تبریزبیدار
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ ۰۸:۵۳:۵۷ شناسه خبر : ۱۰۷۳۷۰۳

بررسی دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی در گفتگوی تبریزبیدار با مسئولین(1)؛

مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی: باسواد شدن 85 درصد مردم استان / توسعه مراکز پرورشی و پژوهشی در مدارس

مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی گفت: در سال 57 از مجموع جمعیت استان 38 درصد باسواد داشتیم اما الان در آذربایجان شرقی برابر سرشماری، 85 درصد مردم باسواد هستند.

جعفر پاشایی، مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی در گفتگو با تبریز بیدار  در خصوص دستاوردهای چهل ساله آموزش و پرورش بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: سبقه انقلاب اسلامی ما از نوع فرهنگی است، یعنی نظام جمهوری اسلامی ایران پرداختن به حوزه های فرهنگی را اولویت قرار داده است.

وی ادامه داد: دستگاه تعلیم و تربیت استان در ابعاد مختلف در 37 هزار کلاس درس با 740هزار دانش آموز و نوآموز در دوره های مختلف تحصیلی با قریب به 42 هزار پرسنل برای مردم خدمات آموزشی و پرورشی ارائه می دهد. آنچه برای ما شاخص است درصد با سوادی استان می باشد. در سال 57 از مجموع جمعیت استان 38 درصد  باسواد داشتیم اما الان در آذربایجان شرقی برابر سرشماری، 85 درصد مردم باسواد هستند. نرخ باسوادی یکی از شاخص های اصلی برای توسعه است که آن را به دست آورده ایم .

مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی افزود: در حوزه مراکز رفاهی و خدماتی 16مرکز رفاهی درمانی آموزش و پرورش داریم که قبل از انقلاب چنین چیزی اصلا  وجود نداشت.

وی در ادامه با بیان اینکه مواردی چون باسوادی ، شاخص پوشش تحصیلی  و عدالت آموزشی در جنبه های مختلف برای نظام تعلیم و تربیت اصل بوده، گفت: برای همه این شاخص ها برنامه داریم.

پاشایی ضمن تاکید بر پوشش تحصیلی مناطق محروم، افزود:  18 هزار دانش آموز در این مناطق در مدارس شبانه روزی تحصیل می کنند که در راستای عدالت آموزش است.

وی در ادامه بر اهمیت ورزش و مسایل پرورشی در کنار مسائل آموزشی جهت جلوگیری از آسیب های اجتماعی، اشاره داشته و گفت:  تا سال 57 هیچ زمین چمن مصنوعی در مدارس  نبود اما الان 20 زمین چمن برای ورزش دانش آموزان داریم. در المپباد های ورزشی 3 هزار تیم ورزشی داریم. همچنیندر کنار اردوگاه های دانش آموزی،کانون های فرهنگی تربیتی، دارالقرآن، مراکز مشاوره تحصیلی و نمازخانه در برخی مدارس استان بصورت فعال وجود دارد که هیچ یک از اینها تا سال 57 سابقه نداشت.

پاشای خاطر نشان کرد: 39 منطقه و ناحیه آموزش و پرورش در استان داریم که در همه آنها  پژوهش سراهایی ایجاد شده است .