تبریزبیدار
دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۱۳:۵۰ شناسه خبر : ۱۰۷۳۸۴۳

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس؛

وزارت بهداشت باید انجام پژوهش برای پیشگیری از اعتیاد را کلید بزند/ بیمارستان‌های زنان و کودکان نیاز به بازسازی دارند

ساعی، با بیان اینکه تاکنون اعتیاد مورد آسیب‌شناسی مدون قرار نگرفته است تاکید کرد که وزیر جدید بهداشت باید با اجرای برنامه‌های پژوهشی به حوزه پیشگیری از اعتیاد ورود کند.

به گزارش تبریز بیدار ، زهرا ساعی ، در تشریح جزییات مطالباتی که در حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه از وزیر پیشنهادی بهداشت داشته است، گفت: از دکتر نمکی خواستم که در حوزه بهداشت و سلامت هم در زمینه درمان و هم پیشگیری به زنان و کودکان توجه خاصی داشته باشد، همچنین اقشار آسیب‌پذیر را مورد حمایت ویژه قرار دهد.

ضعف در پیشگیری در حوزه سلامت باعث بروز مشکلاتی برای اقشار آسیب‌پذیر شده است


نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: هم‌اکنون خانم‌های کارگری که در حاشیه‌ها و مناطق کارگرنشین زندگی می‌کنند یا افرادی که تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار دارند در حوزه درمان با مشکلاتی مواجه هستند که ناشی از این است که در حوزه پیشگیری بسیار ضعیف عمل می‌شود.

پیشگیری از سرطان‌های مرتبط با زنان هزینه گزافی به همراه دارد

وی تصریح کرد: متاسفانه در دهه اخیر می‌بینیم ابتلا به سرطان‌های مربوط به خانم‌ها بسیار شایع شده است، از سوی دیگر واکسن‌های دهانه رحم، سرطان سینه و حتی ویروس ایدز مدتی است که موجود بوده، اما در چندین مرحله و با قیمت‌های بسیار گزاف تزریق می‌شود.

ساعی تاکید کرد: بسیاری از خانم‌ها گاه به دلیل هزینه‌های بالا یا عدم آگاهی امکان انجام آزمایش و غربالگری‌هایی که باید هر شش ماه یکبار صورت بگیرد را ندارند و چون الزامی هم برای آن وجود ندارد بسیاری مواقع بی‌توجهی به این مهم، مشکلات را در این حوزه تشدید می‌کند.


وی با تاکید بر اینکه زنان و کودکان جامعه حساسی هستند که حفظ سلامت آنها نیاز به توجه بیشتری دارد، عنوان کرد: ساماندهی بیمارستان‌های مربوط به زنان و کودکان از دیگر مواردی است که وزیر جدید بهداشت باید توجه ویژه‌ای به آنها داشته باشد، چرا که اغلب این بیمارستان‌ها فرسوده شده‌اند و دارای بافت قدیمی هستند و نیاز به بازسازی دارند یا باید ساختمان‌های جدیدی برای آنها در نظر گرفته شود.

ساعی خاطرنشان کرد: پژوهش در حوزه اعتیاد از دیگر مواردی بوده که نیاز به توجه خاص دارد، چرا که بارها به این موضوع تاکید شده که اعتیاد یک بیماری است و تنها در حوزه درمان آن اقدام شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: ما تاکنون اعتیاد را مورد آسیب‌شناسی مدون قرار نداده‌ایم و پیوسته تلاش کرده‌ایم که آن را درمان کنیم و برای پیشگیری از ایجاد آن اقدامی صورت نگرفته است و این در حالی است که وزارت بهداشت می‌تواند با اجرای برنامه‌های پژوهشی به این حوزه ورود کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: البته دکتر نمکی هم به این نکته اشاره کرد که برای رفع مشکلات مرتبط با حوزه سلامت در مناطق حاشیه‌ای و افراد آسیب‌پذیر جامعه به‌ویژه کودکان و زنان برنامه‌ریزی خواهد کرد و انجام غربالگری، آزمایش و درمان آنها را مورد توجه قرار می‌دهد.