تبریزبیدار
دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ۰۱:۰۷:۰۱ شناسه خبر : ۱۰۷۳۸۳۸

پایان تخریب و راه ها برای احیای مزار شهیدان؛

سایه بولدوزرها از گلزار شهدای تبریز برداشته شد اما متولیان، مدعی شدند / واکنش خانواده شهدا و فعالین فرهنگی به اظهارات مدیرکل بنیاد شهید استان

بدنبال موضع گیری صریح رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص یکسان سازی مزار شهدا، عصر یکشنبه جلسه هم اندیشی با حضور فعالین فرهنگی و رسانه ای پیرامون احیای مزارهای یکسان سازی شده در تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، بدنبال موضع گیری صریح رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص یکسان سازی مزار شهدا، عصر یکشنبه جلسه هم اندیشی با حضور فعالین فرهنگی و رسانه ای پیرامون احیای مزارهای یکسان سازی شده در محل حسینیه هنر تبریز برگزار شد.

ما را معلوم الحال خواندند و یواشکی به کار خود مشغول شدند

روح الله رشیدی فعال فرهنگی و رسانه ای و مسئول جبهه مطالعات فرهنگی انقلاب اسلامی استان ابتدا به تشریح پیشینه طرح یکسان سازی قبور مطهر شهدا در تبریز از سال 87 پرداخته و مواضع مدیران وقت بنیاد شهید استان و شهرداری تبریز را تشریح کرد.

وی که پیش از این، چندین بار بدلیل مطالب انتقادی در خصوص یکسان سازی توسط متولیان امر به دادگاه رفته است، با بیان مواضع متناقض متولیان دیروز و مدعیان امروز، گفت: در آن مقطع معترضان به یکسان سازی را افراد معلوم الحال می خواندند، اما امروز بعد از موضوع صریح رهبری، همگی لبیک گو شده و مدعی شده اند. مدیر وقت بنیاد شهید طرح را آماده کرده بود و یواشکی کار کردند و کسی هم از سرانجام آن مطلع نبود و جالب اینکه مدعی بودند هر کس نظری دارد اعلام کند.

رشیدی تصریح کرد: در بحث یکسان سازی ظاهرا حذف به قرینه لفظی شده و باید می گفتند با خاک یکسان سازی می کنند.

وی با اذعان به اینکه رد پای مقدس مآبی تا مغز و استخوان در این طرح دیده می شود، افزود: چند خانواده شهید را که نیت خیر در بحث ساماندهی داشتند را به این ماجرا هل دادند، هر وقت هم بحث اعتراض پیش می آمد به چند طومار و بیانیه با اسم خانواده شهدا متوسل می شدند.

احتمال رهاسازی مطلق مزار شهدا با استناد شیطنت آمیز به موضع رهبری

رشیدی در ادامه با استناد به یکی از مصاحبه های این پایگاه خبری با متولیان وقت در خصوص ساماندهی قبور شهدا، گفت: فردی که سال ۹۰ موتورسواران را به گلزار شهدا آورده بود تا جلوی تجمع دانشجویان را بگیرد، الان منتقد طرح یکسان سازی شده است در حالی که آن زمان به ما برچسب معلوم الحال می زدند.

وی تصریح کرد: خانواده شهدا می گفتند ساماندهی کنید مثلا اگر شیشه حجله ها، شکسته درست کنید، در حالی که  به اسم ساماندهی امضا گرفته و کار خود را کردند.

رشیدی با تاکید بر اینکه نباید اجازه داد لبیک گویان بیش از این فرصت طلبی کنند، افزود: پیش بینی می شود رهاسازی مطلق مزار شهدا با استناد شیطنت آمیز به فرمایش رهبری در دستور کار آقایان قرار گیرد.

رشیدی: چطور برای فاز یک کاری نمی توان کرد حال آنکه قبلا دوبار سنگ آنجا را عوض کردید

وی در واکنش به اولین اظهاارت رسانه ای مدیر کل جدید بنیاد شهید استان که در گفتگو با تبریزبیدار صورت گرفته (جزئیات را اینجا بخوانید) گفت: چطور نمی توانید برای فاز اول کاری کنید، شما قبلا دوبار سنگ مزارهای آنجا را عوض کردید، پول قبلی ها را از هر جا آوردید، اینجا هم پول بیاورید و مجددا حجله بسازید. باید خسارات مادی را از جیب خودتان بپردازید و حساب خسارات معنوی هم به قیامت می ماند.

بهزاد پروین قدس عکاس و پژوهشگر دفاع مقدس نیز که از پیشقراولان اعتراض به طرح یکسان سازی می باشد، سخنران دیگر این نشست تخصصی بود.

پروین قدس که انس عجیبی با شهدا داشته و کمتر کسی به اندازه وی با دستان خود همرزمان شهیدش را در وادی رحمت تبریز به خاک ودیعه گذاشته، طی سخنانی گفت: بیش از یک دهه پیگیر این موضوع بودیم و حتی طرح و ایده داده شد اما توجهی نکردند.

اینها با فرهنگ شهدا و آثار جنگ مشکل دارند

وی با اشاره به سماجت ها و عناد ورزی ها نسبت به این موضوع، خاطر نشان کرد: در دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی گفتند آثار جنگ باید پاکسازی شود و این کار در حذف نقاشی دیوارها گرفته تا مزار شهدا ظهور و بروز پیدا کرد.

پروین قدس تصریح کرد: جریان فرهنگی خزنده ای وجود دارد که نمی دانند فرهنگ شهدا یعنی چه، اینها با نوشته روی مزار شهدا مشکل ندارند. اینها نمی خواهند سنگ نوشته هایی چون «رمز عملیات یا زهرا» ، «شهادت بدست منافقین» و جملاتی از این قبیل دیده شود.

وی به موضوع اخیر رهبری اشاره کرده و افزود: رهبر انقلاب قبلا بصورت شفاهی و کتبی مخالفت خود را گفته بودند اما آقایان تفسیر به رای می کردند.

فرزند شهید: تعجب می کنم از حرف های شخص سلیم النفسی چون پورحسن

وحید رضازاده آذری، فعال فرهنگی و فرزند شهید داود رضازاده آذری که از قضا مزار پدر وی نیز از گزند بولدوزر ها در امان نمانده است، صحبت هایی در خصوص میراث های فرهنگی تخریب شده در گلزار شهدا گفته و بر ضورت احیای آنها تاکید کرد.

وی نیز مصاحبه پورحسن مدیر کل تازه منصوب شده بنیاد شهید را تعجب آور توصیف کرده و گفت: مدیر کل جدید انسان سلیم النفس و دوست داشتنی هستند اما تعجب می کنم کهگفته اند که دیگر نمی شود برای فاز اول یکسان سازی شهدا وادی رحمت کاری کرد. چطور نمی شود کاری کرد، هنوز سنگ نوشته ها وجود دارد و باید به وضع قبلی برگردانید. من خودم خیلی دوست دارم یک حجله بالای سر مزار پدرم باشد و بنویسم «یار و یاور مستضعفین شهید داود رضازاده آذری»

وی همچنین از وضعیت اسفبار قطعه بالای گلزار شهدای وادی رحمت تبریز گلایه کرده و گفت: در آن قطعه، حجله ها را خالی و سنگ نوشته ها را داغون کرده اند که باید تعمیر شود.

رضازاده ابراز امیدواری کرد: اگر همت انقلابی کنیم، امسال می توانیم مطالق دهه ۷۰ سفره هفت سین را کنار مزار شهدا داشته باشیم.

طعنه پدر شهید جبهه مقاومت به بنیاد شهید

پدر شهید مدافع حرم وحید نومی نیز با گریز به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب بیان داشت: الان هیچ بهانه ای ندارند اما شیطنت همیشه هست تا افکار عمومی را به انحراف کشانده و موضوع را معکوس جلوه دهند.

وی طعنه عجیبی نیز به اداره کل بنیاد شهید زده و افزود: بنیاد شهید فعلی فقط یک اداره است مثل بقیه ادارات و رسالت اصلی که باید داشته باشند را  ندارند.

نومی نیز در واکنش به اظهارات پورحسن مبنی بر اینکه برای بلوک پایین گلزار شهدا نمی توان کاری کرد، گفت: باید گروهی از کارشناسان و خانواده شهدا تشکیل شود تا طرح های آنها برای این قسمت مدنظر قرار گیرد.

فعال رسانه ای: آقایان حرف نمی زدند، سنگین تر بود

غلامرضا سیفی، فعال رسانه ای تبریز و فردی که چندی پیش بدلیل مطلب انتقادی در خصوص یکسان سازی گلزار شهدای محله شنب غازان تبریز مورد هجمه یک رسانه محلی با نگرش «یکی به نعل و یکی به میخ» روبرو شده بود، سخنان خود را اینگونه آغاز کرد: بعد از موضع گیری صریح رهبری، اگر مسئولین بنیاد شهید و شهرداری حرف نمی زدند، سنگین تر بود.

وی افزود: اینها یا از اول می دانستند کار غلطی می کنند و انجام دادند یا بعد از انذار رهبری متوجه اشتباه خود شدند که در این صورت باید عذرخواهی می کردند. امروز باید مسئولین بنیاد و شهرداری و حتی بزرگان شهر که می توانستند مانع این کار غلط شوند، عذرخواهی کنند.

سیفی با تاکید بر اینکه الان فقط کار خودجوش مردمی جواب می دهد، تصریح کرد: مردم همانگونه که برای کار خیر پول خرج می کنند، برای احیای مزار شهدا هم پیش قدم شوند. البته متولیان خودشان پول دارند اما برای این کار هزینه نمی کنند.

اینک با وجود اینکه شبه بولدوزرها از مزار شهدا برداشته شد، اما فرصت طلبی متولیان دیروز در لباس ولایتمداری و مدعی گری، نباید ذهنیت افکار عمومی را از اصل ماجرا منحرف کند تا خیانت کاران دیروز، اینک در لباس خادمی بار دیگر برای بزرگترین میراث فرهنگی انقلاب اسلامی نقشه جدید نریزند.

گزارش و تنظیم: صابر عیسی پور

نظرات

تبریزی
IR

خانواده محترم شهدا چندین بار اعتراض کردند اما گوشی شنوا نبود . حالا با تذکر جدی رهبری عزیز دیگر بهانه ای ندارند این جماعت مدرنیسم نگاه گرا .