تبریزبیدار
شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ۱۴:۳۰:۳۲ شناسه خبر : ۱۰۷۴۰۲۰

بررسی تبریزبیدار از پاسخ آبدار به مطالبه مردم و امام جمعه؛

حواله تبریز 2018 به 1400 / لیستی از اقدامات کاغذی بدون پرداختن به نتایج ملموس

بدنبال دعوت امام جمعه تبریز از مدیر کل میراث فرهنگی استان در خصوص ارائه گزارش عملکرد در مورد تبریز 2018 در تریبون نماز جمعه، وی دیروز طی سخنانی با پرداختن به این موضوع، آن را به 1400 حواله کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، 28 دی ماه سالجاری بود که حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم درخطبه های نماز جمعه تبریز با انتقاد از عدم وجود برنامه ملموس کردمی در رویداد تبریز 2018، متولیان آن را ملزم به پاسخگویی در تریبون نماز جمعه کرد.

نماینده ولی فقیه در استان ابراز داشت: در مراسم افتتاحیه تبریز۲۰۱۸ با حضور آقای رئیس جمهور، قول اجرای ۱۰۰ در ارتباط با تبریز ۲۰۱۸ بعنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام داده شد اما متاسفانه به جز برنامه مراسم رسمی برای این رویداد، چیز دیگری در در اجرای این طرح‌ها ندیدیم. مسئولان ذیربط از جمله مدیرکل سازمان میراث فرهنگی استان توضیح دهند که از این ۱۰۰ طرح کدام اجرا شد و چه مقدار اعتبار برای این رخداد فرهنگی اختصاص یافته، همچنین توضیح دهند که اصلا از برنامه‌های ۲۰۱۸ مردم چه میزان اطلاع داشتند و چه میزان طرح فرهنگی در این شهر اجرا شده است.

 امام جمعه تبریز با تاکید بر روشنگری این موضوع که تبریز ۲۰۱۸ چه نفعی برای تبریز و مردم داشت، گفت: از مسئولین خواهشمندم در تریبون های عمومی و نماز جمعه در این خصوص توضیح دهند.

بدنبال این مطالبه حجت الاسلام آل هاشم، تبریزبیدار در حاشیه نشست خبری مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان از وی در این خصوص سوال کرد که وی با تقدیر از پیگیری های امام جمعه تبریز، اذعان داشت که در نماز جمعه به این پرسش پاسخ خواهد داد.

دیروز 3 اسفند ماه بالاخره زمان موعود رسید و نوبت به سخنرانی مرتضی آبدار، مدیر کل میراث فرهنگی استان رسید و همگی انتظار پاسخ های این مدیر استانی در خصوص رویداد پر سر و صدا اما نافرجام تبریز 2018 بودند.

وی در بخشی از سخنرانی دیروز خود در جمع نمازگزاران جمعه تبریز به این موضوع پرداخته و گفت: پس از تصویب و ابلاغ رویداد تبریز ۲۰۱۸ به جمهوری اسلامی ایران و استان، اقدامات اجرایی مورد نیاز در حوزه ستاد با جدیت تمام آغاز شد.

وی در ادامه به تشریح اقدامات اداره کل متبوع خود در خصوص تبریز 2018  اشاره کرده و  تهیه نقشه راه و تدوین برنامه استراتژیک اجرایی در قالب کتاب رویدادها و پروژه های تبریز ۲۰۱۸ توسط این اداره کل و ابلاغ آن به نهادهای دخیل با امضای استاندار وقت را مهم ترین اقدام در این راستا بیان داشت.

آبدار در بیان جزئیات این کتاب گفت: در این کتاب شرح وظایف مشخص و تدوین شده تمامی ۲۳ دستگاه اجرایی عضو ستاد و همچنین اهداف و سیاست های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در راستای دو فرآیند رویداد محور و پروژه محور درج شده است.

دبیر ستاد برنامه ریزی و اجرایی تبریز در ادامه به بیان برنامه های روتین و تعریف شده در کاغذ پرداخته و اذعان داشت: از میان 200 رویداد تعریف شده برای تبریز 2018  می توان به چند رویداد ارزنده مانند اجلاس وزرای گردشگری آسیا، پیش رویداد و مراسم رسمی تبریز ۲۰۱۸، نشست سفرا، استانداران و نمایندگان وزارت خارجه در منطقه قفقاز، سومین کنفرانس بین المللی جاده ابریشم، کاروان سفیران گردشگری، نمایشگاه بین المللی صنایع دستی، جشنواره تئاتر تبریزیم و جشنواره بین المللی تئاتر صلح، جشنواره بین المللی ارسیکا و در حوزه ورزشی به مسابقات والیبال نشسته قهرمانی جهان، تور بین المللی دوچرخه سواری آذربایجان، مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان و مسابقات ورزشی نوجوانان آسیا، جشنواره رسانه های دیجیتال، هفته فیلم اروپایی و بسیاری از این دست اشاره کرد.

البته آبدار عنوان نکرد که این میزان برنامه ها چه زمانی، کجا و در چه  حجمی برگزار شده و مردم تبریز چه نفع ملموسی از این برنامه ها داشته اند و در نهایت چه آورده ای برای تبریز داشته است؟

بحث اعتبارات برای تبریز 2018 از دیگر مطالبات مردمی بود که امام جمعه تبریز نیز بدان اشاره داشته که آبدار در بخش دیگری از سخنان خود چنین اظهار داشت: با توجه به ابلاغ اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی از ردیف تبریز ۲۰۱۸ و تجمیع اعتبارات ملی و استانی در مجموع به مبلغ ۱۲۶ میلیارد تومان، بالغ بر ۱۴۰ پروژه در دو مقطع کوتاه و میان مدت تا سال ۱۴۰۰ تعریف و در حال اجراست و در کنار ۶۵۵ پروژه مذبور در سند تدبیر توسعه گردشگری استان طرح و در شورای اداری و برنامه ریزی استان به تصویب رسیده است.

وی به نوعی نتیجه گیری در خصوص تبریز 2018 را به آینده حواله کرده و گفت: در تلاش هستیم تا سال ۱۴۰۰ با تداوم برنامه ها شاهد توسعه چشمگیر زیرساخت های گردشگری و به تبع آن اعتلا و رونق روز افزون صنعت گردشگری در استان باشیم.

در هر حال تبریز 2018 تمام شد، روبدادی که قبل از شروع همه نگاه ها را به خود جلب کرده بود اما هر چه به آن نزدیک تر می شدیم، بی برنامگی و شلختگی در امور به عینیه دیده شد، و اکنون با گذشت حدود دو ماه از اتمام سال 2018 میلادی و عدم کسب توفیقات لازم در این رویداد، گویا مسئولین امر 2018 را به 1400 موکول می کنند.