تبریزبیدار
جمعه ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۵۴:۱۴ شناسه خبر : ۱۰۷۳۸۱۴

جمعی از خانواده‌های شهدا، رزمندگان و فعالان فرهنگی، هنری و رسانه‌ای تبریز طی بیانیه‌ای خواستار شدند:

توقف یکسان‌سازی، جبران خسارت و احیای مزارها، و بازخواست از متولیان

جمعی از خانواده‌های شهدا، رزمندگان و فعالان فرهنگی، هنری و رسانه‌ای تبریز طی بیانیه‌ای خواستار توقف یکسان‌سازی، جبران خسارت و احیای مزارها، و بازخواست از متولیان شدند.

به گزارش تبریز بیدار ، جمعی از خانواده‌های شهدا، رزمندگان و فعالان فرهنگی، هنری و رسانه‌ای تبریز طی بیانیه‌ای خواستار  توقف یکسان‌سازی، جبران خسارت و احیای مزارها، و بازخواست از متولیان شدند. متن بیانیه بشرح زیر است:


بسم رب الشهداء و الصدیقین

«قبور شهدا زبان گویایى است که به عظمت روح جاوید آنان شهادت می‌دهد.»
حضرت امام خمینی(ره)

بیش از ده سال است که پیشکسوتان جهاد و شهادت و فعالان فرهنگی، رسانه‌ای و اجتماعی تبریز، نسبت به اجرای طرح یکسان‌سازی مزار شهدا معترض اند و نظرات، انتقادات و اعتراضات خود را به انحاء مختلف به گوش مسئولین امر رسانده‌اند. در این مدت دهها نشست‌ کارشناسی، سخنرانی، فیلم، پوستر، نشریه، بروشور، یادداشت، طومار و گزارش تلویزیونی منتشر شده است. با این‌همه، متولیان طرح مذکور نه تنها هیچ‌گاه گوش شنوایی برای این حرف‌های خیرخواهانه نداشتند بلکه همواره با برخوردهای قهری و تهدید و تهمت به منتقدان، لجوجانه ماشین تخریب خود را پیش رانده‌اند. هیچ خواهش و التماس و نقد و اعتراضی نتوانست جلوی حرکت بولدوزری یکسان‌سازان را بگیرد. حتی گلایه های غیرمستقیم رهبر معظم انقلاب از طرح یکسان‌سازی نیز نتوانست متولیان را به اندکی تأمل در راه بی‌بازگشتِ تخریب مزارهای شهدا وادارد.

این روند تخریبی تا آنجا ادامه پیدا کرد که سرانجام رهبر معظم انقلاب وادار به واکنش علنی شدند. ایشان روز ۱۰ بهمن ۱۳۹۷، در جریان زیارت مزار شهدا در تهران با عتاب به متولیان یکسان‌سازی فرمودند: «یکی از کارهای بدی که بعضی از مدیران گلزارهای شهدا انجام می‌دهند، این کار غلط یکسان سازی قبور شهدا است. این[جا] خوب است؛ همین درست است، بیایند صاحبان این شهدا، پدرانشان، مادرانشان، فرزندانشان،‌ همسرانشان، علامتی داشته باشند، عکسی داشته باشند، این خوب است. این شکل، شک طبیعی است. هیچ لزومی ندارد که ما این [علامت‌ها] را صاف کنیم، به خیال اینکه می‌خواهیم زیباسازی کنیم. زیبایی هر جایی و هر چیزی به حَسَب خودش است؛ زیبایی انسان،‌ زیبایی باغ،‌ زیبایی قبرستان، زیبایی هر چیزی را باید به حَسَب خودش محاسبه کنیم.»

مع‌الأسف، در یک دهۀ گذشته بخش زیادی از گنجینۀ بی‌نظیر گلزارهای شهدای تبریز و شهرستان‌های آذربایجان شرقی تخریب شده است. قطعۀ پایین وادی رحمت و گلزار شهدای ملک عباسی به طور کامل تخریب و یکسان‌سازی شده‌ است. به تازگی نیز عملیات تخریب در گلزار شهدای شنب‌غازان آغاز شده است. زمزمه ها و وعده های تبلیغاتی مسئولان درمورد یکسان سازی در گلزار شهدای بقائیۀ مارالان نیز به گوش می‌رسد. قطعۀ بالای گلزار شهدای وادی رحمت هم چند سالی است که زیر آوار عملیات حفاری و مسقف‌سازی باقی مانده و مزارها، به بهانۀ مسقف‌سازی در وضعیت اسفباری قرار دارد.

ما به عنوان جمعی از خانوادۀ شهدا، رزمندگان و فعالان فرهنگ، هنر و رسانۀ انقلاب اسلامی، ضمن هشدار نهایی نسبت به ادامۀ روند خیانت‌بار یکسان‌سازی مزار شهدا، با استمداد از امام‌جمعۀ محترم تبریز و مراجع ذی‌صلاح نظارتی و قضایی، نکات زیر را به عنوان مطالبۀ حداقلی خود از متولیان امر، اعلام می‌نماییم:

1. روند یکسان‌سازی گلزارهای شهدا و هر عملیات عمرانی دیگری که موجب آسیب رسیدن به شکل طبیعی و ساختار سنتی گلزارهای شهدا می‌شود متوقف گردد.

2. خسارات وارده به گلزارهایی که قربانی طرح یکسان‌سازی شده‌اند باید با مشورت کارشناسان و صاحب‌نظران، جبران شده و ساختار سنتی و پیشین این گلزارها احیا گردد.

3. صدا و سیمای استانی، برای تبیین ابعاد این فاجعۀ فرهنگی، پیشگام شده و با دعوت از مسئولان این پروژه در ادوار مختلف، مسئله را پیگیری نماید.

4. همۀ متولیان این خسارت بزرگ در بنیاد شهید استان، بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس استان، شهرداری تبریز و سازمان آرامستان‌های شهرداری تبریز، باید نسبت به عملکرد خسارت بار خود پاسخگو بوده و در قبال خسارات واردۀ مادی و معنوی به مجموعۀ گلزارهای شهدای تبریز و استان مواخذه گردند تا مسئولان و متولیانِ دیگر، نسبت به حفظ مواریث فرهنگی و معنوی انقلاب اسلامی، مسئولیت‌پذیری بیشتری داشته باشند.

جمعی از خانواده‌های شهدا، رزمندگان و فعالان فرهنگی، هنری و رسانه‌ای تبریز

نظرات

خانواده شهدا
IR

تو را خدا،قطعه شهدای اهر را هم پیگیری کنید،خداوند اجرتان بدهد