تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ۲۳:۵۴:۱۱ شناسه خبر : ۱۰۷۳۷۰۲

در گفتگوی تفصیلی تبریزبیدار با عضو هیئت رئیسه شورای شهر مطرح شد(بخش دوم)؛

به شهین باهر گفتم به تو رای ندادم ولی حاضرم کمکت کنم / تبریز2018 مایه شرمساری شد

فرج قلیزاده عضو شورای شهر تبریز در گفتگوی تفصیلی با تبریزبیدار که بخش اول آن آورده می شود، به بیان حواشی ایجاد شده در جلسات شورای شهر پرداخت که بخش دوم آن آورده می شود.

سرویس اجتماعی تبریزبیدار؛

 بخش اول گفتگوی تفصیلی با محمد فرج قلیزاده عضو هیئت رئیسه و  دبیر شورای شهر  تبریز در خصوص حواشی استخدام های پر سر و صدا در شهرداری ، وظیفه نظارتی شورا، برکناری ناگهانی معاون شهردار بود. در بخش دوم دیگر حواشی بلدیه از تبریز 2018 گرفته تا ماجرای جنجالی انتخابات کمیسیون فر هنگی شورا مورد کنکاش قرار گرفته است که مشروح آن بشرح ذیل می باشد:

ای کاش همیشه کمیسیون فرهنگی پر مشتری باشد/ ورزش قهرمانی شهرداری ربطی به کمیسیون فرهنگی ندارد

تبریزبیدار؛ انتخابات  کمیسیون فرهنگی در شورای شهر یکی دیگر از مسائل حاشیه ساز و جنجالی شورای پنجم بود  یکی از اعضای شورا معتقد است که هدف از جنجال سازی حذف جنابعالی از کمیسیون فرهنگی بود، با توجه به اینکه شما دوره قبل ریاست این کمیسیون را بر عهده داشتید تحلیلتان از این موضوع چیست؟

باید عرض کنم که این قضیه بحث مفصلی است و باید بررسی شود، کمیسیونی که تا این دوره در شورای شهر خواهانی نداشت به یکباره مشتری آن زیاد شد، البته این روال(یعنی عد م تقاضا برای عضورت در کمیسیون فرهنگی) در مجلس شورای اسلامی نیز وجود دارد که از برخی افراد خواهش می کنند که اسم شان را  در لیست انتخابات کمیسیون فرهنگی قرار دهند که به حد نصاب برسد تا منحل نشود. بعد از یک سال از فعالیت  شورای پنجم تقریبا اکثریت قریب به اتفاق شورای شهر کاندیدای کمیسیون فرهنگی شدند،  این همه علاقه به حضور در این کمیسیون این سوال را مطرح می کرد که علت این اشتیاق اعضای شورا جهت حضور در کمیسیون فرهنگی چیست؟ در جواب این سوال می توان گفت که اولا، کمیسیون فرهنگی در طول یک سال پتانسیل و ظرفیت کارکردی خود را نشان داده بود که برخی همکاران با توجه به ظرفیت های این کمیسیون خواهان حضور در آن شدند. جواب دیگری هم که به این سوال می توان داد، به حضور بنده در راس این کمیسیون بر می گردد، برخی دوستان اینگونه تحلیل می کردند که پرداختن به  ورزش قهرمانی  در این کمیسیون پررنگ است غافل از اینکه این موضوع اصلا به کمیسیون فرهنگی ربطی ندارد، فقط بنده به شخصه پیگیر این قضیه بودم چون دراین باره مستندات و دلایل خود را داشتم، برخی دلایل روانشناختی و جامعه شناسی  هم دست به دست هم داده بود که کمیسیون فرهنگی از حساسیت ویژه ای برخوردار شود، البته ای کاش همیشه  کمیسیون فرهنگی بدین صورت مشتری داشته باشد و در انتخابات آینده نیز همه اعضای  شورا خواستار حضور در کمیسیون فرهنگی شوند.

Image title

 نمی توانم بگویم آیا قصد حذف مرا از کمیسیون فرهنگی داشتند یا نه

تبریزبیدار؛ آن قسمت سوال که آیا این همه جوسازی بخاطر حضور شمابود، بی پاسخ ماند؛

جواب این سوال را باید دیگران بدهند  من نمی توانم درباره خودم قضاوت داشته باشم، اجازه بدهید دیگران در این مورد صحبت کنند تحلیل من در این موضوع همان مواردی است که ذکر کردم ولی این آرزو دارم که کمیسیون فرهنگی همیشه پررونق باشد و چراغ کمیسون همیشه روشن بماند.

طیف بندی در شورای شهر بر مبنای تفکرات سیاسی نیست/ افراد بیشتر اوقات بر اساس تفکرات خودشان تصمیم می گیرند

تبریزبیدار؛ شورای پنجم همچون شواری چهارم گرفتار طیف بندی است البته به صورت متفاوت، سوال این است که طیف بندی اقلیت و اکثریت در شورا در رسیدگی به مسائل شهری خللی وارد نمی کند و یا ضربه ای از جانب این مسئله به سیاست گذاری در حوزه شهری وارد نمی کند؟

 البته طیف بندی  از نظر سیاسی در شورا چندان پررنگ نیست،هشت نفری که شاید در یک طیف قرار دارند درست است که از طریق یک لیست واحد وارد شورا شده اند اما باید توجه داشت که  در کشور هنوز  احزاب سیاسی به معنی واقعی کلمه تشکیل نیافته اند، فعلا در حال تمرین  و افت و خیز هستیم،  در زمان انتخاب برخی با سلایق یکسان گرد هم جمع می شوند ولی نمی توان این را به معنی واقعی هم حزب بودن تلقی کرد چون هنوز در شکل گیری حزب به نتیجه نرسیده ایم،  مخصوصا در شورای شهر نمی توان گفت که 2 حزب سیاسی  در تقابل با یکدیگر قرار دارند،خوشبختانه  اعضای شورا در یک سری مسائل شهری و علمی،  اشتراک نظر دارند و تاکنون از نظر خودم اختلافی ندیدم، بزرگترین مسئله  اعضای شورا، انتخاب شهردار تبریز بود که همانطور که مشاهده کردید لیستی که تهیه شده بود  کاملا به هم خورد،  افراد بیشتر اوقاف بر اساس شخصیت و فهم خودشان و برخی مسائل جانبی که روی می دهد، تصمیم گیری می کنند.

تبریزبیدار؛ در بحث انتخاب شهردار، 2 نفر از اعضای اکثریت به سمت اقلیت سوق پیدا کردند و بازخوردهای منفی از اطرف هم طیفی های خود در پی داشت، آیا این نشان دهنده همان طیف بندی  در بین اعضای شورای شهر نیست؟

قائل به این نیستم که  طیف بندی وجود ندارد حرف بنده این است که مبنای این طیف بندی ها سیاسی نیست، این طیف بندی  به لحاظ سیاسی  شکل نگرفته است، حتی اگر به سلایق و تفکرات نفرات هم دقت شود، مشخص می شود که عده ای از لحاظ تفکر سیاسی  سنخیتی هم باهم ندارند ولی در یک طیف قرار می نگرند به همین خاطر می توان گفت طیف بندی در شورای شهر سیاسی  و حزبی نیست.

Image title

5 نفری که در یک طیف مشترک قرار دارند، اشتراکات سیاسی ندارند/ افرادی در تلاش هستند تا سوالات من از شهردار بی نتیجه باشد

تبریزبیدار؛ آیا می توان گفت که برخی اعضای شورا که  اشتراکاتی باهم ندارند ولی چون دربین طیف اکثریت جایگاهی ندارند، در مقابل  طیف اکثریت، طیف بندی جدید تشکیل داده اند که باهم منسجم باشند؟

اگر به این صورت باشد عواقب نامناسبی در پی خواهد داشت، با چه اساسی افراد گرد هم جمع می شوند؟ به نظر من افرادی  به قول خودمان از دور نظاره گر هستند  اگر به صورت عمیق  و دقیق وارد شوند به نظرات متفاوتی نسبت به گذشته خواهند رسید، ولی به عنوان یک فردی که کم و بیش از مسائل سیاسی آشنایی دارم، مسائل سیاسی در حال حاضر در تصمیم گیری ها تعیین کننده نیست، به طور مثال 5 نفری که در یک طیف قرار می گیرند از لحاظ سیاسی  هم فکر هم نیستند.

تبریزبیدار؛ آیا می توان  گفت 2 طیف موجود در شورای شهر بخواهی نخواهی باهم در تقابل هم هستند؟

 پاسخ من به این سوال منفی است، اگر به آرای افراد هم در تصمیم گیری ها نگاه کنیم متوجه می شویم که بدین صورت نیست، یعنی در آرا و یا حتی خود سوالات هم دقت شود صحت حرف بنده اثبات می شود، مثلا در خود قضیه سوال من از شهردار، افرادی که  در تلاش هستند که این سوالات یا ناکام شود و یا به نتیجه نرسد دقت کنید ببینید این افراد چه کسانی هستند؟

بده بستان ها نتیجه انحراف از چارچوب های مشخص است

تبریزبیدار؛ در سال اول شورا  چنانچه مشاهده شد انتخاب هیئت رئیسه در فضایی آرام انجام شد و این نشانگر این بود که از قبل این تصمیم گیری ها انجام شده بود ولی در سال دوم شورا،در همان انتخابات، طیف اقلیت در نامزدی هیئت رئیسه حضور داشتند، سوال این است چه اتفاقی افتاد که این تعاملات به هم خورد؟

 در هر کار جمعی و شورایی، اختلاف نظر و رای کاملا مسئله ای طبیعی است و از این بابت هم نباید نگران باشیم، آنچیز که بیشتر نمود دارد، نحوه و شیوه حل اختلاف است، باید همه حواس ها جمع باشد، اگر حل اختلافات از مسیر عقلانی انجام شود، چه بسا همان اختلاف نظر ها موجب رشد و تعالی جامعه شود ولی از سوی دیگر شیوه حل اختلاف، عقلانی و اخلاقی نباشد و به سمت بده بستان حرکت کند و چارچوب ها از بین روند، در این صورت باید نگران و غمگین باشیم والا در کار جمعی اختلاف نظر و سلیقه  در انتخاب افراد یا تصمیم گیری درباره یک مصوبه باشد، به نظر بنده ایراد و اشکالی ندارد.

Image title

شهرداری را با این همه گرفتاری چه به تبریز 2018 

تبریزبیدار؛ نقش شهرداری  در رویداد تبریز2018 از نگاه شما چه بود و تا چه حد موفق بود؟

 بعضا گزارش هایی ارائه می شود و وعده و وعید هایی  هم داده می شود  ولی از نظر من شهرداری در حال حاضر  به روزی  رسیده است که اگر بتواند خودش را سرپا نگه دارد، کار بسیار بزرگی انجام داده است و باید افتخار کند، اگر این روند ادامه دار شود،نخواهد توانست امورات مربوط به خود را نیز حل کند، از سال گذشته این مطلب را همواره گفتم و الان هم یادآور می شوم که شهرداری در حال حاضر در وضعیتی نیست که به  تبریز2018 بپردازد، 2018 که سهل است، به مشکلات اجتماعی، ترافیک، معضلات محیط زیستی، و مشکلات عظیم شهری هم نمی تواند رسیدگی کند، شهرداری غرق در مشکلات و گرفتاری های خود است، این ها را من از سال گذشته متذکر می شوم ولی بازهم شنیده نمی شود، در قضیه  سوال از شهردار اگر مطالب را به دقت بررسی کنید متوجه می شوید که بزرگترین دغدغه شهردار  این بود که در آینده مشکلات بزرگتری پیش رو خواهیم داشت، این سوالات چیست؟ می گفت: تا عید نوروز باید 400 میلیارد تومان پرداخت کنم، 300میلیارد مربوط به حقوق  کارکنان و 100 میلیارد باقیمانده مربوط به اقساط وام و تسهیلات است که البته درست هم می گوید.

مشکلات امروز به ارث رسیده از گذشته و نتیجه روند کنونی است / درد این شهر را می فهمم نمی توانم ساکت بنشینم

تبریزبیدار؛ آیا این مشکلات به ارث رسیده از دوره های قبلی  مدیریت شهری است؟

باید گفت بله  به ارث رسیده و به علاوه  روال کنونی، تا زمانیکه این ساختار و سیستم  اصلاح نشود نباید انتظار تبریز2018 یا 2019، انجام پروژه های بزرگ را داشت، 

نمیدانم مدیران ارشد استانی این  واقعیت ها را چه زمانی خواهند پذیرفت، فعلا زمان حال و 5روز امروز را میبینیم  و می گوییم فعلا که خبری نشده  ببینیم در آینده چه می شود، چگونه باید فریاد زد که از  بودجه سال قبل 1900میلیارد تحقق یافت که فقط 800میلیارد آن صرف پرداخت حقوق کارکنان شد، تقریبا به همین اندازه هم  صرف هزینه های جاری خواهد شد، در نهایت بودجه ای برای انجام کارهای عمرانی باقی نمی ماند، در کنار این، افزایش 20 درصدی حقوق ها را هم اضافه کنید، با این روند چند صد نفر هم  جذب می شوند، تا زمیانیکه این معضلات حل نشوند برای این شهر نمی توانند و نخواهند توانست کاری انجام دهند، در این میان من هم دنبال افزایش مشکل نیستم فقط درد این شهر را می فهمم و نمی توانم ساکت بنشینم، می بینم که این کشتی دچار انحراف شده و به زودی به صخره برخورد می کند به همین خاطر نمی توانم ساکت باشم.

باغ شهر را به بتن شهر تبدیل کرده ایم

این کشتی را می توان دوباره در مسیر اصلی قرار داد،اما اگر فقط به نظاره کردن اکتفا کنیم آن موقع به صخره  برخورد خواهد کرد  و نتیجه ای که خواهد داشت ایم است که هزینه های سنگینی را برای مردم در پی خواهد داشت، البته تا اینجای کار هم هزینه های بزرگی را پرداخت کرده ایم، باغ شهر را به بتن شهر تبدیل کردیم، به اعتماد مردم صدمه وارد کردیم و دهها هزینه مادی و معنوی پرداخت نموده ایم ولی امکان جبران در بخش هایی هم وجود دارد.

Image title


تبریزبیدار؛ پاسخ های شهردار در برنامه «مطالبه» در مورد شفاف سازی  از  نظر شما به عنوان یک عضو شورای شهر چه مقدار قانع کننده بود؟(برخی رسانه های به خط شده هم مدعی بودند که شهردار برنده برنامه مطالبه بود)

اگر اجازه بدهید، بحث شفافیت  و پروژه ها  در یک زمان مناسب می توان بررسی کرد و مفصل بحث کرد.

تبریز2018 مایه شرمساری شد/ شهردار گزارش دهد برای تبریز 2018 چقدر هزینه کرده است

تبریزبیدار؛ به عنوان عضو شورای شهر، به عملکرد مسئولین شهری و استانی  در ارتباط با تبریز2018 چه نمره ای می دهید؟

فقط می توان گفت موجب شرمساری است چه نمره ای بدهیم؟ البته روند آغاز تبریز2018 اشتباه بود و به ابزاری در دست برخی افراد قرار گرفت که برای رسیدن به مقاص خود عمل کردند، برخی مواقع از عدم صداقت خودمان روی سرمان کلاه می گذاریم، می توانیم خیابان ها را آسفالت کنیم و بگوییم در راستای تداوم تبریز2018 و یا  اتوبان تبریز اهر را در راستای تبریز2018  تعریف کنیم، اینگونه می توان گفت که قرار بود بودجه700 میلیاردی اضافه بر بودجه مصوب به  رویداد تبریز2018 اختصاص یابد، نهایتا به 10 میلیارد رسید که آن هم  معلوم نیست تحقق یافته یانه، بودجه 25 میلیاردی هم که  مصوبه شورای شهر بود اخیرا یکی از همکاران  از شهردار خواسته گزارش هزینه کرد این مبلغ را ارائه کند که فعلا خبری نیست، اگر این بودجه هزینه شده است  کجا و چگونه هزینه شده است.

استیضاح شهردار جزو اختیارات بی قید و شرط اعضای شورا است

تبریزبیدار؛ اخیرا یکی از اعضای شورا موضوع استیضاح شهردار را مطرح کرد، به عنوان عضو شورا آیا این کار شدنی است؟

این اقدام جزو اختیارات بی قید و شرط اعضای شورا است البته ضابطه های مشخص و سختی هم دارد که در جای خود بجا و درست است چون نمی خواهند مدیریت شهری دچار تزلزل شود، بنابراین لازم نیست استیضاح همراه با قید مشخصی باشد هر وقت بخواهند می توانند با توجه به حد نصاب رسیدن این کار را عملی کنند.

Image title

منتقد عملکرد شهردار هستم

تبریزبیدار؛  به نظر شما الان این نیاز احساس شده است که شهردار استیضاح شود؟

بنده از ابتدا و بعد از اینکه فرصتی به مدیریت  شهرداری داده شد هم  منتقد عملکرد مدیریت شهری هستم ولی رای من فقط رای یک نفر است باید حد نصاب فراهم شود.

به شهین باهر گفتم به تو رای ندادم ولی حاضرم کمکت کنم

تبریزبیدار؛ اینکه منتقد هستید یعنی   اعتقاد دارید که شهردار استیضاح شود؟

 به هیچ عنوان از مدیریت عملکرد شهری راضی نیستم، اگر زمینه ای فراهم شود که مدیریت شهری  قوی، منسجم تر و  باور مند  و  به صورت عالمانه اولویت تعریف شود، بهتر است از  اینکه دچار روزمرگی شود، این روند را به نفع شهر نمی دانم و از اول هم اعلام آمادگی کردم که مدیریت شهری  همراهی و تقویت کنم، حتی به خود شهردار هم اعلام کردم که با اینکه منقد عملکرد هستم و به شما نیز رای نداده ام  اگر مسیر را درست حرکت کنید آماده همراهی و کمک هستم، در جلسه رسمی هم اعلام کردم که هدف از سوال از شهردار جلوگیری از انحراف مدیران از چارچوب مدیریت بود، اگر مانعی در این انحرافات نباشد  اولین مرحله تذکر است و بعد سوال  رد نهایت اگر کارگشا نشد به مانند عمل جراحی باید  اقدام کرد و قطعا باید منجر به استیضاح شود.

اگر جلوی انحرافات گرفته نشود استیضاح  شهرداربهترین راه حل است/ مدیریت بدین شکل ادامه یابد از اولین امضا کنندگان استیضاح شهردار خواهم بود

تبریزبیدار؛ چند رای برای استیضاح لازم است و به نظر شما طیف مقابل در استیضاح شهردار ورود پیدا می کنند؟

رای 9 نفر از اعضا برای استیضاح لازم است و  تصمیم گیری درباره این موضوع به وجدان و اخلاق  اعضا بستگی دارد که آیا تداوم وضعیت فعلی به نفع شهر است یا نه؟ امیدوارم که این سوالات در جلوگیری از انحرافات موثر واقع شود و نیازی به استیضاح نباشد والی اگر جلوی انحرافات گرفته نشود، حتما اگر استیضاحی انجام شود اولین امضا، امضای من خواهم بود چون از گفتن این جمله ابایی ندارم.


بخش اول گفتگو را در اینجا بخوانید