تبریزبیدار
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ ۱۱:۱۷:۲۵ شناسه خبر : ۱۰۷۳۶۶۶

نکته مهم از دل سخنان سردار نوعی اقدم در جلسه شورای اداری؛

فرصت اقتصادی بزرگ برای بخش خصوصی استان در پسابحران سوریه

بازسازی سوریه می تواند فرصت مغتنمی برای حضور بازرگانان ایرانی بویژه تجار و بخش خصوصی آذربایجان باشد که از آن بهره مند شود. البته این بازسازی، طرح عظیمی است که فرصت های بسیار زیادی برای حضور شرکت ها و بدنه های فعال اقتصادی جمهوری اسلامی ایران ایجاد می کند.

به گزارش تبریز بیدار ،  دو روز قبل بود که سردار رحیم نوعی اقدم رزمنده آذربایجانی و از فرماندهان محوری جبهه سوریه در جلسه شورای اداری استان حضور یافت تا نکات مهمی در خصوص دوران پساجنگ سوریه بیان کند.

وی که در جمع مدیران کل استانی سخن می گفت ابتدا از ضروت نبرد سوریه،  جنایات تکفیری ها و دلاوری رزمندگان گفته و بر همت مردمان ایران زمین علی الخصوص آذربایجان قهرمان در پشتیبانی از جبهه مقاومت اسلامی اشاره داشته و قدردانی کرد.

سردار نوعی اقدم در حالی از آمار بالای کمک های مردمی استان آذربایجان شرقی در پشتیبانی از جبهه مقاومت سخن می گفت که تعدادی از مدیران تصور کردند که هدف این سخنرانی، جمع آوری کمک نقدی بوده و در نتیجه برخی از آنها رشته کلام را دقیق دنبال نکردند.

اما نوعی اقدم نکته اصلی موضوع را در کلام پایانی خود خلاصه کرد و آن هم فرا رسیدن زمان بازسازی سوریه و تاکید رئیس جمهور این کشور برای حضور فعالین اقتصادی و تجار ایرانی است.

سردار نوعی اقدم از فرصت های اقتصادی پیش رو برای بازرگانان ایرانی گفته و از استقبال سوری ها از حضور ایران در امر بازسازی  اشاره کرد.

مدیران استانی که تازه متوجه اهمیت موضوع شده بودند، اذعان داشتند که ای کاش چندین فعال اقتصادی و بازرگانی نیز در جلسه حاضر می شد یا اینکه این جلسه در محل اتاق بازرگانی تبریز برگزار می شد.

لازم به ذکر است که پیش تر سردار رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ در نشست «بررسی بحران سوریه، آخرین تحولات میدانی و سیاسی» که در موسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام برگزار شد، با بیان اینکه بازسازی سوریه چندین سال طول خواهد کشید و حداقل به ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار احتیاج دارد، گفت: «جمهوری اسلامی ایران هم باید هزینه‌هایی را که در سوریه کرده است برگرداند و سوری‌ها این آمادگی را دارند که از نفت، گاز و معادن فسفات سوریه این هزینه‌ها را برگردانند.» رحیم صفوی با اشاره به قرارداد ۴۹ ساله روسیه با سوریه گفت که «ایران هم می‌تواند با دولت سوریه قرارداد طولانی‌مدت سیاسی و اقتصادی داشته باشد و هزینه‌هایی را که کرده است بازگرداند و هم اکنون هم ایران از معادن فسفات سوریه درحال صادرات است.»

بازسازی سوریه می تواند فرصت مغتنمی برای حضور بازرگانان ایرانی بویژه تجار و بخش خصوصی آذربایجان باشد که از آن بهره مند شود. البته این بازسازی، طرح عظیمی است که فرصت های بسیار زیادی برای حضور شرکت ها و بدنه های فعال اقتصادی جمهوری اسلامی ایران ایجاد می کند و با توجه به روابط خوب ایران و سوریه زمینه برای تقویت روابط اقتصادی این دو کشور در شرایط تحریم فراهم شده و برکات زیادی برای دو کشور داشته باشد.

بی شک فرصت های خوبی در پسا بحران برای حضور حداکثری فعالان اقتصادی ایرانی بویژه استان آذربایجان شرقی در سوریه وجود دارد که در صورت غفلت از موضوع، عرصه به تجار دیگر کشورها همچون ترکیه و روسیه بازتر می شود و فرصت کم نظیر اقتصادی برای کشور از دست می رود.

انتظار می رود مسئولین استانی نیز در این امر اهتمام داشته و با رایزنی های مقتضی، زمینه را برای حضور فعال بازرگانان استان و تبریزی در سوریه فراهم کرده و تا استان همانند تاثیرگذاری در عرصه نبرد سخت با دشمن، در نبرد اقتصادی و زدودن غبار خرابی ها نیز موثر باشد.