تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ۰۲:۰۱:۵۶ شناسه خبر : ۱۰۷۳۶۲۵

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

مشکلات لاینحل جامعه پرستاری، از شیفت های اجباری طولانی تا آماج شکوائیه شدن / اصلاح ساختارها در انتظار خروجی جلسات مجلس

مشکلات جامعه پرستاری، به یکی از سوژه های ماندگار تبدیل شده که این مشکلات تقریبا لاینحل باقی مانده است. در این بین، کمبود پرستار، یکی از معضلات پیش روی جامعه پرستاری برای ارائه خدمات مطلوب به بیماران است.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار ، 

یکی از زیباترین ایام  تقویم سالروز ولادت حضرت زینب(س) است که به عنوان روز پرستار نامگذاری شده، روزی که یادآور پرستاری حضرت زینب(س) از مجروحان کربلا است.  پرستاری، یکی از کوچک ترین مسئولیت های زینب(س) بود، و هر چند پرستاری وظیفه سنگین و ارزشمندی است و پرستار متعهد باید با صبر و حوصله، تحمل هر نوع ناملایمات برای انجام خدمتش نماید و چنین کاری از عهده هر کس برنمی آید ولی با این حال مقام زینب(س)، آن قدر والا و عظیم است که او را پرستار نهضت و انقلاب حسینی باید بنامیم، زیرا این پرستاری به مراتب مهم تر و سرنوشت سازتر از پرستاری بیمار بود.

کمبود نیرو و حواشی آن

این مناسبت بهانه ای شده تا نگاهی به ضرورت ها، سختی ها و  مشکلات جامعه پرستاری بپردازیم. مشکلات جامعه پرستاری، به یکی از سوژه های ماندگار تبدیل شده که این مشکلات تقریبا لاینحل باقی مانده است. در این بین، کمبود پرستار، یکی از معضلات پیش روی جامعه پرستاری برای ارائه خدمات مطلوب به بیماران است. زیرا، این کمبود نیرو باعث شده تا اضافه کاری ها و شیفت های اجباری، پرستاران را آزرده خاطر کند. 

پرستاران به رغم تمامی کمبودها و مشکلاتی که در حرفه خود با آنها مواجه هستند، اما همواره تلاش کرده اند در خدمت به مردم و بیماران، کوتاهی نکنند. البته شاید در این بین دلخوری هایی نیز متوجه کادر پرستاری باشد که اگر بخواهیم آنها را کالبدشکافی کنیم، متوجه خواهیم شد که همه این مشکلات ناشی از کمبود نیروی پرستاری و حاشیه هایی است که این نیروهای حوزه سلامت را درگیر خود ساخته است.

 وقتی پای صحبت های پرستاران می نشنیم غالباً ساعات کار طولانی، شیفت های در گردش ، شیفت های شب پرکار، فعالیت ذهنی و بدنی شدید در ارتباط با تعداد بالای بیماران، واگذاری وظایف غیر حرفه ای به عهده پرستاران، تاثیرات روحی تماس مداوم با انسان ها در بدترین مرحله ی زندگی (بیماری و مرگ ) و واکنش های منفی بیمار و همراهان وی همچون پریشانی ، یاس ،پرخاشگری و ...، کمبود های دارویی ،تجهیزات و هماهنگی های زمان بر برای حضور سایر اعضای تیم درمان همچون ویزیت ، مشاوره ، تصویر برداری ، آزمایشات، اعزام و انتقال بیمار و ...را عواملی برای اعمال فشارهای شدید روحی و جسمی بر پرستاران می دانند.

مادرانِ پرستاری مجبور به ترک فرزند شیرخوار  خود می شوند

همه تحت هر شرایطی انتظار لبخند و گشاده رویی از ما دارند

هستند مادرانِ پرستاری که با وجود داشتن فرزند شیرخوار مجبور به ترک کردن وی حتی در شرایط بیماری هستند تا در شیفت ۱۸ ساعته شبِ بیمارستان حضورداشته باشند. حتی در شرایط از دست دادن عزیزان ،پرستار باید با حال روحی نا مساعد بر بالین بیمار حاضر شود بنابراین در این شرایط هم همه انتظار لبخند و رویی گشاده از آنها دارند که کمی سخت است.

خاطره 30 ساله، متاهل و دارای یک فرزند دختر که  پرستار یک بیمارستان دولتی با سابقه 14 ساله است. وی در خصوص شغل خود می گوید: پرستاری سرشار از استرس و تنش است و حقوقمان نسبت به سختی کار همخوانی ندارد. ما به دلیل کمبود نیرو بیشتر از ساعات رسمی کار مجبور هستیم کار کنیم و در واقع اضافه کاری اجباری داریم. 

وی می افزاید: جذب بیشتر پرستار، فشار کار و اضافه کاری اجباری را کم می کند. از طرفی سختی کار و حقوق و دستمزدهای پایین باعث می شود بسیاری از کسانی که وارد این حرفه می شوند، به سرعت خارج شوند. وضعیت شغلی مان به کلی متفاوت از مشاغل دیگر است و نه در خانه آرامش مطلق داریم و نه مانند دیگر مشاغل از تعطیلات مرسوم کشور برخورداریم. این نحوه کار به شدت طاقت فرساست و بر زندگی خانوادگی و روابطمان با همسر و فرزند هم تأثیر منفی می گذارد.

طاهره یکی دیگر از پرستاران بخش دولتی است که صبر و شکیبایی را مولفه اصلی شغل خود عنوان کرده و می گوید:  اگر پرستار این خصلت را نداشته باشد نمی‌تواند سلامت بیماران را تضمین کند.  

تضمین سلامت بیماران در گرو سلامت کادر پزشکی به ویژه پرستاران

وی در خصوص مشکلات این حرفه نیز می گوید: شیفت‌های سخت و سنگین و کمبود پرستار باعث شده است تا پرستاران و به ویژه بانوان پرستار که مسئولیت خانه را نیز برعهده دارند، نتوانند به مشکلات و مسائل زندگی خود نیز بپردازند. یکی دیگر از سختی‌های این حرفه، این است که پرستاران علاوه بر اینکه باید مراقب سلامتی بیماران باشند، باید مراقب سلامتی خود نیز باشند، چون تضمین سلامت بیماران در گرو سلامت کادر پزشکی به ویژه پرستاران است.

وی تاکید می کند: الگوی اصلی پرستاران، حضرت زینب(س) است  و امیدوارم پرستاران دلسوز ایشان بتوانند ذره‌ای به آن حضرت نزدیک شوند.

پرستاری خط اول درمان است

مرضیه پرستار دیگری در یکی از بیمارستان های دولتی تبریز است که در خصوص مشکلات حرفه خود می گوید:  پرستاری خط اول درمان است و بیشترین تماس را با بیمار دارد. وقتی پزشک برای ویزیت کردن بیمار دیر می آید، یا نمی آید این ما هستیم که آماج شکوه و گلایه بیماران و همراهان قرار می گیریم. در کنار این، همه مراجعان انتظار دارند پرستار را همیشه خندان و خوشحال ببینند.

با وجود این مشکات که ذکر شد،  رایزنی ها و جلسات متعدد مدیران سازمان نظام پرستاری با نمایندگان و اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در زوهای اخیر صورت گرفته  خروجی این جلسات بر این تصمیم مقرر شد که همگان بر کمبود نیروی پرستاری صحه گذاشته و موافقت شد تا برای رفع کمبود ۱۰۰ هزار نیروی پرستاری، سالانه در حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار پرستار جذب شوند و از همین رو، دولت می بایست بودجه ای به این امر اختصاص دهد. اما، در نهایت، چنین توافقی به سرانجام نرسید.

قاضی پور: کمبود ساختار پرستار در کشور کاملا نمایان است

نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس می گوید: در دنیا برای هر تخت بیمارستانی ۲ پرستار لازم است در ایران به ازای هر تخت  کمتر از یک پرستار وجود دارد بنابراین کمبود ساختار پرستار در کشور کاملا نمایان است. بنابراین ساختارها باید اصلاح شود و به استاندارد جهانی نزدیک گردد زیرا در ایام تعطیلات و نبود پزشکان، پرستاران عهده دار تمامی مسائل بیماران می شوند.

وی تصریح می کند:  می بایست مطالبات پرستاران به آنها بدون تاخیر پرداخت گردد و بر اساس اینکه مطالبات پرستاران ۱۰ درصد کل مطالبات پزشکان نیز نمی شود بنابراین اولویت با پرستاران است.

شیویاری: اجرا نشدن قانون تعرفه گذاری  قابل پیگیری است

یعقوب شیویاری نماینده مردم میانه در مجلس، با عنوان این مطلب که از مشکلات جامعه پرستاری مطلع هستیم، می گوید: مجلس تلاش می کند از طرق قانونی، از پرستاران حمایت کند. به عنوان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به مشکلات حرفه پرستاری واقف هستم و با حمایت کمیسیون، مشکلات جامعه پرستاری را پیگیری خواهیم کرد.  با تمام وجود از حق قانونی پرستاران و نظام سلامت دفاع خواهیم کرد تا قوانین برای پرستاران اجرا شود. 

وی در واکنش به اجرا نشدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که در سال ۸۶ به تصویب مجلس رسیده است، افزود: می توان در خصوص اجرا نشدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری استفساریه ارائه داد، و اگر نقض قانون و خلاف قانون باشد پیگیری خواهد شد. زیرا وزارت بهداشت بر اساس هیئت امناء اداره می شود بنابراین کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تمام توان اجرای قوانین را برای جامعه پرستاری حمایت می کند و این نقض قانون را با مکاتبات پیگیری خواهیم کرد.

گزارش از الهه مهدوی