تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ ۱۳:۴۳:۱۳ شناسه خبر : ۱۰۷۳۷۱۰

مدیرکل میراث فرهنگی در پاسخ به تبریزبیدار؛

از حساسیت امام جمعه تبریز در خصوص برنامه های تبریز ۲۰۱۸ تشکرمی کنم/ نامه نوشتیم و قرار است که در نماز جمعه حضور پیدا کنم

آبدار گفت: جا دارد از حساسیت امام جمعه تبریز در خصوص برنامه های تبریز ۲۰۱۸ تشکر کنیم، ایشان همیشه از میراث فرهنگی حمایت کرده اند، حساسیت ایشان جای قدردانی دارد،نامه نوشتیم و قرار است که در نماز جمعه حضور پیدا کنم و گزارشی در خصوص تبریز 2018 و ۱۴۰ پروژه داشته باشم .

به گزارش تبریز بیدار،مرتضی آبدار ،صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت :امروزه در سراسر دنیا بحث رویدادسازی مطرح است که تعیین پایتخت گردشگری جهان اسلام توسط سازمان همکاری کشورهای اسلامی که ۵۷ عضو دارد، بخشی از این رویکرد می‌باشد،
رویداد «تبریز ۲۰۱۸» در سال ۲۰۱۵ توسط سازمان همکاری کشورهای اسلامی تصویب و ابلاغ و به تبع آن در سال ۲۰۱۶ دبیرخانه آن در تبریز تشکیل و اجرایی شد و از همان ابتدا برنامه و ساختاری تدوین گردید که تمام دستگاه‌های مشارکت‌کننده در این رویداد مشخص شدند.

وی ادامه داد: ریاست ستاد اجرایی «تبریز ۲۰۱۸» بر عهده استاندار آذربایجان‌شرقی، دبیری این ستاد برعهده مدیرکل میراث فرهنگی استان، شهردار تبریز دبیر اجرایی و قائم مقام ستاد نیز معاون عمرانی استاندار بود،کمیته‌هایی نیز در زیر مجموعه‌ها وجود داشت که توسط آقای استاندار به تمامی افراد ابلاغ‌هایی با محوریت وظایف، صادر شد.
برنامه تشکیل ستاد ملی این دبیرخانه نیز با حضور پنج وزیر کشور تصویب شده بود و در طرح مصوب ستاد اجرایی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور به‌عنوان رئیس این ستاد ملی انتخاب شد اما به‌جای پنج وزیر، ۱۱ فرد از مسوولان ارشد وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دیگر به دبیری معاون اول سازمان میراث فرهنگی کشور، جهت تشکیل ستاد ملی «تبریز ۲۰۱۸» انتخاب شدند.

آبدار افزود: بعد از پیگیری‌های مکرر نمایندگان و استاندار تصمیم گرفته شد که یک طرح ۱۵۰ میلیارد تومانی نیز با امضای آقای پزشکیان نایب رئیس مجلس و آقای مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی خطاب به معاون اول رئیس‌جمهور نوشته شود که در نهایت با امضای آقای جهانگیری این اعتبار مصوب و جهت اجرا به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شد که نهایتاً ۵۰ میلیارد تومان به صورت غیرمستقیم تامین یافت که حدود نیمی از آن یعنی ۲۳ درصد بصورت اوراق تخصیص یافته است، این اعتبار پنجاه میلیاردی با هماهنگی نمایندگان استان به مباحث گردشگری حوزه‌های انتخابی نمایندگان اختصاص یافته است.

وی تشریح کرد: نامه‌ای به تمام ۲۳ دستگاه استانی درگیر رویداد «تبریز ۲۰۱۸» نوشته‌ایم تا کارهایی که در این خصوص انجام داده‌اند را مشخص کنند؛ همچنین تمام دستگاه‌ها موظف‌اند نشستی با اصحاب رسانه برگزار کرده و مشخص کنند برای تبریز ۲۰۱۸ چه کردند و شفاف سازی کنند .

مدیر کل فرهنگ و گردشگری ادامه داد: ضعف اطلاع‌رسانی در «تبریز ۲۰۱۸» را قبول دارم اما وقتی مراسم افتتاحیه رسمی این رویداد با حضور رئیس‌جمهور کلید خورد، شبکه استانی فقط سخنان رئیس‌جمهور و شهردار را پخش کرد و سخنان مابقی مسئولان در این مراسم را پخش نکردند این‌درحالی بود که صحبت‌های آقای رئیس‌جمهور از تمام شبکه‌های سراسری هم بصورت زنده پخش می‌شد.


وی اظهار داشت : مقبره الشعرا پروژه شهرداری است و حدود ۱۵ میلیارد برای پایان آن از طریق سازمان برنامه و بودجه اختصاص یافته است.


آبدار با بیان اینکه از ابتدای سال ۲۰۱۸ تاکنون ۴۹۱ هزار نفر گردشگر خارجی بر اساس آمارهای رسمی وارد استان شده‌ است تشریح کرد : ۹۸ هزار نفر با میانگین دو و نیم شبی در سطح استان اقامت داشته‌اند که شهر تبریز از این آمار با اقامت ۹۴ هزار نفری، بیشترین اقامت را به خود اختصاص داده است، ۴/۵ میلیون نفر گردشگرداخلی به استان آمده و ۱/۲ میلیون نفر نیز اقامت داشته‌اند و ۲۴ درصد رشد ورود گردشگر داخلی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته‌ایم.


آبدار در پاسخ به سوال تبریزبیدار در خصوص اینکه آیا حاضر به حضور در تریبون نماز جمعه برای پاسخگویی اقدامات تبریز ۲۰۱۸ هستید؛ گفت : جا دارد از حساسیت امام جمعه تبریز در خصوص برنامه های تبریز ۲۰۱۸ تشکر کنیم، ایشان همیشه از میراث فرهنگی حمایت کرده اند، حساسیت ایشان جای قدردانی دارد،نامه نوشتیم و قرار است که در  نماز جمعه حضور پیدا کنم و گزارشی در خصوص تبریز 2018 و ۱۴۰ پروژه داشته باشم .

نظرات

حامدی
IR

به خودتان زحمت ندهید آن را که عیان است چه حاجت به بیان است یعنی واقعا چیزی برای گفتن دارید چه اتفاق مثبتی برای تبریز حاصل شد.