تبریزبیدار
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ ۰۰:۵۶:۵۷ شناسه خبر : ۱۰۷۳۷۸۱

با شکست مفتضحانه برابر ژاپن؛

تیر فرصت طلبان برای پولادی سازی به سنگ خورد / پروژه فراری دادن ملی پوشان از سربازی شاید وقتی دیگر...

عده ای فرصت طلبِ کمین زده، بدنبال پروژه پولادی سازی و تکرار تخلف در سطح دیگری بودن تا برخلاف رویه قانونی برای بازیکنان تیم ملی معافیت از سربازی بگیرند که با شکست تلخ تیم ملی، این تیر به سنگ خورد اما پرونده مهرداد پولادی همچنان مورد سوال افکار عمومی است.

یادداشت ورزشی تبریز بیدار ،  صابر عیسی پور

جام ملتهای آسیا برای تیم ملی فوتبال با تلخی به پایان رسید و این تیم علی رغم همه شایستگی ها، با باخت مفتضحانه 3 بر صفر برابر ژاپن از گردونه رقابت ها خارج شد.

با مسایل فنی این بازی کاری ندارم و در طول چند ساعت بعد از پایان بازی، اظهار نظرهای متعددی در خصوص مدیریت بازی و اشتباهات بازیکنان تیم ملی سخن گفته شده و ما نیز از این باخت منقلب شدیم.

اما هدف نگارنده یادآوری تخلفی است که با حضور تیم ملی در این رقابت ها تداعی شده و عده ای نیز در سطح کلان در نظر داشتند در صورت قهرمانید تیم ملی در آسیا، این تخلف را در قالب دیگر تکرار کنند.

موضوع به چند ماه جام ملتهای آسیا 2018 استرالیا برمی گردد، جایی که ابطال کارت های معافیت غیرقانونی برخی بازیکنان داخلی فوتبال کشور جنجال به پا کرد. مهرداد پولادی یکی از ملی پوشان نشز گرفتار این تخلف شده و در معرض رفتن به سربازی بود که به یکباره موسم جام ملتهای آسیا رسید و با اصرار کارلوش کی روش سرمربی تیم ملی و مذاکرات فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش، اجازه خروج از کشور این سرباز فراری از سوی فیروزآبادی رئیس وقت ستاد کل نیروهای مسلح صادر شد. اتفاقی که با اعتراض شدید جمعی از جوانان عدالتخواه و جنبش های دانشجویی همراه شد، اما در پاسخ به این مطالبه، به جمله به شما ربطی ندارد توسط یکی از مسئولین اکتفا شد.

جام ملتهای آسیا 2015 با اشتباه فردی همان مهرداد پولادی در بازی یک چهارم نهایی برابر عراق برای تیم ملی تمام شد و ما حذف شدیم، اما پولادی راهی قطر شد و هیچ گاه به کشور برنگشت. مسئولین مربوطه نیز جلوی پیگیری رسانه ها را گرفته و سرنوشت این موضوع بعد از چهار سال نامعلوم مانده است.

وقتی حرف رهبری را هم زمین زدند

جالب اینکه چند روز بعد از دستور رئیس وقت ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر اجازه خروج پولادی از کشور و همراهی با تیم ملی، رهبر معظم انقلاب در اول بهمن 1393 در دیدار با ورزشکاران به موضوع تخلف ورزشکاران اشاره کرده و فرمودند: «از تخلّفاتِ قانونی هم بشدّت پرهیز بشود؛ چه تخلّفات بین‌المللی، چه تخلّفات قانونی مربوط به داخل کشور. این‌جور نباشد که معنای قهرمان‌محوری در ورزش این باشد که هر تخلّفی شد، نادیده گرفته بشود؛ نه، تخلّف تخلّف است؛ از بالا تا پایین؛ مسئولین و غیر مسئولین، زبدگان و غیر زبدگان، قهرمانان علمی و قهرمانان ورزشی و قهرمانان صنعتی و قهرمانان سیاسی و هرکدامشان وقتی تخلّف کردند، باید مثل تخلّف با آن برخورد بشود. سهل‌انگاری و سست‌انگاری در مسائل ورزش هیچ صلاح نیست.»

با گذشت چهار سال از این موضوع، اکنون تیم ملی در جام ملتها حضور یافت و با اقتدار تا مرحله نیمه نهایی پیش رفت و زمانی که پیش بینی ها برای قهرمانی این تیم در آسیا قوت گرفت، عده ای از مسئولین صحبت از معافیت سربازی بازیکنان تیم ملی در صورت قهرمانی در آسیا کردند، در حالی که قانون می گوید معافیت پاداش قهرمانی در مسابقات جهانی است.

در همین خصوص رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس‌ گفته بود:کمیسیون امنیت ملی قول می‌دهد که در صورت قهرمانی تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا مشکلی برای معافیت آنها پیش نیاید.

 «سردار کمالی»، رئیس اداره منابع انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح ، از تکذیب خبر معافیت سربازی بازیکنان تیم ملی فوتبال در صورت قهرمانی در جام ملت های آسیا خبر داده بود که این موضوع به پرسش و پاسخ وی با جمعی از کاربران فضای مجازی در پیج اینستاگرام وی منجر شده بود.

علی رغم تکذیب سردار کمالی، عده ای فرصت طلبِ کمین زده، بدنبال پروژه پولادی سازی و تکرار تخلف در سطح دیگری بودن تا برخلاف رویه قانونی برای بازیکنان تیم ملی معافیت از سربازی بگیرند که با شکست تلخ تیم ملی، این تیر به سنگ خورد  اما پرونده مهرداد پولادی همچنان مورد سوال افکار عمومی است.