تبریزبیدار
یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ۱۰:۳۱:۱۰ شناسه خبر : ۱۰۷۳۸۶۴

در گفتگوی تبریزبیدار با دانشجوی مبارز و از همراهان رهبر کبیر انقلاب در فرانسه مطرح شد؛

تجلی تهرانی: سوءقصد به جان امام در فرانسه و امداد غیبی / برخی السابقون بدلیل اعتقادات ضعیف، از قطار انقلاب پیاده می شوند

تجلی تهرانی گفت: دولت فرانسه و سایر کشورهای غربی چندین بار قصد ترور امام را داشتند ( ظاهرا 3 یا 4 بار ). که خوشبختانه موفق به این کار نشدند و این واقعا لطف خدا و امدادهای غیبی بود که امام زنده ماندند.

به گزارش تبریز بیدار ، در آغاز چهلمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی حضور یکی از دانشجویان مبارز دوران انقلاب در همایش «زن، انقلاب اسلامی و هویت بازیافته» در تبریز بهانه ای شد تا پای صحبت های این دانشجوی مبارز آن روزها و محقق و پژوهشگر این روز ها بنشینیم.

فروغ الزمان تجلی تهرانی معروف به حاجیه تجلی یکی از دانشجویان مبارزان دوران انقلاب است که در آمریکا دانشجو بود اما بعد از تبعید حضرت امام خمینی(ره) به فرانسه، وی نیز راهی فرانسه شد و از همراهان همیشگی امام(ره) در  نهضت شد.

در ادامه گفت‌وگوی تبریزبیدار با این بانوی انقلابی را بخوانید:

تبریزبیدار: یک معرفی اجمالی از خودتان بفرمایید.

فروغ الزمان تجلی تهرانی هستم. متولد سال 1334. سال 53 برای تحصیل در رشته پزشکی به آمریکا رفتم و بعد به دلیل آشنایی با انقلاب و مسائل مرتبط وارد انجمن اسلامی شدم. از آمریکا با نجف در ارتباط بودیم و پیام هایی که امام خمینی(ره) به انجمن اسلامی نجف می دادند، در یافت می کردیم و عمده ترین کارهایی که در آنجا انجام می دادیم در راستای مقابله با حرکت های مارکسیستی بود. بعد از اینکه امام به پاریس تشریف آوردند، ما نیز به پاریس رفتیم و در آنجا همکاری های زیادی با امام داشتیم. دو ساعت بعد از اینکه امام به ایران آمدند، ما نیز با یک هواپیمای چارتر وارد ایران شدیم. از سال 61 وارد حوزه علمیه شدم تا سال 68 در حوزه علمیه بودم. بعد از آن کارهای پژوهشی خود را شروع کردم و در سال 82 اولین کتابم تحت عنوان « استعمار نو در قالب معاهدات بین المللی » که رفرنس اسناد هسته ای بود، منتشر کردیم. دومین کتاب هم « نرم افزاران تباهی » بود. از سال 82 در مسئولیت های مختلفی انجام وظیفه کردیم و امیدواریم که عاقبت بخیر شویم و بتوانیم از اهداف انقلاب اسلامی دفاع کنیم.

تدوین استراتژی انقلاب توسط امام(ره) در فرانسه

تبریزبیدار: بعنوان یکی از همراهان امام(ره) بفرمائید هدایت نهضت انقلاب توسط ایشان در فرانسه چگونه بود؟

گروه های مختلفی خدمت امام می رسیدند و امام استراتژی انقلاب را در آنجا تدوین می کردند و در واقع مهمترین کار حضرت امام در فرانسه معرفی انقلاب و ماهیتش به جهان بود و مدت زمانی که حضرت امام در پاریس بودند، انقلاب را بطور کامل و دقیق به همه دنیا معرفی کردند و همین سبب شد که انقلاب اسلامی به پیروزی دست پیدا کند.

سوءقصد به جان امام در فرانسه و امداد غیبی

تبریزبیدار: نحوه برخورد دولت فرانسه با این اقدامات حضرت امام(ره) چطور بود؟

دولت فرانسه و سایر کشورهای غربی چندین بار قصد ترور امام را داشتند ( ظاهرا 3 یا 4 بار ). که خوشبختانه موفق به این کار نشدند و این واقعا لطف خدا و امدادهای غیبی بود که امام زنده ماندند. چون محل اقامت امام از لحاظ امنیتی ضعیف بود و هرشخصی می توانست به جان امام سوء قصد کند. اینطور می توانم بگویم که خداوند متعال یک رعب و ترسی در دلهای آنان انداخته بود که جرأت این کار را نداشتند. فرانسه هم که مدعی آزادی در دنیا است و خودش را سردمدار آزادی در دنیا می داند، حفظ ظاهر می کرد و آنچه که در پاریس اتفاق افتاد فقط یک معجزه الهی بود.

تبریزبیدار: آیا امام در فرانسه با شخصیت های بین المللی هم در ارتباط بودند؟

بله. بسیاری از اساتید دانشگاه، دانشجویان، شخصیت های روشنفکر و کلا از قشرهای مختلف به خدمت امام می رسیدند و ایشان نیز به تبیین انقلاب و بازگو کردن ظلم و ستم رژیم طاغوتی می پرداختند و این دیدار ها به نوعی تبلیغ انقلاب بود.

شگفتی دنیا از چگونگی انتقال مواضع امام(ره) به ایران در اتاق یک در دو متری

تبریزبیدار: وقتی که امام در جریان تحولات داخلی کشور قرار می گرفتند، موضع گیری های خودشان را چگونه انتقال می دادند؟

یک اتاق 1 در 2 متری بود که یک تلفن هم آنجا بود و امام پیام ها و دیدگاه هایشان را از طریق آن تلفن به ایران منتقل می کردند و کل دنیا رسما در شگفتی و تعجب بود که چطور می شود با یک پیام شبانه از طرف این سید، صبح بعد 20 میلیون نفر به خیابان ها می ریختند و مانده بودند که این چه سیستم ارتباطی است که امام به این سرعت پیامش را منتقل می کند. حتی یادم است که با انواع اقسام وسایل می آمدند و کل خانه را جستجو می کردند. درحالی که بجز یک خط تلفن معمولی هیچ وسیله ارتباطی دیگری در آنجا نبود.

تبریزبیدار: یعنی فقط از طریق تلفن آن پیام ها را انتقال می دادند؟

بله فقط از طریق یک خط تلفن پیام ها را به تهران منتقل می کردند و بچه های انقلابی که در مخابرات حضور داشتند، پیام های امام را دریافت می کردند و در همان شب این پیام ها را به همه جای ایران می رساندند.

برخی السابقون بدلیل اعتقادات ضعیف، از قطار انقلاب پیاده می شوند

تبریزبیدار: باتوجه به اینکه در چهل سالگی انقلاب اسلامی قرار داریم و در طول این چهل سال بسیاری از السابقون انقلاب از مسیر انقلاب خارج و یا در اعتقادات خود سست شده اند. شما بعنوان یکی از افرادی که در این راه خیلی تلاش کرده اید و زحمات فراوانی کشیده اید، چه عواملی را در این موضوع دخیل می دانید؟

به نظرمن مهمترین دلیل و عامل این امر، ضعف اعتقادی این افراد می باشد. یعنی اگر اعتقادات ضعیف باشد، انسان در یک نقطه ای بالاخره از قطار انقلاب پیاده خواهد شد.به همین دلیل بزرگترین هشداری که به ما داده می شود عبارت است از اینکه در اعتقادات خود قوی باشیم و نسبت به انقلاب و ولایت پایبند باشیم تا مبادا ما نیز مثل برخی افراد در ایستگاه های بصیرت و ولایتمداری از قطار جا نمانیم.

اینکه رییس جمهور می گوید  ولایت بر مبنای مردم، یعنی زیرآب ولایت را زدن

تبریزبیدار: بعنوان آخرین سوال بفرمایید که چه توصیه ای در خصوص بحث ولایتمداری به جوانانی که امام را درک نکرده اند، دارید؟

اساس و پایه اصلی این انقلاب، ولایتمداری است. اگر ولایت نبود، خبری از انقلاب هم نبود. ولایتمداری جزو ارکان این انقلاب محسوب می شود. اینکه رییس جمهورمی گوید  ولایت بر مبنای مردم است، یعنی اینها می خواهند زیرآب ولایت را بزنند. الان بزرگترین سدی که در مقابل آمریکا ایستاده، ولایت است و تنها حوزه ای که آمریکا نتوانسته در آن نفوذ کند، همین تفکر ولایی در ایران است. جوانانی که روحیه ولایتمداری دارند، سنگر مدافع اسلام در مقابل نفود دشمنان هستند. چون تمام سعی دشمن و طرفدارانش در داخل این است که عقلانیت را مقدم از ولایت قرار دهند و می خواهند عقل جمعی را برتر از ولایت قلمداد کنند. و در واقع می خواهند تفکرات لیبرالی را پیاده کنند. اخیرا هم وزیر امورخارجه آمریکا توییت کرده بود که مردم ایران حاضر هستند بخاطر ایدئولوژی از رفاه خود بگذرند. بنابراین ولایت و ولایت پذیری بسیار حائز اهمیت است و جوانان انقلابی باید در این موضوع دقت زیادی داشته باشند.

گفتگو و تنظیم : حمید وظیفه