تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ۰۹:۱۲:۵۵ شناسه خبر : ۱۰۷۳۸۲۰

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تبریز درگفتگو با تبریزبیدار؛

در جلسات ستاد استانی و ملی تبریز 2018 نامحرم بودیم / تبریز2018 نمره قابل قبولی نگرفت / وقتی پای منابع مالی به میان آمد، سکوت می کردند

بابایی اقدم گفت: هیچ دعوت نامه ای از طرف ستاد استانی و ملی تبریز2018 به شورای شهر تبریز نرسیده، از اعضای شورا و بنده هیچگونه دعوتی برای حضور در این جلسات انجام نگرفت از ما نپرسیدند که شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم چه نظراتی در این حوزه دارند و ما نامحرم بودیم.

فریدون بابایی اقدم رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز در گفتگو با تبریزبیدار، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در رویداد تبریز 2018 اظهار داشت: از روز اول  بنا بود که تبریز 2018 را به صورت یک فرصت و آغازی بپذیریم تا بتوانیم مباحث مربوط به گردشگری  در تبریز را  مطرح کنیم.

شاهد بدعهدی ها بودیم

وی افزود:  اشتغال، بزرگترین چالش موجود در شهر تبریز بوده و هست، فرصت محدودی در اختیار داشتیم و رویداد تبریز2018 یک تلنگر بزرگ برای مسئولین بود، باید می دانستیم که چه امکاناتی در اختیار داریم و چه چیزهایی هم نیاز است، میزان آمادگی خود را باید می سنجیدیم، در مقابل شاهد برخی بدعهدی هایی نیز شدیم، برخی سازمان ها و مقامات قرار بود همراهی کنند ولی در عمل، این همراهی ها انجام نشد، این عدم همراهی ها در حوزه منابع مالی نمود بیشتری پیدا کرد.

از پتانسیل بالای گردشگران داخلی غفلت شد

وی خاطر نشان کرد:  اشتباه و غفلتی که در این میان حاصل شد مربوط به حضور گردشگران خارجی بود، بدین معنا که  زمانی که از ورود گردشگر صحبت می شود تمامی ذهن ها به گردشگران خارجی معطوف می شود، در حالی که در داخل کشور پتانسیل بسیار بالایی از گردشگران داخلی را داریم که  در برنامه های تبریز 2018 مورد غفلت قرار گرفتند.

بابایی اقدم اضافه کرد:  نکته دیگری که در این میان  باید اشاره کرد مربوط به  داشته های  فرهنگی تاریخی  در اطراف تبریز است،  زمانیکه که از تبریز 2018 صحبت می شود  فقظ به محدوده قانونی تبریز  اشاره می شود در حالی که ظرفیت های گردشگری در اطراف تبریز ، بسیار فراوان یافت می شوند، این موضوع در اقتصاد منطقه اطراف تبریز هم بسیار موثر خواهد بود.

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تبریز، تصریح کرد: امروزه توجه به گردشگری  می تواند منابع مالی بسیاری در اختیار شهر ها قرار دهد  به همین خاطر باید برنامه های گردشگری به صورت کاملا مدون  تهیه و تدوین شود تا در آینده ای نزدیک بخش قابل توجهی از اقتصاد شهر تبریز مربوط به حوزه گردشگری در تمامی  حوزه ها اعم از تفریحی,علمی و سلامت  شود.

هدف گذاری بالا در جذب گردشگر،  نشانه یک سنگ بزرگ بود

وی با اشاره به نتیجه  به دست آمده از تبریز 2018 بیان داشت:  از ابتدا انتظارات را در سطح بالایی قرار دادیم، به طور مثال گفتیم در تبریز 2018 نزدیک به 2 میلیون  گردشگر وارد تبریز خواهند شد، طبیعتا این افق گذاری صحیحی نبود و نشانه یک سنگ بزرگ است، اینکه در محدوده 1 ساله 2 میلیون گردشگر وارد تبریز شوند واقعا امکان عملی شدن آن وجود نداشت، مسئله دیگری که وجود دارد این است که باید پرسید،  سهم شورای شهر در سیاست گذاری های رویداد فرهنگی تبریز 2018 چقدر بود؟

نامحرم بودیم

بابایی اقدم گفت:  دو برنامه با عنوان پیش رویداد تبریز 2018 برگزار شد و یکی هم مربوط به قسمت اصلی این رویداد فرهنگی بود، در طی این برنامه ها، ستاد ملی و استانی تبریز2018  جلساتی را برگزار کردند، هیچ دعوت نامه ای از طرف ستاد استانی و ملی تبریز 2018  به شورای شهر تبریز نرسیده، از اعضای شورا و بنده هیچگونه دعوتی برای حضور در این جلسات انجام نگرفت. از ما نپرسیدند که شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم  چه نظراتی در این حوزه دارند و ما نامحرم بودیم.

وقتی صحبت از تامین منابع مالی می شد، سکوت اختیار می کردند

نیابد با پایان تبریز 2018 پرونده این رویداد بسته شود

وی یادآور شد: از لحاظ رتبه بندی میزان اقامت در شهر، تبریز  رتبه مناسبی ندارد، برای ما به عنوان شورای شهر جای سوال است که چه مقدار گردشگر وارد تبریز شدند؟ امکانات و زیرساخت های گردشگری در تبریز بسیار ضعیف است، چیزی به نام محور های گردشگری در تبریز تعریف شده نیست، در بودجه سال قبل برخی کارها انجام گرفت ولی   به اتمام نرسید و ناقص ماند.

وی با اشاره به بودجه مصوب شورای شهر برای تبریز 2018، اظهار داشت: بودجه 25 میلیاردی برای تبریز 2018 از طرف شورای شهر تصویب شد که از محل بودجه سال 97 تامین شد و اکثرا مربوط به برگزاری همایش ها و برنامه های فرهنگی و مناسبتی  می شد، ولی با توجه به اینکه در حال حاضر، سال مالی شهرداری تمام نشده  بعد از فراغت از بحث بودجه سال آینده در قالب تفریق بودجه می توان این مصوبه را نیز پیگیری و گزارشی از هزینه کرد این رقم تهیه کرد، نیابد با پایان تبریز 2018 پرونده این رویداد بسته شود، نهاد های مختلفی در جریان این رویداد حضور داشتند ولی وقتی تامین منابع مالی مطرح می شد اکثر این مجموعه ها سکوت اختیار می کردند، با توجه به جمیع جهات و  نتایج به دست آمده، نمی توان نمره قابل قبولی به رویداد2018 داد.

نظرات

Dr. Abed
DE

البته جناب آقای فریدون بابایی مزاح می نمایند . برادر شما که بدون دعوت هم همه جا هستید .بیشترین مصاحبه ها رو شما انجام می دهید .به پروژه های مربوط و نامربوط هم سر می زنید چطور اینجا دعوت نشدید یا اینکه چرا خودتان را به زور اونجا جا ندادید .