تبریزبیدار
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ۱۵:۱۳:۳۶ شناسه خبر : ۱۰۷۳۹۵۲

در جلسه امروز شورای شهر تبریز چه گذشت؛

از اعتراض شهردار به دستور جلسه تا دلخوری رئیس شورا/ گزارش عملکرد شهرداری تلوزیون شورا را از کار انداخت

جلسه امروز شورای شهر با حضور اعضای شورا و شهر دار تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، جلسه این هفته شورای شهر تبریز  بعد از چند هفته به صورت علنی و با حضور خبرنگاران برگزار شد, بررسی تعرفه عوارض محلی سال آینده چند جلسه ای بود که  شورا نشینان را مجبور کرده جلسات را غیر علنی برگزار کنند، بررسی ایرادات فرمانداری نسبت به تعرفه عوارض محلی و گزارش عملکرد شهرداری در سال 97 موضوعاتی بود که در جلسه علنی امروز شورای شهر مورد بحث اعضا قرار گرفت.

شهین باهر شهردار تبریز با انتقاد از  موضوع دستور جلسه امروز شورای شهر گفت:  بیش از 1 ماه است که لایحه بودجه سال 98 را  به صحن شورا ارائه کردیم ولی هنوز بدان پرداخت نشده است، سال گذشته هم همینکار را انجام دادند و مجبور شدیم  1/12 بودجه را بررسی کنیم، بجای بودجه سال 98 گزارش عملکرد سال 97  را در دستور جلسه قرار می دهید، در گزارش عملکرد سال 97  جای هیچ شک و شبهه ای نیست، حاضر هستم این گزارش را در اختیار رسانه ها نیز قرار بدهم، لزومی ندارد، وقت خود را صرف این موضوع نکنید زیرا فقط 2 روز وقت دارید.

بهشتی: قرار نیست بودجه به سادگی بررسی شود

بهشتی یکی از اعضای شورای شهر نیز در واکنش به سخنان شهر دار تبریز اظهار داشت: بابت ارائه زودتر از موعد بودجه به شورای شهر  تشکر می کنیم ولی قرار نیست مانند گذشته بررسی بودجه به سادگی  انجام شود.

 در ادامه حسین زاده مسئول درآمد شهرداری به قرائت گزارش  عملکرد شهرداری پرداخت که در این حال سیستم مانیتورینگ شورای شهر دچار اخلال شد و  باعث شد  گزارش معاون شهردار ناتمام بماند.

شکور اکبرنژاد رئیس شورای شهر تبریز در واکنش به قطع مانیتور شورای شهر گفت:  به دلیل وقوع این مشکل اعضای شورا اجازه دهند  این موضوع بعدا مورد رسیدگی قرار گیرد.

بابایی اقدم: با مشکل فنی که موضوع جلسه عوض نمی شود

فریدون بابایی رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر در واکنش به سخنان اکبر نژاد بیان داشت:  به روش مدیریت این جلسه اعتراض دارم، قرار نیست بابت  یک  مشکل فنی، موضوع جلسه عوض شود، چند نفر بیاورند تا مشکل را حل کنند.

در ادامه جلسه، موضوع دستور جلسه دوم شورای شهر که به بررسی ایرادات فرمانداری نسبت به تعرفه عوارض محلی بود مورد بررسی قرار گرفت.

حسین زاده مسئول درآمد شهر داری گفت:  ای کاش دولت نرخ اصلی تورم را به ما اعلام کند تا تکلیفمان مشخص شود، باید بدانیم  نرخ تورم چقدر است تا بر اساس آن  تصمیم گیری شود، قیمت مرغ در فروشگها گرانتر از آن چیزی است که در رسانه ملی اعلام  می شود، قیمت مسکن به طور قابل توجهی افزایش یافته است پس بهتر است بر مصوبه خود اصرار کنیم.


 جلسه شورای شهر با مجادله تقی پور و شهردار تبریز  ادامه یافت، تقی پور شهردار تبریز را مورد خطاب قرار داد و گفت:  به گونه ای می گویید که فضای سبز را کاربری تجاری نکرده ایم که انگار اعضای شورا از هیچ چیز خبر ندارند، همه چیز را از ریشه نزنید.

شهین باهر هم در جواب گفت: ما که مجوزی صادر نکردیم شاید در زمان شما اتفاق افتاده است.

دبیری  رئیس کمیسیون فرهنگی شورا نیز در ادامه یاد آور شد: وارد بحث های محتوایی نشویم، فقط ایراداتی که فرمانداری اعلام کرده را بررسی کنیم، اگر وارد هستند که هیچ وگرنه بر مصوبه خود اصرار کنیم،  این مصوبه پس از اخذ نظرات کارشناسان، تصویب شده بود.

اشرف نیا: ایرادات فرمانداری نظرات خودشان است 

اشرف نیا هم در واکنش به ایرادات فرمانداری گفت: ایراداتی که فرمانداری مطرح کرده نظرات شخصی خودشان است و مبنای قانونی ندارد، فضای سبز خیابان را جدا نمی کند، پس از مدتی فضای سبز بدون ذکر در پروانه و تنها با توافق چند نفر تغییر کاربری پیدا می کند. در ادامه اکبر نژاد درخواست کرد که ادامه این موضوع در جلسه بعدی شورای شهر بررسی شود که با  مخالفت اعضای شورا و نماینده فرمانداری  روبه روشد، اکبر نژاد هم با ناراحتی جواب داد هر کاری که دلتان می خواهد انجام دهید  شما که به حرف گوش نمی کنید.

 بابایی اقدم در ادامه در تذکری به شهر دار گفت:  زمانی در این شهر ساخت و ساز ها به صورت #افقی انجام شده الان با بحران ساخت طبقات  فوقانی روبه رو هستیم که در محلات زیاد دیده می شود، این موضوع یک  فاجعه است در یک کوچه پنج ساختمان با تیرآهن گذاری غیر استاندارد در حال ساخت است  باید کمیته انضباطی ویژه برای مقابله با  تخلفات ساخت و ساز ایجاد شود  قرار نیست در مقابل چشمانمان ساخت و ساز  خلاف انجام گیرد و ما بی تفاوت باشیم.

تقی پور: پیمانکاران با کارگران استعماری رفتار می کنند

جلسه شورای شهر با سخنان شهین باهر ادامه یافت، وی خاطر نشان کرد:  در بحث پیمانکاران و افزایش قیمت اصلا اسمی از کارگر نبرده شده است، حق و حقوق کارگران اصلا پایمال نمی شود برخی هستند که از اسم کارگر  استفاده ابزاری می کنند، این اولین بار است که  پیمانکار می خواهد نظرات خودش را تحمیل کنند چه تضمینی وجود دارد با افزایش قیمت پایه پیمانکار دوباره با کارگر به صورت استعماری برخورد نکنداگر پیمانکار صاحب وجدان نباشد حق و حقوق کارگر را زیر پا می گذارد. تقی پور هم به سخنان شهردار  واکنش نشان داد و اظهار داشت:  ضعف مدیریت در فضای سبز سال 97 به طور کامل مشهود بود، پیمانکاران برای جلوگیری از ضرر خود با کارگران برخورد استعماری می کنند.

 شهردار هم به سخنان تقی پور جواب داد و باعث شد مجادله ای بین این 2 نفر  به وجود آید، شهین باهر گفت: با اسم کارگر بازی نکنید، تقی پور هم در پاسخ گفت بازی نمی کنم به عنوان کمیسیون  خدمات شهری وارد  این موضوع شده ام. 

مسعودی ریحان هم گفت: نباید کاری کنیم که به اقدامات شورا شک شود.

تقی  پور هم در پایان گفت: من به وظیفه خودم عمل می کنم، برخی ها با جوسازی در تابلوهای تبلیغاتی 7 میلیارد خسارت وارد کردند، اگر می خواهید در فضای سبز هم  خسارت ببینید همان روش را ادامه دهید.

محرم محمد زاده هم گفت: حال که صحبت از  تابلوهای تبلیغاتی شد این را بگویم که برخی شرکت ها هستند که  به صورت مافیایی عمل می کنند.