تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ ۰۱:۵۸:۳۲ شناسه خبر : ۱۰۷۳۶۰۵

تبریزبیدار بررسی می کند؛

جزئیات بودجه پیشنهادی دانشگاه های استان همراه با چالش های هزینه

دانشگاه تبریز در حالی سهم افزایش بودجه ای کمتری نسبت به برخی دانشگاه ها دارد که طبق رتبه بندی دانشگاه های دولتی کشور در رده های بالاتر قرار دارد.

به گزارش تبریز بیدار ، لایحه بودجه سال ۹۸ در روز چهارم دی ماه از سوی رئیس جمهور تحویل مجلس شد؛ در این لایحه، برآورد بودجه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشو نیز به چشم می خورد. در مجموع بدون احتساب دانشگاه های تهران، ۵۰۹۶۰۷۷۹۸ میلیون ریال به دانشگاه های کشور تعلق گرفته است.

افزایش هزینه ها و چالش مراکز  علمی و آموزشی

بودجه هایی که بموقع تخصیص نمی یابد

اگر چه آمار ثبت‌شده در این لایحه حاکی از رشد بیش از ۱۳ درصدی بودجه دانشگاه‌ها است، اما رویکردها و تحلیل‌های زیادی را از سوی مسئولان دانشگاهی به همراه داشته است. به گونه‌ای که عده‌ای از صاحبنظران و دانشگاهیان رشد بودجه دانشگاه‌ها در لایحه پیشنهادی دولت را در کنار افزایش بی رویه هزینه‌ها بویژه هزینه تجهیزات،‌ مواد و امکانات آزمایشگاهی ناشی از نوسانات ارزی را ناکافی دانستند و عنوان کردند در صورت تصویب این بودجه فعالیت مراکز علمی و آموزشی در سال آینده با چالش و بحران مواجه خواهد شد و این بودجه کفاف طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی را نمی‌دهد. اما از طرف دیگر عده‌ای نیز معتقد هستند بحث تخصیص به موقع بودجه دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی بیش از افزایش آن اهمیت دارد؛ چرا که جز در سال گذشته هیچ زمانی بودجه تصویبی این مراکز به‌موقع و به صورت صددرصدی تخصیص نیافت و امسال نیز با وجود گذشت حدود ۱۰ ماه از سال جاری هنوز ۵۰ درصد بودجه از سوی خزانه به دانشگاه‌ها واریز نشده است.

سهم پایین دانشگاه تبریز در افزایش بودجه علی رغم وضعیت مطلوب رشد علمی

با نگاهی به این لایحه متوجه می شویم دانشگاه تبریز با بودجه ۳,۳۵۹,۴۰ میلیون ریال بعد از دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، فردوسی مشهد، صنعتی شریف، تربیت مدرس و شیراز در جایگاه هفتم از حیث بودجه قرار دارد.

Image title


دانشگاه تبریز همچنین نسبت به سال 97 با رشد 26 درصدی بودجه همراه بوده که از این حیث پایین تر از دانشگاه های تهران، شیراز، اصفهان و مشهد در جایگاه دهم قرار گرفته است.

Image title


دانشگاه تبریز در حالی سهم افزایش بودجه ای کمتری نسبت به دانشگاه شیراز و افزایش بودجه کمتری نسبت به دانشگاه علامه طباطبایی و شیراز دارد که طبق رتبه بندی دانشگاه های دولتی کشور تا 9 ماهه سال 97 بر اساس اطلاعات وبگاه مرجع و رتبه دانشگاهی ایران، بالاتر از این دو دانشگاه در جایگاه ششم قرار دارد.

Image title


همچنین در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی استانی، دانشگاه علوم پزشکی استان فارس با ۳۰,۸۷۹,۷۹۰ میلیون ریال بودجه، بالاترین بودجه دانشگاه‌های علم پزشکی استان‌ها را به خود اختصاص داده است و در رتبه دوم دانشگاه علوم پزشکی خراسان رضوی با ۲۸,۶۹۷,۴۲۷ میلیون ریال و دانشگاه‌های علوم پزشکی آذربایجان شرقی با ۲۴,۴۵۴,۰۵۶ میلیون ریال بیشترین بودجه‌های دانشگاهی را به خود اختصاص داده اند.

در بین دانشگاه‌های هنر نیز؛ هنر اصفهان با بودجه ۴۹۹.۴۶۳ میلیون ریال، هنر تبریز با بودجه ۴۵۱.۶۷۴ میلیون ریال و هنر شیراز با بودجه ۶۰.۷۰۴ میلیون ریال، بیشترین بودجه‌ها را به خود اختصاص داده اند.

در بین دانشگاه های دولتی استان، بعد از دانشگاه تبریز، دانشگاه صنعتی سهند با 795431 میلیون ریال، دانشگاه مراغه با ۴۷۱,۷۰۹ میلیون ریال و هنر اسلامی تبریز با ۴۵۱,۶۷۴ میلیون ریال در جایگاه های بعدی از حیث بودجه قرار دارند که رتبه کشوری این دانشگاه ها از نظر ردیف بودجه پیشنهادی با صرف نظر از دانشگاه تبریز به ترتیب سی و هشتم، پنجاه و پنجاه و یکم می باشد.

نظرات

Reza
IR

اعداد مربوط به جدول رشد اشتباه است. کاش یا یک متخصص بودجه مشورت میکردید.

شریفی
IR

جداول به صورت غیر تخصصی بررسی شده است(مثلا دانشگاه تهران ده واحد اقماری دارد ولی دانشگاه تبریز سه واحد دارد، که این مورد باعث افزایش بودجه دانشگاه تهران در مجوع می شود) در این بررسی می بایست فقط بودجه هزینه ای مورد بررسی قرار می گرفت و نباید در آمد اختصاصی لحاظ می شد، ضمنا بودجه عمرانی به این دلیل که( مثلا یک دانشگاه چهار طرح عمرانی دارد ولی دانشگاه دیگر مثلا یک طرح، بنابر این بودجه عمرانی نباید لحاظ می شد) و ضمنادرصد رشد اشتباه محاسبه شده است.