تبریزبیدار
جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ ۱۰:۲۹:۴۴ شناسه خبر : ۱۰۷۳۹۴۰

آنچه در مطالبه از مدیران بنیاد شهید و گلزار شهدا در مورد چرایی یکسان سازی مزار شهدا گذشت؛

کلید واژه ای به نام مدیران قبلی و آینده ای که نامعلوم است / طفره رفتن متولی حفظ آثار دفاع مقدس از اعلام موضع و بی اطلاعی از عملیات اجرایی در شنب غازان!

برنامه تلویزیونی مطالبه شامگاه پنج شنبه با موضوع یکسان سازی قبور مطهر شهدا با حضور مدیرکل بنیاد شهید استان و مدیرعامل سازمان آرامستان های شهرداری روی آنتن رفت.

به گزارش تبریز بیدار ، برنامه تلویزیونی مطالبه شامگاه پنج شنبه با موضوع یکسان سازی قبور مطهر شهدا روی آنتن رفت. در این برنامه عباس پورحسن، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان آذربایجان شرقی و احد فلاحی مدیرعامل سازمان آرامستان های شهرداری حضور یافتند و سردار عزت جعفری مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس نیز برای دقایقی کوتاه از طریق ارتباط تلفنی در برنامه حاضر شد.

مجریان بولدوزری حاضر به پاسخگویی نشدند

همچنین قرار بود مدیران قبلی بنیاد شهید و سازمان آرامستان ها که طرح یکسان سازی در زمان مدیریت آنها اجرایی شده بود، از طریق ارتباط تلفنی پاسخگوی اقدامات خود شوند که حاضر به این کار نشدند.

کلید واژه ای به نام مسئولین وقت!

حلقه مفقوده ای  به نام اصحاب فرهنگ

پورحسن، مدیرکل بنیاد شهید استان در این برنامه اظهار داشت:  طرح موضوع توسط بنیاد شهید با دستورات بالادستی صورت گرفت. قبلا استفتائی از رهبری شده و ایشان فرمودند نظر خانواده شهدا جلب شود و مسئولین وقت اذعان دارند این کار انجام شده است.

وی ادامه داد: آنطور که به من اطلاع دادند و مدیران وقت به من گفتند، برخی خانواده شهدا رضایت داشتند.  دغدغه های کارشناسان فرهنگی و رسانه ها را پای کار نیاوردیم. خلاهایی داشتیم و بعد از فرمایش رهبر معظم انقلاب، کار ادامه نخواهد یافت.

پورحسن در پاسخ به سرنوشت یادگاری های شهدا در مزارهای قبلی گفت: یادگاری های شهدا یا در اختیار خانواده ها است یا در موزه شهدا نگهداری می شود، برای نگهداری این ها و جلوگیری از موازیکاری ها باید با اداره کل حفظ آثار شهدا هم صحبت کرد تا بصورت برنامه ریزی شده جلو رفت.

وی در خصوص ستاد ساماندهی گلزارهای شهدا اذعان داشت: دبیر ستاد ساماندهی گلزارهای شهدا، بنیاد حفظ آثار شهدا است و متاسفانه در این ستاد چهره های فرهنگی نیستند.

توجیه اقتصادی آقای مدیرکل و واکنش مجری

مدیر کل بنیاد شهید استان در واکنش به مصاحبه قبلی خود با پایگاه خبری تبریزبیدار مبنی بر اینکه دیگر نمی شود برای فاز اول گلزار شهدای وادی رحمت کاری کرد (جزئیات را اینجا بخوانید) اظهار داشت: اینکه گفته بودم نمی شود کاری برای فاز اول گلزار شهدا کرد، به لحاظ اقتصادی است.

این حرف پور حسن با واکنش روح الله رشیدی مجری برنامه روبرو شده که گفت: همان 10 میلیاردی که برای یکسان سازی داشتید را برای تغییر آن هم می شود پیدا کرد.

پور حسن در ادامه بیان داشت: گذشته را رها کنیم و رو به جلو حرکت کنیم، ان شاءالله گوششنوایی برای اصحاب فرهنگ خواهد بود. برنامه قبلی یکسان سازی را ادامه نخواهیم داد.

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همچنین در خصوص وضعیت گلزار شهدای محله شنب غازان گفت: طرح برای یکسان سازی گلزار شهدای شنب غازان آماده بود اما متوقف کردیم.

بالاخره کدام؛ ساماندهی، کف سازی یا...

مسقف سازی ادامه خواهد داشت

همچنین احد فلاحی، مدیرعامل سازمان آرامستان های شهرداری تبریز نیز طی اظهاراتی گفت:  ساماندهی، کف سازی یا هر عنوانی که گفته می سود، در راستای اشاعه فرهنگ ایثار توسط مسئولین وقت صورت گرفت. کار انجام گرفت و ممکن است دغدغه اصحاب فرهنگ لحاظ نشده باشد.

وی تصریح کرد: شهرداری فقط متولی مسقف سازی بوده نه یکسان سازی و درصدد اتمام مسقف سازی هستیم.

فلاحی هم موضوع را به مدیران قبلی حواله داده و افزود: آنطور که از مدیران قبلی شنیده ام، خانواده شهدا، نماینده ای انتخاب کرده بودند و طوماری برای درخواست امضا کرده بودند.

وی در ادامه درمقام یک منتقد ظاهر شده و گفت: بعنوان منتقد می گویم که می شد بهتر از این هم طرح را  اجرا کرد تا یادگاری های شهدا حفظ شود.

مدیر عامل گلزار شهدای تبریز ادامه داد: با همفکری بنیاد حفظ آثار، سپاه، بنیاد شهید، سازمان آرامستان و اصحاب فرهنگ، کاری برای آینده شود. جا دارد جلسات همفکری برای آینده، در حضور نماینده ولی فقیه در استان انجام گیرد.

وی ادامه داد: بدستور شهردار، بحث مسقف سازی گلزار شهدای شنب غازان را آغاز کردیم.

طفره رفتن متولی حفظ آثار دفاع مقدس از اعلام موضع و بی اطلاعی از عملیات اجرایی در شنب غازان!

در ادامه سردار عزت الله جعفری، مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان در گفتگوی تلفنی اظهار داشت:  فاز اول گلزار شهدای وادی رحمت که تمام شده و کاری نمی شود اما  فاز دوم باید ترمیم شود.

وی در پاسخ به این سوال که موضوع شما قبل از واکنش صریح رهبری نسبت به طرح یکسان سازی چه بوده، طفره رفته و در خصوص گلزار شهدای شنب غازان گفت: ساماندهی گلزار شهدای شنب غازان به من گزارش نشده بود!!

در پایان آمار نظر سنجی برنامه نیز اعلام شد که در آن از مردم پرسیده شده بود «آیا یکسان سازی مزار شهدا می تواند  آرمان ها و ارزش های دفاع مقدس  را منتقل کند؟» که 80 درصد مردم گفته بودند خیر نمی تواند.


نظرات

IR

سلام لطفا دست از سر گلزار شهدای شنب غازان بردارید چون این کارهایی هم که در حال انجام هست به همت خود اهالی و خانوداه های شهداست