تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ ۱۱:۴۲:۰۷ شناسه خبر : ۱۰۷۳۶۱۴

هشدار درباره شیوع بیماری تب برفکی در آذربایجان شرقی

رییس اداره مبارزه با بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی درباره بیماری شیوع تب برفکی در استان هشدار داد.

به گزارش تبریز بیدار ، شیرازی رییس اداره مبارزه با بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی در کارگروه تخصصی توسعه روستایی در ملکان گفت:  بیماری تب برفکی از طریق دام‌های آلوده از استان‌های همسایه وارد  آذربایجان شرقی شده است.

وی در خصوص تعداد کانون های آلوده به این بیماری در استان افزود: ۲۹ کانون در استان آلوده به تب برفکی است که ۴ کانون مربوط به شهرستان ملکان است.

رییس اداره مبارزه با بیماری‌های دامی دامپزشکی استان یادآور شد: در آذربایجان شرقی پنج میلیون و سیصد هزار راس دام سبک و بیش از پانصد هزار راس دام سنگین وجود دارد که اگر ۷۵ درصد این دام‌ها واکسیناسیون شوند شاهد شیوع هیچ نوع بیماری دامی نخواهیم بود.

وی ادامه داد: متاسفانه دامداران برای دریافت واکسن که تنها ۳ تا ۶ هزار تومان هزینه دارد اقدام نمی‌کنند که این بی توجهی منجر به آسیب پذیری دام آن‌ها در برابر بیماری تب برفکی می‌شود. تنها راه مقابله با بیماری تب برفکی دام‌های سنگین واکسن زدن به موقع است که در سال سه بار انجام می‌گیرد.

شیرازی در پایان افزود: ویروس این بیماری قوی است و خیلی زود به دام‌های سالم از طریق بزاق دهان، هوا وحتی فضولات حیوان آلوده سرایت می‌کند وقابل انتقال به انسان نیست.