تبریزبیدار
شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ ۰۸:۲۵:۵۹ شناسه خبر : ۱۰۷۳۷۵۵

تداوم پیگیری های تبریزبیدار از ساماندهی گلزار شهدا؛

خبری از موزه نیست، حجله ها فروخته شده / مدیر عامل سابق آرامستان ها: هزینه فروش صرف طرح ساماندهی شده

فرخ جلالی از سرنوشت حجله های گلزار شهدای تبریز در طرح ساماندهی خبر داده و گفت: این حجله ها با هماهنگی بنیاد شهید و رضایت خانواده ها فروخته شده و برای طرح ساماندهی هزینه شده اند.

به گزارش تبریز بیدار ، بدنبل سلسله گزارش های این پایگاه خبری در خصوص ساماندهی گلزار شهدا، در گزارش قبلی موضوع سرنوشت حجله های مزار گلزار شهدای وادی رحمت مطرح شد (جزئیات را اینجا بخوانید) که رئیس بنیاد شهید شهرستان تبریز روایتی از فروش یا نگهداری آنها کرده و هیئت امنای گلزار شهدا  را مسئول و تصمیم گیر در این خصوص دانست.

در واکنش به این اظهارات، احد فلاح مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری تبریز در گفتگو با تبریز بیدار، با اشاره به جمع آوری حجله های شهدا در طرح ساماندهی و یکسان سازی, اظهار داشت: فاز اول یکسان سازی در زمان مدیریت سابق اجرا شده است، بنابراین  بنده از مکان نگهداری حجله های شهدا بی اطلاع هستم.

بدنبال این ابراز بی اطلاعی، موضوع را از مدیر عامل قبلی آرامستان های شهرداری تبریز جویا شدیم.

فرخ جلالی  مدیر عامل  سابق سازمان آرامستان های شهرداری نیز در گفتگو با تبریزبیدار,در این مورد  اظهار داشت:  طرح یکسان سازی از قبل شروع شده بود,  وضعیت خود قبور به گونه ای بود که  باید ترمیم می شد, طرح هم قبلا از طریق بنیاد شهید ابلاغ شده بود، حتی رضایت نامه خانواده های شهدا که از قبل تهیه شده بود, در اختیار ما قرار دادند.

وی گفت: وضعیت فعلی از گذشته بهتر است ولی بهتر از این هم می شود عمل کرد, قسمتی از طرح  اجرا شد ولی بعد از خروج من از سازمان آرامستان ها نیمه تمام ماند، برخی کارها را می توانست انجام گیرد, مثلا بین  مزار شهدا کارهایی را می توان انجام داد، حجله های شهدا می توانست به خوبی ساماندهی شود,   بدین صورت که این حجله های آلومینیومی را که گاها  موجب آسیب زدن به افراد هم می شد، را جمع و حجله های جدیدی طراحی کرد و در سر قبور شهدا قرار داد،  حجله هایی از جنس چوب و دوام بیشتر، می توان ساخت که هم حجله های شهدا ماندگار شوند و هم قبور شهدا بدون  حجله نباشد، وجود حجله نه تنها  مانعی ندارد بلکه می تواند تاثیر بسیار مثبتی در انتقال فرهنگ شهادت داشته باشد، این حجله ها با هماهنگی بنیاد شهید و رضایت خانواده ها فروخته شده  و برای طرح  ساماندهی هزینه شده اند.

این اظهارات جلالی در حالی صورت می گیرد که پیش از این اعلام می شد این یادگاری های مزار شهدا، به موزه شهدا منتقل می شود.

با نوع نوشته ها روی سنگ مزار شهدا مخالفت کردم

جلالی خاطر نشان کرد: بر روی قبور شهدا فقط به نوشتن جمله «بسم رب الشهدا» اکتفا می کردند که من مخالف بودم،  به همین خاطر هم تذکراتی دادم که بجای این جمله بنویسید«سردار شهید»«بسیجی شهید» «کارگر شهید» «دانش آموز شهید» که مردم بدانند در دفاع مقدس از همه  اقشار، شهید تقدیم انقلاب اسلامی شده است، فقط نوشتند(بسیجی شهید، سرباز شهید)، مردم با دیدن این ها احساس خواهند کرد که فقط بسیجیان در جنگ شرکت کردند و کسی به غیر از بسیجی در جبهه حضور نداشت, در حالی که روحانیت شهدای بسیاری تقدیم انقلاب و نظام کرده ولی اسمی از روحانی شهید نبرده شده است.

از طرف بنیاد شهید در هیئت امنا نماینده بوده و  اینکه گفته شود بنیاد شهید در دخالتی در تصمیم گیری نداشت، درست نیست

جلالی تصریح کرد: در هر گلزار شهدا, یک هیئت امنا تشکیل شده است که نفراتی مختلفی از سازمان های مختلف  حضور دارند که دارای اساس نامه مشخصی هستند, هیئت امنا با مدیریت گلزار شهدا دو مقوله جدا از هم هستند، اینکه گفته شود بنیاد شهید دخالتی در تصمیم گیری نداشت درست نیست, زیرا  یک نفر به عنوان مشاور از طرف بنیاد شهید معرفی شده بود، یک سوم این طرح بر عهده بنیاد یک سوم بر عهده دولت و یک سوم دیگر سهم شهرداری  است، این 3 نهاد وظیفه دارند طرح را اجرا و بازسازی  کند و در آخر وظیفه نگهداری هم برعهده شهرداری گذاشته شده است.

بنیاد شهید اگر دخالتی ندارد چرا  مبلغ 200 میلیون تومان پرداخت کرده اند /  در  عمل انجام شده قرار گرفته بودیم

مدیر عامل سابق سازمان آرامستان های شهرداری تبریز یادآور شد:  مبلغ 200 میلیون تومان از طرف بنیاد شهید پرداخت شده است اگر دخالتی ندارد پس چگونه این مبلغ پرداخت شده است؟ سنگ مزار های شهدا را هم بنیاد شهید تامین کرده است, حتی یکبار هم عکس شهید را اشتباهی بر سر مزار نصب کرده بودند که بجای عکس خود  شهید عکس برادر زنده شهید قرار داده شده بود.

وی  در پایان گفت: در طرح یکسان سازی  در  عمل انجام شده قرار گرفته بودیم، محیط را آماده کرده بودند،  ما فقط طرح ابلاغی را اجرا کردیم,این طرح هم اکنون در  قسمت بایگانی سازمان آرامستان ها موجود است, کلیه طرح ها و ابلاغیه ها از طرف بنیاد شهید و رضایت نامه خانواده های شهدا  ارسال می شد.