تبریزبیدار
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ ۲۲:۵۹:۱۴ شناسه خبر : ۱۰۷۳۶۶۱

تبریزبیدار گزارش می دهد:

گلزار شهدای شنب غازان هم از کابوس یکسان سازی در امان نماند / فریاد اعتراض مادران شهدا زیر لودر تخریب

گلزار شهدای محله تاریخی شنب غازان تبریز در 9 تیر ماه ماه امسال بمنظور یکسان سازی کلنگ زنی شد و اکنون در مرحله عملیات اجرایی می باشد.

به گزارش تبریز بیدار ، ماه های پایانی سال ۸۶ بود که اجرای طرحی به اسم «ساماندهی قبور شهداشوک بزرگی را بر بدنه انقلابی و ارزشی کشور وارد آورد. البته موضوع به سال 83 بر می گشت که کارگروه ساماندهی گلزارهای شهدا، به تصویب هیئت وزیران دولت وقت رسیده بود.

طرح پر سر و صدای همسان سازی از کجا کلید خورد؟

یکسان سازی، بهسازی، همسان سازی، ساماندهی، زیباسازی و مناسب‌سازی همه واژه‌هایی است که برای این طرح به کار می‌رود و هر مسئولی بسته به سلیقه خود بر کاربرد یکی از این واژه‌ها اصرار دارد. در بسیاری از گلزارهای شهدای کشور از جمله وادی رحمت تبریز یکسان‌سازی قبور مطهر شهدا به اجرا در آمد و فاز دوم آن نیز در مرحله اجرا است.

طی این اقدام بهت آور، سنگ مزار شهدا و حجله های بالای سر هر مزار که به‌مرور زمان طرحی سنتی و ‌نمایی معنوی در قطعات شهدا ایجاد کرده بود، به‌یک‌باره تغییرشکل داد و جای آن را سنگ‌های هم‌اندازه و همرنگ با مشخصاتی روتین و بدون مشخصه خاصی برای هر شهید، گرفت.

این طرح پر سر و صدا با نارضایتی خانواده‌های شهدا همراه شد، بطوری که یکدست شدن سنگ مزار شهدا، باعث شد تا مادران کهنسال مزار فرزندشان را گم کنند و با چشمان‌اشکبار میان قبور تکراری نشان خاصی برای عزیز از دست رفته‌شان پیدا نکنند.

 فریاد اعتراض مادران شهدا زیر لودر تخریب

همانطور که ذکر شد تبریز نیز از کابوس پروژه «ساماندهی» در امان نبود و بعد از عملی شدن فاز اول گلزار شهدای وادی رحمت در سال های اخیر و پروسه فاز دوم، اینک گلزار شهدای محله شنب غازان تبریز نیز به این بلیه گرفتار می شود، بماند که بردن لودر تخریب میان قطعات شهدا،  صدای فریاد اعتراض مادران شهدا و آزرده کردن خاطر امت حزب الله را فراهم آورده است.

گلزار شهدای محله تاریخی شنب غازان تبریز که تا پیش از تدفین شهید مدافع حرم اکبر زوار جنتی(که در اوایل سالجاری شهید شد) در آنجا، کمتر توجه ها را به خود جلب می کرد، در 9 تیر ماه ماه امسال بمنظور عملیات ساماندهی کلنگ زنی شد.

Image title


همین کلنگ زنی کافی بود تا کارهای اولیه این شامل بریدن درختان ، بریدن کمدهای شهدا ، بریدن سایه بان ها و نرده های دور قبور و بریدن میله پرچم ها نیز صورت گیرد تا قدمی برای تخریب گنجینه بزرگ فرهنگی و اعتقادی انقلاب اسلامی برداشته شود.

هفته گذشته یعنی 19 دی ماه بود که عملیات بریدن و درآوردن سنگ قبرها، ردیف سازی قبور، پر کردن محوطه ، همسطح سازی ، غلطک زنی و نام نویسی سنگ قبرهای جدید آغاز گردید تا این گلزار شهدا نیز همانند بسیاری دیگر از گلزار شهدای کشور، هویت خود را از دست بدهد.

لازم به ذکر است که در آرامستان شنب غازان ۱۰۰ قبر مربوط به شهدا و والدین شهدا می باشد که قرار است همسان سازی یا یکسان سازی یا ... شوند.

Image title

تیشه به ریشه میراث گرانبهای فرهنگی با وجود عتاب رهبری

حال سوال اینجاست که اینهایی که با لودر و کلنگ به جان مزارهای شهدا  این میراث بزرگ فرهنگی کشور  افتاده اند، بر اساس کدام منطق دست به چنین کاری می زنند.

جالب است در این خصوص نگاهی به نظر رهبر معظم انقلاب بیندازیم. ایشان در سال 93 در دیدار از گلزار شهدای بهشت زهرا تاکید کردند «شکل ظاهری گلزار شهدا حفظ شود و فقط مسیرهای دسترسی آسان را میسر کنید.»

و در جای دیگر معظم له در واکنش به موضوع ساماندهی قبور مطهر شهدا فرموده اند: «قبلا گفته‌ام، بازهم می‌گویم، در قضیه ساماندهی گلزار شهدا بیخود می کنند.»

Image title

حتی نکته گویی اندیشمند غربی هم نادیده گرفته شد

جالب تر اینکه یک اندیشمند غربی به نام «مايکل ايگناتيف» مدرس حقوق بشر کالج دولتی کندی در هاروارد، پس از ديدار از ايران در دهه های اخیر، گفته بود هر نومحافظه‌کار آمریکایی که شرط می بندد رژیم ایران تحت تاثیر انزوا، محاصره، تحریم و محکومیت بین‌المللی فرو می ریزد، پيش از اعلام جنگ با ايران، باید از این مزار شهدا دیدن کند.

این موضوع حکایت از فهم دشمن برای تاثیرگذاری میراث گرانبهای شهیدان دارد، اما متولیان این بهسازی ها، نه در مواضع رهبری تامل می کنند, نه به نکته گویی غربی ها پی می برند و تخته گاز پیش می روند.


نظرات

من هموطن
IR

بسیار مطلب خوب و بجایی نوشتین.

US

سلام صدای اعتراض مادران شهدا؟ جهت اطلاع: این پروژه مدتی راکد مانده بود اخیرا با به میدان آمدن خود خانواده شهدا و پیگیری های مکرر داره انجام میشه

علی
RO

سلام بفرمایید شما صدای مادران شهدا رو کجا شنیدید؟ سند؟

شنب غازاني
DE

سلام منطقه تاريخي شنب غازان بر خود مي بالد كه ملقب به هفتادودو شهيد عاشورايي است وافتخارش اين است كه رزمندگاني مخلص وگمنام زيادي داشتند و هستند همزمان با انقلاب إسلامي با واژه شهيد و شهادت انس گرفته كه گواه آن مزار مبارك پنجاه شهيد عاشورايي در گلزار شهدايش است وهمچون شهيد مدافع حرم. زوار جنتي را در كنار ديگر شهداء در آلبوم افتخارش دارد و اما نقد وتحليلي كه در خصوص گلزار شهداء فرموده ايد در جايي كه خود خانواده شهداء پيگير ساماندهي گلزار شهدايشان است جاي بسي تاسف است كه بدون تحقيق ميداني چنين نظراتي را فرموده ايد اگر به دنبال گنجينه شهداء هستيد بسم الله نميدانم اين مدت كجا تشريف داشتيد كه امروز بجاي خانواده شهداء اظهار نظر مي فرماييد ما در خدمتيم