تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ۰۰:۵۸:۱۷ شناسه خبر : ۱۰۷۳۹۴۵

گزارش تبریز بیدار از وضعیت ناامید کننده آیسان؛

بی خبری آقای رئیس و بانوی نائب رئیس از پروژه مشارکتی شهرداری / معوقات مزدی که در اولویت شورا نیست

چندی قبل خبر تجمع اعتراضی پرسنل و پیمانکاران پروژه آیسان بخاطر هفت ماه حقوق عقب افتاده به همراه تصویر اعتراضی آنها منتشر شد که در پیگیری ماجرا، به روند ناامید کننده ای رسیدیم.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار ، 

در سال 88 اجرای یک پروژه مشارکتی با شهرداری تبریز به نام  «آیسان» که یک مجتمع تجاری بزرگ است، در مرکز شهر تبریز و در دل بافت فرسوده کلید خورد، اما اکنون و پس از گذشت 9 سال از آغاز این پروژه و تبلیغات گسترده ای که در مورد آن انجام شد، شهروندان تبریزی هر روز بنای نیمه کاره ای از این پروژه را مشاهده می‌کنند. این پروژه که از آن به عنوان یکی از پروژه‌های تجاری و مهم استان و شمال‌غرب کشور نیز نام برده می‌شود،  اکنون با کندی در مسیر اجرا، به یکی از معضلات  تبدیل شده است، بطوری که در سال 95 سرمایه گذار پروژه نیز تغییر یافت.

عنوان می شد که پروژه چندمنظوره آیسان تبریز با کاربری های تجاری، اداری، فرهنگی، تفریحی و خدماتی با زیربنای حدود چهارصد و چهل هزار متر مربع می باشد که به لحاظ موقعیت جغرافیایی  نزدیک به بازار تبریز، پاسخگوی نیازهای  متناسب با جایگاه و  کلانشهر تبریز خواهد بود. اما این روزها اخبار خوشایندی از این پروژه شنیده نمی شود.

چندی قبل خبر تجمع اعتراضی پرسنل و پیمانکاران پروژه آیسان  بخاطر هفت ماه حقوق عقب افتاده به همراه تصویر اعتراضی آنها منتشر شد که وضعیت مبهم و آینده موهوم این پروژه را بیش از پیش نمایان ساخت.

Image title

برای بررسی موضوع، سراغ اعضای شورای شهر تبریز رفتیم تا ماجرا را جویا شویم.

سونیا اندیش، نائب رئیس شورای شهر تبریز در گفتگو با تبریزبیدار در واکنش به این موضوع ابراز بی اطلاعی کرده و گفت: در جربان جزییات موضوع نیستم، هفته بعد تماس بگیرید تا اطلاعات دقیق کسب کرده باشم.

شکور اکبرنژاد رئیس شورای شهر تبریز نیز همچون بانوی شورا از ماجرا بی اطلاع بود و پاسخ خاصی به خبرنگار تبریزبیدار ارائه نکرد.

اما فریدون بابایی اقدم دیگر عضو شورای شهر بود که در دوره چهارم شورا نیز حضور داشت و پیش از این این پروژه را یک منبع مالی مهم برای آینده شهرداری تبریز می دانست و نقش آن را در اشتغالزایی برجسته عنوان می کرد.

این بار بابایی اقدم در گفتگو با خبرنگار تبریزبیدار در خصوص این پروژه می گوید: این پروژه در طرح جامع تبریز، تحت عنوان ساختمان های بلند قرار گرفته که  در سال ۹۵ تصویب شد.

وی ادامه می دهد: در این طرح‌ برای ساختمان های بلند  محدودیت هایی در نظر گرفته شد اما از آن زمان تاکنون این موضوع به نوعی مسکوت باقی مانده است و من هم زیاد در جزئیات این موضوع نیستم.

رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تبریز می افزاید: تاجایی که مطلع هستم، سهم شهرداری در این پروژه ۱۷ درصد می باشد و حتی در دوره شورای چهارم شورا نیز شهرداری با فردی که مشارکت کرده بود، توافقاتی انجام داده بود که بعدا این پروژه به‌ یکی از شرکت های وابسته به بانک شهر فروخته شد

وی خاطر نشان می کند: در واقع این پروژه زیرمجموعه بانک شهر می‌باشد اما چون شهرداری هم سهمی در این پروژه دارد، یک‌پروژه مشارکتی محسوب می شود.

بابایی اقدم در خصوص نظارت شورا به این پروژه می گوید: ما چند مرحله از این پروژه بازرسی کردیم و مشکلاتی داشت که در کمیسیون بررسی کردیم و مشکلاتی که در قراردادها بود، حل شد.

در اولویت نیست

این عضو شورای شهر تبریز با اشاره به بررسی لایحه تعرفه عوارض محلی در شورا و زمان بر بودن آن، تصریح می کند: چون بیش از یک ماه می باشد که تمام وقت ما در شورا صرف تصویب لایحه تعرفه عوارض محله ای شده و بعد از آن نیز بحث بودجه شروع خواهد شد، تا پایان سال این موضوع مورد بررسی قرارخواهد گرفت،  تاکنون مسایل مربوط به آیسان در شورا مطرح نشده است.

بابایی اقدم در واکنش به خبر اعتصاب کارکنان این پروژه نیز می گوید: چون در فضای مجازی حضور ندارم، در جریان اعتصاب کارکنان این پروژه نیستم اما حتما این موضوع را پیگیری خواهم‌کرد و نتیجه را اطلاع خواهم داد.

با توجه به بی اطلاعی شورانشینان و عدم وجود اخبار شفاف در  خصوص مشکلات این پروژه این سوال مهم پیش می آید که بلاتکلیفی خریداران واحدهای تجاری در آیسان چه می شود و اصلا آینده طرح به کجا می انجامد؟ بلی اطلاعی شورانشینان و عدم اولویت دار بودن بررسی این موضوع در شورا نیز از نکات جالب و البته ناامیدکننده ماجرا است.