تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ ۲۳:۳۱:۴۲ شناسه خبر : ۱۰۷۳۶۰۳

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر در گفتگو با تبریزبیدار:

شهرداری آخرین بار در سال 91 با روال قانونی نیرو استخدام کرده / جذب بستگان مدیران در بدنه شهرداری واقعیت دارد

بهشتی عضو شورای شهر تبریز در گفتگو با تبریز بیدار گفت: شهرداری آخرین بار در سال 91 با روال قانونی نیرو استخدام کرده است و جذب بستگان مدیران در بدنه شهرداری واقعیت دارد.

محمد باقر بهشتی  عضو شورای شهر تبریز در گفتگو با تبریز بیدار ،  در واکنش به حواشی استخدام و جذب نیرو در شهرداری تبریز اظهار داشت: شهرداری و شورای شهر اجازه هیچگونه استخدام و جذب نیرو را به خودی خود ندارند،   شورای شهر وظیفه اجرایی ندارد و صرفا به سیاست گذاری و نظارت بر کار شهرداری و مصوبات شورا می پردازد و حق دخالت در امور اجرایی ندارد و حتی نمی تواند  در جذب و استخدام نیروها  وارد شود.

جذب غیرقانونی نیرو منجر به سنگین تر شدن بدنه شهرداری، افزایش هزینه ها و کاهش بهره وری شده

وی گفت:  شهرداری هم زمانی می تواند به استخدام و جذب نیرو ورود داشته باشد که  از طرف وزارت کشور مجوز جذب نیرو داشته باشد،آن هم  با رعایت مقررات مربوط به امور استخدامی که آگهی و فراخوان و برگزاری آزمون  از جمله این مراحل است، آخرین باری هم که شهرداری به صورت روال قانونی اقدام به  استخدام افراد کرده است به سال 91 باز می گردد که چیزی در حدود 400 نفر جذب شهرداری شده اند،  به غیر از شرایط یاد شده هرگونه بکارگیری  افراد در شهرداری غیر قانونی است، این جذب غیرقانونی باعث شده است که بدنه شهرداری  نسبت به گذشته سنگین تر ، هزینه ها بیشتر و بهره وری افراد کاهش پیدا کرده است، به همین خاطر باعث بروز مشکلاتی در بدنه شهرداری شده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تبریز، خاطر نشان کرد: افرادی که بصورت قانونی نیروی شهرداری محسوب می شوند آن دسته از از افرادی هستند که دارای پست سازمانی می باشند، منظور از پست سازمانی هم این است که یک فرد در شهرداری یا کارمند رسمی است یا پیمانی و یا به صورت بیمه ای و قرارداد کار معین  هستند که در زمان دولت نهم  این روش انجام گرفت. آماری که خود شهردار تبریز از تعداد کارکنان شهرداری در جلسه شورا ارائه داد چیزی در حدود 4400 نفر پرسنل می باشد، بقیه شاغلین هم که در قالب  تامین نیرو و شرکت های پیمانکاری  فعالیت می کنند و بطور قانونی پرسنل شهرداری  محسوب نمی شوند.

بهشتی یادآور شد:  هزینه های شرکت های پیمانکاری که با شهرداری طرف قرار داد هستند،   از طرف  شهرداری پرداخت می شود به طور مثال برای نگهداری فضای سبز،  این شرکت ها  افرادی را جذب می کنند و به طور غیر مستقیم  از بودجه شهرداری تامین می شوند.

در دوره چهارم، یکی از اعضای شورا 350 نفر را جذب شهرداری کرده بود

وی در خصوص  جذب بستگان افراد و برخی مدیران  در بدنه شهرداری هم گفت: این موضوع واقعیت دارد  و برخی از طریق  روابط جذب شده اند، مخصوصا در دوره قبلی شورا به شکل گسترده این کار انجام شد  و مدیران شهرداری نیز کار غیر قانونی انجام دادند و  اظهار تاسف می کنم که چرا دستگاه های  نظارتی به وظیفه خود عمل نکردند، در دوره پنجم شورای شهر، جذب گسترده به این معنا وجود ندارد ولی نکته ای که قابل تامل است و می توان به عنوان عملکرد خلاف شورا در نظر گرفت این است که خودشان اجتهاد کرده اند که هر نفر عضو شورا می تواند 3 نفر  را جذب شهرداری کند، این یک قانون من در آوردی است که البته فکر نمی کنم مصوبه ای درباره این وجود داشته باشد یا اگر هم وجود دارد غیرقانونی است. به خود بنده هم پیشنهاد دادند که مخالفت کردم و تاکنون نفری را وارد این سیستم نکردم و نخواهم کرد. در دوره قبل یکی از اعضای شورا 350 نفر را جذب شهرداری کرده بود. اغلب افرادی  که به این صورت وارد  بدنه شهرداری می شوند، کم بهره و ناتوان هستند.

در صورت تعدیل نیروهای مازاد شهرداری، بر بیکاران کشور  افزوده خواهد شد

از  علت  برکناری برزگر جلالی خبر ندارم و دخالتی هم در اینگونه امور نمی کنم

بهشتی با اشاره به نیروی مازاد شهرداری تاکید کرد: مشکل بیکاری و اشتغال عمده ترین مشکل در سطح کشور است، در حال حاضر هم اگر شهرداری نیروهای مازاد خود را  تعدیل کند بر  بیکاران کشور  افزوده خواهد شد در نتیجه برای حل این مشکل شورای شهر و شهرداری باید به بخش نیروهای اضافی خود فعالیت های اضافی تعریف کند که هم نیروها بهره وری لازم را داشته باشند و هم  از افزایش  تعداد بیکاران جلوگیری به عمل آید، نیروی انسانی نسبت به فعالیت خود  حقوق و مزایا دریافت کنند،  در بدنه شهرداری هم نسبت به گستردگی این سازمان فعالیت های کاری بسیاری وجود دارد که می تواند  در بازدهی تافراد مثمر ثمر واقع شود.

وی در پاسخ به برکناری برزگر جلالی  از معاونت خدمات شهری و جایگزینی  فرد دیگری در آن سمت، گفت:  از  علت این برکناری خبر ندارم و دخالتی هم در اینگونه امور نمی کنم.