تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ ۲۳:۵۶:۰۸ شناسه خبر : ۱۰۷۳۵۳۵

تبریزبیدار بررسی می کند؛

ماجرایی که با یک فرار از مصاحبه شروع شد / از دانشگاه خانوادگی کی نژاد تا جنجال های اینستاگرامی که به private انجامید

ماجرای مطالبات دنباله دار از کی نژاد از زمانی آغاز شد که این پایگاه خبری بدنبال مطالب مطروحه حسن رحیم پورازغدی در نماز جمعه تهران، خواستار مصاحبه با عضو تبریزی شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز پیرامون مسایل این شورا شد.

به گزارش تبریز بیدار ، ماجرای مطالبات دنباله دار از محمدعلی کی نژاد  از زمانی آغاز شد که این پایگاه خبری بدنبال مطالب مطروحه حسن رحیم پورازغدی در نماز جمعه تهران، خواستار مصاحبه با عضو تبریزی شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز پیرامون مسایل این شورا شد.

اما بعد از چندین بار تماس، کی نژاد با ناراحتی از این پیگیری، ما را به دفتر خود حواله داد (جزئیات را اینجا بخوانید) و طی تماس با دفتر وی نیز به نتیجه مشخصی نرسیدیم.

اما بدنبال درج گزارشی از تلاش های بی نتیجه این پایگاه خبری در خصوص مصاحبه با این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و مطالبه مسایل فرهنگی، طی چندین تماس تلفنی از سوی دفتر این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در تهران و تبریز با تحریریه تبریزبیدار، جوابیه ای مبنی بر حساسیت مسایل فرهنگی صادر شده و مصاحبه با کی نژاد را منوط به ارسال کتبی سوالات به دفتر وی در تهران و صلاحدید این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی دانستند. (جزئیات را اینجا بخوانید)

تلاش های تبریزبیدار برای ترتیب دادن مصاحبه با کی نژاد و هماهنگی ها با دفتر وی در تهران ادامه دارد که تاکنون پاسخی داده نشده است.

از بورسیه ابهام آمیز تا لاتاری در آمریکا در دامن خانواده سیاستگذار فرهنگی کشور

اما همین موضوع کافی بود تا موجی از مطالبات در بستر فضای رسانه ای و شبکه های اجتماعی علیه این عضو عالی ترین رکن سیاست گذار فرهنگی کشور به راه انداخته شود که در ادامه آن برخی شبهات پیرامون فعالیت نزدیکان وی نیز مطرح شود که روشنگری را می طلبد.

در حالی که بازار مطالبات از کی نژاد در خصوص پاسخگویی در حوزه مسایل فرهنگی داغ بود، به یکباره موضوع بورسیه جنجالی دختر وی بر سر زبان ها افتاد و دیری نپایید که نامه دیوان محاسبات خطاب به فرجی دانا، وزیر وقت علوم در خصوص ضرورت بررسی مجدد بورسیه سلوی کی نژاد جهت رفع ابهامات، در رسانه ها دست به دست شد.

Image title


طبق رزومه سلوی کی‌نژاد فرزند دکتر کی‌نژاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در سایت زوریخ، وی فارغ التحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه هنر تبریز یعنی دانشگاه پدر است. بر اساس اخبار منتشره در رسانه ها، هم‌کلاسی‌هایش می‌گویند مانند بسیاری دیگر از فرزندان مدرسین دانشگاه در ایران از طریق سهمیه پدر (سهمیه ناعادلانه انتقالی فرزندان اعضای هیات علمی) در رشته معماری دانشگاه پدر پذیرفته شده است. وی با مدرک فوق‌لیسانس به مدت دو سال در دانشگاه‌ پدر تدریس نیز کرده است.

طبق گزارش  دیوان محاسبات که نسخه آن در فضای مجازی منتشر شده است، گویا سلوی کی‌نژاد جزو متخلفین دریافت بورسیه تحصیلی با اعمال نفوذ به دلیل ارتباطات سببی و نسبی است که با رزومه‌سازی در دانشگاه زوریخ سوئیس پذیرش می‌گیرد. بعد از خروج از ایران دیگر هیچ رزومه علمی‌ای ندارد و از سال ۲۰۱۳ تا امروز حتی یک مقاله یا کار علمی منتشر نکرده است.

اما ماجرا زمانی جالب می شود که طبق ادعای سلوی کی‌نژاد در کامنت‌های اینستاگرامش، وی در لاتاری گرین‌کارد آمریکا برنده می‌شود و بعد از آن از سوئیس به لس‌آنجلس مهاجرت می‌کند. ابتدا در ارواین و بعد در وودلندهیلز ساکن می‌شود. با وجود این ادعا مشخص نیست نوع ورود به آمریکا چگونه بوده است.

موضوع دیگری که این روزها خبرساز شد، صفحه اینستاگرامی سلوی کی نژاد بود که بعد از انتشار تصاویر خود به همراه همسر و فرزنمدش در آمریکا و برپایی جشن کریسمس، موجی از پیام های کاربران در مذمت کی نژاد به راه افتاد که خود سیاستگذار فرهنگ در جمهوری اسلامی است و دخترش در آمریکا دنباله رو فرهنگ غیر اسلامی است.

Image title


بعد از هجوم کاربران به این پیج و واکنش های منفی، به یکباره صفحه شخصی سلوی کی نژاد به حالت private (شخصی و خصوصی) درآمد.

ژن خوب هایی از جنس داماد، همسر و برادر زن 

مووضع بعدی در سلسله ابهامات در خصوص کی نژاد ماجرای داماد وی یعنی مهدی نارنگی است که چگونه بعد از دامادی در دانشگاه پدر خانم، مدیر فنی شد؟ با کدام رزومه و سابقه؟

البته گفته می شود وی نیز با بورسیه تخلف آمیز ابتدا به همراه همسر خود سلوی کی نژاد به سوئیس رفته و هم‌اکنون شهروند آمریکا است.

همه اینها در حالی صورت گرفت که در دو سال اخیر جریان افشاگری علیه مقاماتی که فرزندانشان در خارج از کشور زندگی و فعالیت می کنند بالا گرفته و تاکنون متوقف نشده است و هر از گاهی موضوع "ژن خوب" تبدیل به یکی از موضوعات مهم رسانه ها و فضای مجازی می شود.

ترویج کودکان مردم به مساجد و  جشن کریسمس در خانواده

برخی کاربران  فضای مجازی با اشاره به موقعیت ویژه پدر سلوی کی‌نژاد برخی اظهار نظرهای محمد‌علی کی‌نژاد را بازنشر دادند و از این منظر انتقاد کردند. نادر فتوره‌چی، کاربری است که با انتشار تصاویری جنجالی در توئیتی نوشت: "چرا فرزندان جناب محمدعلی کی‌نژاد،عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی که معتقدند، «حضور کودکان درمساجد آنها را در برابر تهاجم فرهنگی مصون میکند»، نه تنها در دوران «اقتصاد مقاومتی که باید کمربندها را محکم کنیم» مسجد نمیروند، بلکه در آمریکا با این ریخت و قیافه عجیب «جشن کریسمس» برگزار میکنند؟"

کاربری به نام حاج حیدر نیز نوشته است: «اینکه دختر و داماد دکتر کی‌نژاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی جشن کریسمس گرفتند، اشکالی ندارد! اینکه با بورسیه رانتی برای تحصیل در مقطع دکترای معماری به سوئیس رفت و بعد شهروند آمریکا شد‌ هم اشکال ندارد! مشکل طرز تفکری هست که آرامش را برای خود میخواهد و استکبارستیزی را برای مردم!»

ناگفته نماند که همسر کی نژاد یعنی فهیمه سید سعادتی نیز دانشگاه هنر اسلامی که در بین افکار عمومی به دانشگاه خانوادگی کی نژاد موسوم است؛ به تدریس درس اخلاق اشتغال دارد که گمانه زنی های رسانه ای حکایت از عضویت وی به هیات علمی دانشگاه، بدون ضوابط دارد که نیازمند روشنگری است.

البته پست مدیریتی سید سعادتی، برادر زن کی نژاد در دانشگاه هنر تبریز نیز بر شائبه خانوادگی شدن این دانشگاه می افزاید که  ضرورت دارد کی نژاد  از فرصت این اتهامات نهایت بهره را برده و با سنت شکنی به گفتگوی مستقیم با رسانه ها بپردازد و شفاف سازی نماید.

پیگیری های مستمر تبریزبیدار در خصوص وعده دفتر تهران برای ترتیب مصاحبه

معضل دیگری که در بین برخی مدیران کشور وجود دارد، بحث تعدد شغل می باشد که این مورد مشول کی نژاد نیز می شود. «ابوالمشاغل» اصطلاع عامیانه ای است که در جامعه بعنوان کنایه برای افراد چند شغله اطلاق می شود.  ریاست دانشگاه هنر اسلامی تبریز،  ریاست هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم، عضویت در هیئت امنای بنیاد نخبگان کشور، عضویت در فرهنگستان هنر و شورای هنر کشور و چند عنوان دیگر در کنار عضویت در  شورای عالی انقلاب فرهنگی، مشاغلی است که کی نژاد دارا بوده و برای افکار عمومی سوالاتی ایجاد کرده که چگونه یک فرد می تواند بطور همزمان به همه این مسئولیت های کلیدی برسد.

تبریزبیدار ابتدا بنا داشت مصاحبه ای با وی در خصوص دلیل تعطیلی و ناکارآمدی شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام دهد که با چنان واکنش تامل برانگیزی روبرو شد اما بدنبال جوابیه دفتر وی مبنی بر آمادگی برای پاسخگویی مشروط بر ارسال سوالات بصورت کتبی، این رسانه پیگیر این موضوع بوده و مجددا سوالات قبلی خود به انضمام سوالاتی پیرامون مسایل خانوادگی مذکور جهت تنویر افکار عمومی به دفتر این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال خواهد کرد و منتظر شفاف سازی خواهیم بود.

نظرات

IR

جناب کی نژاد هیات امنای ربع رشیدی هستند وبا وجود ایشان خانواده اش اونجا نیز حضور دارند

سلوا
US

تبریز بیدار همچنان بیدار بماند کی نژاد قرار هست بزودی در چند سال اخیر به سوالات آنها جواب دهد، به همین خیال باش بخور یک کاسه آش.....