تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ۱۰:۱۱:۴۴ شناسه خبر : ۱۰۷۳۹۵۰

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس؛

شکل‌های کارگری بستری برای پیگیری قانونمند مطالبات کارگران

ساعی با تکذیب خبر نبود عضویت ۹۱ درصد کارگران در تشکل‌های کارگری این تشکل‌ها را بستری برای پیگیری مطالبات به حق کارگران در چارچوبی قانونمند دانست.

به گزارش تبریز بیدار ، زهرا ساعی ، در واکنش به انتشار خبری مبنی بر نبود عضویت 91درصد کارگران در تشکل‌های کارگری، گفت: اطلاعاتی که در پی ارتباط با جامعه کارگری کسب کرده‌ایم، نشان می‌دهد که خانه کارگر از جمله تشکل‌های صنفی قدیمی و با سابقه کشور است که هدف و رویکرد آن هم این بوده که به حوزه مسائل کارگران ورود پیدا کرده و به نمایندگی از آنها مطالبات این قشر را بیان می‌کند.

ارتباط بین شرکای اجتماعی از طریق شورای مرکزی خانه کارگر محقق می‌شود

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: هم‌اکنون نیز خانه کارگر در تمام استان‌ها شعبه و دبیران اجرایی استانی دارد که بسیار قوی هم عمل می‌کنند، از سوی دیگری دارای شورای مرکزی، عوامل مرکزی و دفتر است که به صورت هفتگی و ماهانه به اجرای مراسم و نشست می‌پردازد.

وی تصریح کرد: زمانی که قشر کارگر مطالبه‌ای داشته باشند، این شورا با حضور کارفرمایان و نمایندگان کارگران تشکیل جلسه می‌دهد و برقراری ارتباط بین شرکای اجتماعی که باید انجام شود، توسط این شورا محقق می‌شود.

ساعی تاکید کرد: آماری که در خصوص نبود عضویت 91 درصد کارگران در تشکل‌های کارگری ارائه‌ شده خلاف واقع است، چرا که اکثر کارگران در خانه کارگر عضویت دارند، همچنین بخشی از کارگران نیز در حزب اسلامی کار، تعاونی‌های مسکن و مصرف، انجمن صنفی، مجمع نمایندگان کارگر، کانون شورا و تشکل صنفی بازنشستگان عضویت دارند.

تشکل‌های کارگری فضایی برای تشکیل مثلث کارفرما، کارگر و دولت است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به مزایای عضویت کارگران در تشکل‌های کارگری، یادآور شد: این تشکل‌ها با این هدف تشکیل شده‌اند که بتوانند سه جانبه‌گرایی و امکان برقراری ارتباط بین کارگر، کارفرما و دولت را هموار کنند به همین دلیل مثلثی را تشکیل داده‌اند که به آنها کمک می‌کند تا شرکای اجتماعی تعامل خوبی با یکدیگر داشته باشند و یک امنیت و عدالتی در فضای کار ایجاد شود که در پی آن دستمزدها، حقوق، مطالبات و رفاهیات کارگران تامین شود، همچنین مطالبات کارفرمایان به درستی و در یک فضای سالم تامین شود و رابطه بین کار و کارگر به طور صحیح تعریف شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، افزود: این تشکل‌ها که در شرایط کنونی بسیار قوی هم عمل می‌کنند، کما اینکه سفرهای استانی نمایندگان نیز این مهم را به اثبات رسانده است، بستری را فراهم کرده‌اند تا کارگران مطالبات به حق خود را منسجم‌تر و در چارچوبی قانونمند بیان کنند.