تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ ۱۴:۲۱:۲۷ شناسه خبر : ۱۰۷۳۶۲۲

واکنش تحلیلگر اقتصادی به اقدام قریب الوقوع بانک مرکزی؛

حذف صفر از پول ملی باید در شرایطی اجرا شود که نرخ تورم خیلی کم باشد

کلامی تحلیلگر اقتصادی درباره حذف صفرهای پول ملی بیان کرد:تمامی کارشناسان و صاحب نظران بر روی این موضوع اتفاق نظر دارند که حذف صفر از پول ملی باید در شرایطی اجرا شود که نرخ تورم خیلی کم باشد.

به گزارش تبریز بیدار ، محمد کلامی تحلیلگر اقتصادی درباره حذف صفرهای پول ملی بیان کرد:مسئولان امر باید با تمرکز بیشترتمامی زوایا و ابعاد طرح مزبور را بررسی کنند تا در آینده تبعاتی برای کشور به همراه نداشته باشد.

وی همچنین اظهارداشت: در همه کشورهای دنیا واحد پول در بیان و نوشتار یکی است اما در کشور ما بانک مرکزی هنوز نتوانسته است خواست مردم را قبول کند و تومان را به عنوان واحد پول ملی قبول نماید از طرف یک واحد رسمی پول دارند که این واحد خود اجزایی دارد.

این کارشناس اقتصادی گفت: متاسفانه واحد رسمی پول ایران برخلاف سایر ممالک جهان فاقد اجزا بوده بنابراین باید این نقیصه برطرف شود.

وی در ادامه افزود: حذف صفر از پول ملی از نظر روانی و دیگر هزینه ها می تواند تاثیر گذار باشد حال سئوال اینجاست با توجه به بالا بودن نرخ تورم، کاهش ارزش پول ملی و همینطور روند نزولی قدرت خرید پولی ملی آیا زمان برای چنین اصلاحی مناسب است؟

کلامی بیان داشت: تمامی کارشناسان و صاحب نظران بر روی این موضوع اتفاق نظر دارند که حذف صفر از پول ملی باید در شرایطی اجرا شود که نرخ تورم خیلی کم باشد.

وی اضافه کرد: نرخ تورم در حال حاضر بالای ۲۰ درصد و تا پایان سال این نرخ (تورم سالیانه) از مرز ۳۰ درصد نیز عبور خواهد کرد.

وی یادآور شد: تنها با حذف صفر از پول ملی مشکلی از اقتصاد و جامعه رفع نخواهد کرد بلکه همزمان باید واحد و اجزای واحد پول کشور اصلاح شود.