری به صورت غیر قانونی  اقدام به جذب برخی افراد کرده است، مدارکی که ارائه خواهد شد  نشان خواهد داد که  مدارک شهردار غیرقانونی است یا من در خواب فرو رفته ام.

آجودان زاده: مسئول کارگزینی به من گفت کدام معاون فامیل خود را جذب کرده است/ فایل صوتی دارم

آجودان زاده  هم در تذکری به شهردار، گفت:  اگر یکی از معاونان شهرداری دونفر از افراد همنام خود را در این سازمان جذب کرده است آیا من باید پاسخگو باشم یا  شهردار؟  آیا شهردار جواب خواهد داد تا من اسامی افراد را منتشر کنم؟ مسئول کارگزینی شهرداری خودش به من گفت که طبق فشار کدام عضو شورای شهر  برخی افراد را تبدیل وضعیت کرده است اگر لازم باشد فایل صوتی آن را هم منتشر خواهم کرد.

دوئل قلیزاده با شهین باهر به اینجا ختم نشد و ادامه یافت، قلیزاده گفت:  چطور می شود سازمانی که خود نیروی مازاد دارد اقدام به جذب نیرو می کند صورت هزینه ها هم نشان می دهد شهرداری در تامین هزینه های خود ناتوان است آیا انصاف است که بجای اینکه از نیروهای خود استفاده کنید از بیرون نیرو جذب می کنید؟ آیا در جذب نیرو آگهی عمومی داده شده است؟

قلیزاده: اگر سطح اطلاعات شما در همین حد است وای بحال این شهر که شما شهردار آن هستید

ایرج شهین باهر شهردار تبریز هم در پاسخ گفت:  نیروهای استخدام رسمی شهرداری از طریق آزمون وارد شده اند این افراد به هزار نفر هم نمی رسند،  در سال گذشته تعداد نزدیک به 500نفر از نیروهای شهرداری را تعدیل کردیم، هم اکنون 4424 نفر به عنوان کارمند در شهرداری  مشغول هستند، قلیزاده هم در پاسخ گفت: اگر سطح اطلاعات شما در همین حد است وای بحال این شهر که شما شهردار آن هستید.

کارمند شهرداری: شهردار اگر بلد نیستی برو استعفا بده

نکته قابل توجه این جلسه شورا، اعتراض یکی از کارمندان شهری نسبت به عدم پرداخت حقوق ها بود،  هاشمی که به عنوان  کارمندان یکی از مناطق شهرداری محسوب می شود  درمیان جلسه برخاست و اعتراض کرد و تا وسط صحن شورا هم جلو امد و  خطاب به اعضای شورا و شهردار تبریز اعتراض می کرد که امروز نهم دی ماه است و هنوز حقوق ها پرداخت نمی شود،  وی خطاب به شهردار گفت اگر نمی توانی اداره کنی استعفا بده و برو.


نظرات

IR

امروز هم که 10دی است کارکنان ماشین سازی تبریز هم بجای حقوق علی الحساب دریافت کرده اند.