تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ ۰۸:۰۴:۱۲ شناسه خبر : ۱۰۷۳۷۵۴

گزارش تبریزبیدار از انباشت درختان قطع شده در ارسباران؛

صدور مجوز برای باغات و هجوم به جنگل ها / اهالی منطقه: اگر دستور دادستانی نبود، قره داغ بیابان شده بود

یکی از اهالی منطقه ارسباران به تحریریه تبریزبیدار می گوید: خیلی از روستاییان مجوز قطع درختان باغی را گرفتند اما برخی ها درختان جنگلی را هم قطع می کنند. اگر دستور دادستان نبود، در قره داغ چیزی جز بیابان باقی نمی ماند.

به گزارش تبریز بیدار ، هنوز تب داغ موضوع جنجالی و البته تاسف بار قطع درختان در منطقه ارسباران فروکش نکرده که هر از گاهی تصاویر جدیدتری از این فاجعه زیست محیطی در فضای مجازی منتشر می شد.

یکی از اهالی منطقه ارسباران با ارسال تصاویری به تحریریه تبریزبیدار خبر از انباشت درختان قطع شده روبروی کافه اینجار شهرستان هوراند خبر داده و اظهار داشت: قطع این درختان مجوز داشته اما اجازه حمل آنها داده نمی شود.


Image title


وی در تشریح موضوع می افزاید: خیلی از روستاییان مجوز قطع درختان باغی از جمله گردو را گرفتند اما  برخی افراد موقع بریدن، درختان جنگلی را هم قطع می کنند. شانس آوردیم که دادستان دستور عدم حمل هر گونه درخت در منطقه داده وگرنه با این حجم قطع اشجار، در  قره داغ چیزی جز بیابان باقی نمی ماند.

وی تاکید کرد: بدلیل این تخلفات صورت گرفته، برخی روستائیان که مجوز قطع درختان باغات دارند، نمی توانند آنها را منتقل کنند که از جمله آنها می توانند به روستاهای  جابان، اینجار و نیق اشاره کرد.

این در حالی است که چندی پیش فتحی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در گفتگو با تبریزبیدار گفت:  با توجه به اینکه خبر قطع درختان  در فضای مجازی و رسانه ای بازتاب  فراوانی یافته و موجب بروز نگرانی هایی در بین عموم مردم و برخی مسئولین داشته است،  بخش نامه ای به همه نهاد های تابعه ارسال شد که تا اطلاع ثانوی از قطع درخت در هر نقطه  اعم از جنگل، باغ و با هر هدفی  ممنوع می باشد.

وی افزود:  در حال تدوین دستورالعمل مناسبی  برای  حل این مشکل هستیم زیرا در برخی مواقع قطع برخی درختان جزو الزامات زیست محیطی است که با توجه به عمر درختان بعضی از آن ها باید قطع و جایگزین سازی شوند، اصلاح و جایگزینی باغات در مناطق پوشیده از درخت انجام می شود ولی اکنون باتوجه به مفاد این بخشنامه تمامی این اقدامات تا اطلاع  ثانوی  و تدوین دستورالعمل جدید ممنوع می باشد.

وی اضافه کرد: در اصلاح سازی باغات  توصیه فنی این سازمان بر این است که برخی درختانی که عمر مفید خود را  طی کردند، قطع شوند ولی چگونی قطع اشجار  منوط به تدوین دستورالعمل جدید است که کارشناسان مربوطه در حال تهیه و  تنظیم است ، زیرا  قطع درخت در باغ و جنگل پروسه متفاوتی از هم دارد.

نظرات

رهگذر
IR

اسم اینو گذاشتین گزارش؟ دو خط نوشتین معلوم نیس چیه! وا مصیبتا به شما و دوستانتون که اسمتون رو گذاشتین رسانه.