تبریزبیدار
پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ۰۹:۲۵:۲۹ شناسه خبر : ۱۰۷۳۶۷۷

مسئول باستان شناسی میراث فرهنگی آذربایجان شرقی خبرداد؛

کشف سکه‌های تاریخی درمحله شنب غازان تبریز

اسماعیلی عتیق مسئول باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: تعدادی سکه تاریخی از محله قدیمی شام غازان تبریز کشف شده است.

به گزارش تبریز بیدار ، اسماعیلی عتیق مسئول باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: تعدادی سکه تاریخی از محله قدیمی شام غازان تبریز کشف شده است.

وی اظهار داشت: ماه‌های گذشته شاهد کشف تعدادی سکه در این منطقه توسط انجمن تاریخی فرهنگی غازانیه تبریز بودیم که به اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی تحویل و مطالعات اولیه در خصوص آن آغاز شده است.

وی افزود: مطالعه و پژوهش در خصوص سکه‌های کشف شده نیازمند بررسی و پژوهش‌های دقیق‌تر است و نظر قطعی و نهایی کارشناسی پس از اتمام مراحل مزبور اعلام خواهد شد.

مسئول باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، هویت بخشی آثار تاریخی را مستلزم بررسی و پژوهش کارشناسان باستان شناسی دانست و گفت: آثاری که از کاوش‌های باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی و همچنین به صورت میدانی توسط اشخاص یا تشکل‌های مردم نهاد به دست می‌آیند، مهمترین منابع مادی اطلاعاتی گذشته هستند.

 عتیق ادامه داد: به همین دلیل وظیفه در قبال آن‌ها تنها کشف و بررسی این آثار نیست، بلکه باید برای حفظ و حراست از آن‌ها بررس‌های دقیق‌تر علمی و کارشناسی صورت پذیرد.  اشیای باستانی و قیمتی پس از کشف در مناطق تاریخی به اداره کل میراث فرهنگی استان تحویل و پس از بررسی‌های اولیه به منظور ادامه و تکمیل روند پژوهشی به پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور ارجاع می‌شود.


گفتنی است محله تاریخی شام غازان در غرب تبریز واقع است که به دلیل تاریخ باشکوه خود در زمان مغول‌ها از شهرت خاصی برخوردار است.

شام غازان که در قرن هشتم از شهر‌های اقماری تبریز به شمار می‌رفت، به عنوان اثری که در ایران مانندش پیدا نمی‌شود، یاد شده است.

شام در زبان مغولی به معنی بهشت است که همراه با غازان (سلطان محمود غازان خان هفتمین پادشاه مغولان) به معنی بهشت غازان تعبیر شده است.

نظرات

رضا
RO

سلام زمان و مکان دقیق کشف آثار چرا قید نشده