تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ۲۱:۳۸:۴۳ شناسه خبر : ۱۰۷۴۰۲۳

یادداشت وارده؛

جلوی تاراج منابع طبیعی در قره داغ را بگیرید / درختانی که علی رغم ممنوعیت قطع، بریده و حمل می شوند

واقعا مشخص نیست درختان قره داغ علی رغم ممنوعیت قطع، چگونه بریده و مجوز حمل دریافت می کنند؟در این زمینه معلوم نیست مدیر منابع طبیعی باید پاسخگو باشد یا مدیر کل راه و ترابری و راهنمایی و رانندگی؟!

یادداشت وارده تبریز بیدار ؛ احمد بایبوردی

درختان به عنوان زیست‌مندان کلیدی اکوسیستم می‌توانند در کاهش آلودگی هوا، آلودگی صوتی و شدت باد و همچنین جلوگیری از فرسایش خاک موثر باشند. با توجه به ناکافی بودن سرانه فعلی فضای سبز شهری (در حدود ۱۵ مترمربع) گونه‌های درختی فاقد کارآمدی لازم به عنوان بافت زیست‌محیطی هستند.

درختان تاثیر بسزایی در پالایش محیط زیست دارند و کارکرد آنها به مراتب از گلدان‌ها و درختچه¬‌های موقت، بهتر و موثرتر است. بنابراین باید برای جلوگیری از قطع درختان و کاشت درختان جدید، از نوع و گونه مناسب، تدابیری اندیشیده شود و اقدامات سریعی صورت پذیرد.

میزان متوسط مصرف بنزین برای قطع هر مترمکعب چوب معادل 81.7 سی سی و میزان آلاینده¬های منتشر شده در هوا برای این مقدار بنزین نیز به صورت زیر بود: اکسید کربن 46.7 گرم، اکسید ازت 1.2 گرم، هیدروکربن 5.3 گرم، آلدئید 0.04 گرم، انیدرید سولفورو 0.04 گرم، سرب 0.03 گرم، بنزپیرن 0.0001 گرم و گرد و غبار 0.007 گرم و کمترین میزان CO2 منتشر شده در نوبت های مختلف سوخت گیری برای قطع هر مترمکعب چوب 1.3 گرم و بیشترین مقدار نیز 14.8 گرم محاسبه گردید.

آمارها در هر مسئله ای سخن می گويند و نشان دهنده واقعيت اصلی آن موضوع و اهميت مسائل و رويدادها هستند، درمورد اهميت و نقش اکوسيستم جنگل ها نيز آمارها واقعيت را نشان می دهند و ثابت می کند که امروزه جنگل ها يکی از ارکان اصلی توسعه پايدار در هر کشوری محسوب می شوند و حفاظت يا تخريب آنها به طور مستقيم با پيشرفت يا عدم پيشرفت جوامع بستگي دارد. در دنيای معاصر ارزش توليدی جنگل ها رقمی نزديک به 120 ميليارد دلار است و از نظر اشتغال 6/8 درصد کارگران صنعتی جهان در اين بخش کار می کنند.

ایران کشوری فقیر از لحاظ منابع جنگلی

در ايران نيز سطح پوشش جنگلی در حدود 7/5 درصد است و با توجه به سرانه جنگل در جهان که 0/8 هکتار است و در ايران0/2 هکتار، به همين دليل ايران يکی از کشورهايی است که از لحاظ منابع جنگلی بسيار فقير می باشد. سطح جنگل های ايران از 40 سال گذشته تاکنون حدود 11 درصد کاهش را نشان می دهد. چین از جمله کشورهای دارای مشکل آلودگی هوا است. اما اخیرا این کشور برای بهبود کیفیت هوا و کاهش انتشار گازها دست به کار شده است. در سال ۲۰۱۷، چین تصمیم گرفت تا ۴۰ درصد از کارخانجات خود را تعطیل کند و برنامه‌هایی را برای ممنوعیت خودروهای دیزلی اعلام کرد. در سال ۲۰۱۸، چین تبدیل به بزرگ‌ترین دودکش جهان شده است که قادر به کاهش ۱۵ درصد از آلودگی‌های هوا در این منطقه است. ژانگ جیانلونگ، رئیس اداره امور جنگلداری چین می‌گوید که کل جنگل‌های کشور در کمتر از دو دهه می‌تواند تا ۲۶ درصد افزایش یابد.بیشتر سربازان به استان به شدت آلوده‌ی هبئی در نزدیکی پکن اعزام می‌شوند که یکی از اصلی ترین مناطق سهیم در مشکل آلودگی است. این استان متعهد شده که میزان پوشش جنگلی خود را تا سال ۲۰۲۰ تا ۳۵ درصد افزایش دهد.

مقام اول فرسایش خاک قبل از قطع اشجار و آینده نامعلومی که انتظارمان می کشد

قطع درختان همزمان با اعلام تنفس جنگل های شمال در منطقه قره داغ از ماه ها قبل ادامه دارد تشکیل جلسه و نامه و دستورهای اداری نتوانسته از قلع وقمع درختان ممانعت بعمل آورد. هرروز شاهد عبور کامیون های حامل چوب های بریده شده از بزرگراه های مختلف استان هستیم.واقعا مشخص نیست این درختان علی رغم ممنوعیت قطع، چگونه بریده و مجوز حمل دریافت می کنند؟در این زمینه معلوم نیست مدیر منابع طبیعی باید پاسخگو باشد یا مدیر کل راه و ترابری و راهنمایی و رانندگی؟!در هر صورت آنچه اتفاق می افتد استمرار قطع درختان هست که عوارض به سختی قابل جبران خواهند بود .در حال حاضر و قبل از قطع درختان مقام اول فرسایش خاک را در دنیا کسب کرده ایم و حالا با از بین رفتن این پوشش های گیاهی معلوم نیست در آینده چه چیزی انتظارمان را می کشد؟برای تشکیل هر سانتی متر خاک حداقل صد سال زمان در شرایط ایده آل لازم هست .حال جای تعجب وسوال است که ما چطور این منابع به سختی تجدید پذیر را از بین می بریم.آیا میزان بارندگی مان افزایش خواهد یافت؟آیا میزان رطوبت واقلیم بهتر خواهد شد؟تنها راهکار حفظ ذخایر جنگلی به هر قیمتی می باشد.لذا با تاکید مجدد موضوع از استاندار محترم از نماینده محترم ولی فقیه ونمایندگان وکلیه مسئولان استانی خواهشمندیم جلوی این تاراج منابع طبیعی را هرچه زودتر بگیرند.جنگل ها امانت هایی از نسل های گذشته در دستان ماست نه ارثیه ای از پدران مان، به فرزندان خود رحم کنیم.

نظرات

IR

این خراب شده صاحب نداره