تبریزبیدار
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ ۰۰:۳۳:۳۲ شناسه خبر : ۱۰۷۳۷۲۵

پیگیری تبریزبیدار از سرنوشت حجله و یادگاری های گلزار شهدا؛

وقتی آقای مدیرکل پاسخ نمی دهد / روایت قره باغی از فروش یا نگهداری آثار معنوی شهیدان

اما سوال مهمی که مطالبه افکار عمومی می باشد، سرنوشت حجله ها و یادگاری های شهدا بعد از ساماندهی گلزار شهدا است. پاسخ این سوال که آثار قبلی در طرح ساماندهی فاز اول گلزار شهدا چه شد؛ بی پاسخ مانده بود.

به گزارش تبریز بیدار ، با طرح ساماندهی گلزار شهدای محله شنب غازان موج جدیدی از واکنش ها به این موضوع در شبکه های اجتماعی به راه افتاد که این پایگاه خبری نیز طی گزارشی به این موضوع پرداخته بود. (جزئیات را اینجا بخوانید) 

بدنبال این گزارش، احد فلاحی مدیر آرامستان های شهرداری تبریز طی گفتگو با تبریزبیدار با تاکید بر اینکه طراح یکسان سازی بنیاد شهید بوده و شهرداری متولی امور عمرانی است، تصریح داشت که شخص شهردار دستور داده در این موضوع ورود نکنیم. (جزئیات را اینجا بخوانید)

اما این تمام ماجرا نبود و بدنبال آن ودود قره باغی، رئیس اداره بنیاد شهید شهرستان تبریز در واکنش به این گزارش ابراز داشت: آماده پاسخگویی به شبهات و انتقادات در خصوص ساماندهی گلزار شهدای شنب غازان هستیم وفرمایش رهبری در این موضوع، حسن ختام است.(جزئیات را اینجا بخوانید)

اما سوال مهمی که در صحبت های فلاحی و قره باغی مغفول ماند و مطالبه افکار عمومی نیز می باشد، سرنوشت حجله ها و یادگاری های شهدا بعد از ساماندهی گلزار شهدا است. هر چند قره باغی اعلام کرده بود که آثار بجا مانده از شهدا با اطلاع خانواده ها، به موزه شهدا منتقل می شود، اما پاسخ این سوال که آثار قبلی در طرح ساماندهی فاز اول گلزار شهدا چه شد؛ بی پاسخ ماند.

تبریزبیدار بدنبال پیام های دریافتی از شهروندان در این خصوص، به پیگیری خود در این خصوص تداوم بخشیده و این بار سعی شد تا سراغ عباس پورحسن مدیرکل تازه منصوب شده بنیاد شهید و امور ایثارگران استان برویم اما بعد از پیگیری 5 روزه، موفق به صحبت با وی نشدیم.

پورحسن تماس های مکرر خبرنگار ما را بی پاسخ گذاشته و مسئول دفتر وی نیز هر بار به بهانه جلسه یا دیدارهای کاری، امکان این گفتگو را به بعد موکول کرد اما این بعدا ها هیچ گاه محقق نشد تا شائبه ها برای فرار پاسخگویی آقای مدیرکل از پاسخگویی، در اذهان مطرح شود.

به ناچار مجددا سراغ ودود قره باغی رئیس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان تبریز رفتیم تا پاسخ این سوال که سرنوشت این حجله ها چه شده، را بیابیم.

وی در گفتگو با تبریزبیدار با بیان اینکه هرگونه تغییر در مزار شهدا با اجازه خانواده های آن عزیزان انجام می شود  و طرحی نیست که بدون اجازه باشد، افزود: وضعیت حجله هایی که قبل از طرح یکسان سازی در سر مزار شهدا وجود داشت، به دو صورت  تعیین تکلیف می شود, اول اینکه به خانواده ها اعلام می شود که اگر خواستار  حفظ این حجله ها هستید می توانید آن ها را به همان صورت در اختیار داشته باشید، برخی از این  حجله ها برای نگهداری در اختیار خانواده ها قرار گرفته است،  بخش دیگری نیز که باقی مانده اند به فروش می رسد و  برای همان شهید هزینه می شود, البته بنیاد شهید در فرآیند این قضیه نقشی ندارد و تمام تصمیم گیری ها  بر عهده هیئت امنای گلزار شهدا است.

دور باطل یا فلسفی بین گلزار شهدا و بنیاد شهید

رئیس بنیاد شهید و امورایثارگران شهرستان تبریز در ادامه بیان داشت:  محتویات داخل حجله ها که آثار معنوی شهدا محسوب می شوند با اجازه برخی خانواده ها, در اداره کل بنیاد شهید تحت عنوان «فرهنگ اعلام»  نگه داری می شوند که  پژوهشگران  و دانشجویان  و همه علاقه مندان می توانند از منابع این فرهنگ استفاده کنند. سعی شده آثار در دسترس شهدا به صورت منجسم نگهداری شود که  تا بتوان یک فرهنگ جامعی از آثار بجا مانده از شهدا گردآوری شود.

نظر به اظهارات قره باغی در خصوص تصمبم گیری هیئت امنای گلزار شهدا برای فروش یا نگهداری آثار شهدا، و از سوی دیگر با اظهارات قبلی فلاحی در خصوص عدم ورود شهرداری به بحث ساماندهی، به یک دور می رسیم که گویا فلاسفه باید تشخیص دهند دور باطل است یا فلسفی. به هر حال منتظر شفاف سازی مسئولین گلزار شهدا در این موضوع هستیم تا افکار عمومی  پاسخی قاتع کننده در مورد سرنوشت این میراث گرانبهای فرهنگی انقلاب اسلامی دریافت کنند.

همچنین امید است مدیر کل جدید بنیاد شهید استان نیز رویه خود در برخورد با رسانه ها را تغییر داده و پاسخگوی شبهات پیرامون مزار شهیدان باشد.

نظرات

رضایی
IR

با تشکر از احساس مسئولیت و پیگیریهای رسانه مردمی تبریز بیدار.لطفاً این موضوع را در شهرستانهای استان که طرح ساماندهی گلزار شهدا را بدون توجه به نظرات خانواده های عزیز شهدا انجام داده و موجب ناراحتی خانوادها و بی سامانی مزار شهدا که نماد های غیرت، ایثار و مقاومت کشور عزیزمان ایران هستند را فراهم آورده اند را پیگیری نمائید.