تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ۰۷:۵۹:۳۶ شناسه خبر : ۱۰۷۳۶۷۶

واکنش رئیس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان تبریز به گزارش این پایگاه خبری؛

آماده پاسخگویی به شبهات و انتقادات در خصوص ساماندهی گلزار شهدای شنب غازان هستیم / فرمایش رهبری حسن ختام است

رئیس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان تبریز در واکنش به گزارش این پایگاه خبری در خصوص گلزار شهدیا شنب غازان گفت: آماده پاسخگویی به شبهات و انتقادات در خصوص ساماندهی گلزار شهدای شنب غازان هستیم.

ودود قره باغی رئیس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان تبریز در گفتگو با  تبریز بیدار ،  در واکنش به گزارش این پایگاه خبری در خصوص وضعیت یکسان سازی قبور شهدای محله شنب غازان (جزئیات را اینجا بخوانید)  اظهار داشت: هرگونه اقدام در جهت ساماندهی گلزار شهدا با رضایت کامل خانواده های معظم شهدا انجام می گیرد، اگر نفر خاصی و به طور موردی  مشکل یا ایرادی را مطرح می کند، بنیاد شهید آمادگی پاسخگویی به شبهات و  انتقادات را دارد و استقبال هم می کند. خانواده های شهدا اگر در جهت ساماندهی گلزار شهدا رضایت نداشته باشند این اقدام صورت نمی گیرد.

فرمایش رهبری حسن ختام است

وی  در پاسخ به این موضوع که رهبر انقلاب فرمودند شکل ظاهری قبور شهدا باید حفظ و مسیرهای دسترسی آسان شود، گفت: فرمایش معظم له  شامل تمامی جوانب این امر می شود، به طور حتم فرمایشات رهبر انقلاب در هر مورد به عنوان  حسن ختام تلقی می گردد.  در زمان دفاع مقدس  روزی داشتیم که نزدیک به 100 نفر شهید  به گلزار شهدای وادی رحمت آورده می شدند و این قبور توسط بیل مکانیکی حفر می شد، با توجه این مسئله،  قبور شهدا در وضعیت نابسامانی قرار داشت که نیازمند رسیدگی  و توجه هرچه بیشتر بود.

وی در خصوص گلزار شهدای وادی رحمت نیز خاطر نشان کرد: با توجه به وضعیت آرامستان وادی رحمت مجبور شدیم که دیوار حائلی را در قسمت فاز دوم  گلزار شهدا  ایجاد کنیم که از ورود سیلاب به داخل قبور جلوگیری کند که اگر این کار انجام نمی پذیرفت مزار شهدا  در معرض تخریب قرار می گرفتند. در جهت استحکام سازی، ساماندهی و یکسان سازی مزار شهدا از تک به تک خانواده های شهدا  اجازه گرفته شده است، آثار فرهنگی که در سر مزار شهدا وجود دارد گاها دیده می شود که  گرد و غبار شدیدی آن را فرا گرفته و تصاویر شهدا زیر گرد و خاک  و دور از شان شهید مانده است.

آثار بجا مانده از شهدا با اطلاع خانواده ها، به موزه شهدا منتقل می شود

حفظ و نگهداری گلزار شهدا بعد از ساماندهی بر عهده شهرداری خواهد بود

قره باغی افزود: در این حالت تصاویر و آثار فرهنگی و اشیای باقیمانده از شهدا قابل استفاده و معرفی نبود، به همین خاطر به همه خانواده های شهدا اطلاع رسانی می شود که در صورت تمایل آثار باقیمانده از شهید به موزه شهدا انتقال یابد و به نام همان شهید در جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مورد استفاده قرار  گیرد.

وی با بیان اینکه  استفاده از آثار شهدا در کنار مزار مطهر آنان انجام خواهد شد، بیان داشت: طرحی را در نظر داریم که بعد از مسقف سازی بتوانیم از آثار شهدا در کنار مزار آنان نیز استفاده کنیم، به همین خاطر طی فراخوانی از همه صاحبان ایده، اعلام کردیم که طرح های خود را  در جهت انجام این امر ارائه کنند که بعد از جمع بندی های نهایی این طرح نیز عملیاتی خواهد شد.

رئیس اداره بنیاد شهید شهرستان تبریز اظهار داشت: طبق تفاهم نامه که بین  وزارت کشور و بنیاد شهید منعقد شده، حفظ و نگهداری گلزار شهدا بعد از ساماندهی بر عهده شهرداری ها خواهد بود.


مطالب مرتبط:

واکنش مدیرعامل سازمان آرامستان های شهرداری به گزارش تبریزبیدار

گلزار شهدای شنب غازان هم از کابوس یکسان سازی در امان نماند

نظرات

علیرضا
IR

سلام ،عقب نشینی؟ این روزها رسم اینطوری شده خسته نباشید