تبریزبیدار
یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ ۱۲:۵۹:۴۲ شناسه خبر : ۱۰۷۴۰۲۶

در جلسه امروز شورای شهر تبریز چه گذشت؛

مطالبه برای شفافیت تعداد کادر شهرداری و پاسخ شهردار با بودجه پا درهوا / چالش دامنه دار مانیتور شورا و کنایه اکبرنژاد به اعمال نفوذ

جلسه امروز شورای شهر با حضور اعضا و شهردار تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ،  جلسه علنی صبح امروز شورای شهر تبریز با شرکت اعضای شورا و شهردار تبریز در محل جلسات شورا برگزار شد،  دستور جلسه اول شورا به بررسی ایرادات فرمانداری نسبت به  تعرفه عوارض محلی سال 98 اختصاص یافت دستور جلسه  بعدی  شورای شهر هم بررسی بودجه سال 98 شهرداری تبریز  نام گرفت.

جنجال لفظی بر سر عجله کردن در تصویب بودجه 

 ابتدای جلسه، با ایراد بابایی اقدم  به نحوه رسیدگی  آغاز شد، رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تبریز گفت:  طبق قانون باید الان مشغول بررسی بودجه سال آینده باشیم،  آیا ماده ه99 در طول سال بیش از یک یا دو پرونده دارد که  این همه زمان به بررسی این ها اختصاص می دهیم، شکور اکبر نزاد هم در پاسخ بابایی اقدم گفت:  این ماده را سریع تر بررسی کنیم تا بتوانیم به موارد بعدی نیز  برسیم، به مواردی که با وحدت رویه حل می شود زمان زیادی اختصاص ندهیم.

 در ادامه تقی پور هم گفت:  وقتی در یک جدول 2 قیمت متفاوت نوشته می شود  یعنی این کار غیر قانونی است،  هر فردی حق دارد نسبت به اینکه چرا برای ملک وی 2 قیمت متفاوت نوشته می شود اعتراض کند.

اکبر نزاد هم  مسئول درامد شهرداری را خطاب قرار داد و گفت:  مواردی را که اعلام می شود بررسی کنید،  حسین زاده هم در جواب رئیس شورا گفت: آقای دکتر خشاب های ما پر است، همه چیز را بررسی کرده ایم، در نهایت ایراداتی که فرمانداری نسبت به تعرفه عوارض محلی گرفته بود بر طرف و مورد تصویب اعضای شورا قرار گرفت.

 ادامه جلسه شورای شهر با بررسی دستور جلسه دوم شورا پیگیری شد، بهشتی  عضو شورای شهر شهردار تبریز را مورد خطاب قرار داد و گفت:  بررسی بودجه سال آینده چند وقتی است در مرکز پژوهش های شورای شهر آغاز شده است،  بودجه های عمرانی از طریق کمیسیون عمران و ترافیک و مرکز پژوهش های شورا  پیگیری و بررسی می شود، از آقای شهردار درخواست می کنیم صراحتا اعلام موضع کنند،  تاکنون هیچ اطلاعات و داده ای از شهرداری نتوانستیم به دست آوریم، ۹۲۲ نفر کارمند، ۱۵۶۰ کارگر ، ۸۷۰ نفر کارگر معین ، ۳۴۰۰ نفر تامین نیرو ، این تعداد افراد پراکنده هستند و معلوم نیست در کدام قسمت مشغول هستند،  بار ها از شهرداری خواسته ایم بودجه اسمی را ارائه کند، به طور مثال شهرداری تهران اعلام کرده 65 هزار کادر  و کارگر دارد، امام این میزان هنوز در تبریز مشخص نشده است،  کسانی هستند هم شورا و هم شهرداری را  فریب می دهند،  شهردار اگر قصد ارائه بودجه اسمی را ندارند من اعلام می کنم بررسی بودجه را متوقف خواهیم کرد.

طعنه بهشتی به شهین باهر بر سر خنده دار بودن گزارشات  

ایرج شهین باهر شهردار تبریز هم در پاسخ به سخنان بهشتی اظهار داشت: بودجه سال 98 اولین بودجه ای نیست که ارائه می شود، شهرداری موظف است اطلاعات را به شورا ارائه کند ولی اینکه چه کسی در کدام قسمت  کار می کند چه ربطی به بودجه دارد؟

وی گفت:  متوجه نمی شود لیست افراد چه ارتباطی به بودجه سال آینده دارد، اطلاعاتی هم که شما بر مبنای آن ها استناد می کنید  مربوط به همان گزارشی است که شهرداری در اختیار شورا قرار داده است،  مطالبی را که به بودجه ارتباطی ندارد را در مباحث بودجه وارد نکنید، تبریز آخرین شهری است که بودجه آب پادر هوا مانده است، مانند سال قبل نباشد که بودجه در خرداد ماه به دستمان رسید، بودجه ای که در خداد ماه به دست رسد یعنی یک فصل کاری را  از دست داده ایم.

 بهشتی هم در واکنش به سخنان شهردار  خاطر نشان کرد:  بودجه اسمی جزو لاینفک  بودجه است، باید واحد های شهرداری با اسم و ارقام نوشته شود تا بتوان بودجه را بررسی کرد.

اشرف نیا رئیس کمیسیون عمران شورای شهر هم  تصریح کرد:  در ارتباط با بودجه های عمرانی شهرداری تبریز، بررسی های لازم انجام گرفته  و هیچ مشکلی وجود ندارد.

مسعودی ریحان  هم یکی دیگر از اعضای شورای شهر در اظهار نظری گفت: قرار بود 2 هفته قبل گزارش پروژه های عمرانی قرائت شود، اما تلویزیون شورا قطع شد، وقتی گفته شد گزارش بماند برای هفته بعد، یکباره سیسستم مانیتورینگ حل شد، می خواهم بگویم از این چیز ها سردر می آوریم ، نامه ای به دست اعضای شورا در خصوص پیشرفت پروژه ها نرسیده است، در این هنگام  رئیس شورا به مسعودی ریحان با کنایه گفا نفوذ شهرداری به  تلوزیون هم رسیده است.

 بابایی اقدم  هم گفت: مدت ها بر روی چشم انداز وقت گذاشته شد، بعد برنامه 5 ساله نوشته شد تا بودجه را بر اساس آن بررسی کنند احساس می کنم دست هایی در پشت پرده، فعال هستند تا مارا سرگرم کارهای دیگر بکنند، اینجا هرکسی پروژه ای می آورد و  تصویب می کند دیگری هم برای اینکه ناراحت نشود پروژه او هم تصویب می شود.

فرج قلیزاده نفر بعدی بود که صحبت کرد وی گفت: از روز اول که به شورا آمدم سعی کردم در هر قسمتی که  تخصص دارم نظر بدهم، مصوبه ها را بر اساس بودجه مرور کردم، 30 تبصره پیدا کردم که مطمئنم شهردار و مدیران ارشد شهرداری حتی ورق نزده اند  ظاهرا شهردار و آقای #دبیری اصرار دارند بودجه سریع تصویب شود، حداقل 20درصد از مصوبه هایی که اجرایی شده نشان دهید تا از شما تشکر کنیم.

 شهین باهر  عنوان داشت: اولین شهری هستیم که چشم انداز را تصویب کردیم عملکرد شهرداری را  کتبا به شورا ارسال کرده ایم، نمی دانم چه اصراری است من یا معاونین اینجا عملکرد شهرداری را اعلام کنیم، عملکردی را که ارسال کردیم بخوانید تا وقتتان هدر نرود. شهردار تبریز خطاب به قلیزاده هم گفت:   اینکه می گویید من عجله می کنم کار غیر قانونی نیست اینقدر نگویید, عجله، عجله، فصل کاری تبریز 4 ماه است، اینگونه بررسی کنید باز هم بودجه دیر تر به دستمان خواهد رسید،  اگر می خواهید عملکرد بودجه را توضیح دهم لااقل 5 جسله زمان نیاز است  اگر لازم باشد من یک نفر را به دفترتان می فرستم تا  عملکرد را توضیح دهد.

 بهشتی هم در جواب بیان داشت: آیا آقای شهردار اعتقادی به ارائه اطلاعات به شورا را دارند؟ اگر ندارند لازم به  بررسی بودجه نیست همانطور تصویب کنید هرچه پیش آید خوش آید.

قیلیزاده هم در واکنش به سخنان شهردار اظهار داشت: چندین ماه قبل از شما درباره  گردشگری سوال پرسیدم، بعد از چند ماه چند نامه به من فرستادید، بعد  کیف می کنید که به شورا گزارش دادیم؟ آیا اسم این گزارش است؟ می دهیم تا خبرنگاران هم استفاده کنند.

 جلسه علنی شورای شهر با سخنان تقی پور ادامه یافت، وی گفت: در 26 آبان نامه ای در خصوص درآمد و هزینه و میزان تحقق بودجه به شهردار داده ام، اما آقای شهردار می گوید 2 بار گزارش داد ماهم می دانیم قضیه از چه قرار است در این هنگام شهردار خندید که خنده وی با واکنش تقی پور روبه رو شد، وی گفت:   واکنش تقی پور به خنده شهردار،  متاسفم من با آقای شهردار حرف می زنم ولی ایشان خوش و بش می کنند.

سونیا اندیش نائب رئیس شورای شهر هم به گزارش عملکرد تبریز2018 اشاره ای داشت و گفت: ۲۵ میلیارد برای  تبریز 2018 مصوب شده بود قرار بود شهرداری در خصوص هزینه های ۲۰۱۸ گزارش دهد که تاکنون چیزی نگقته ما در مورد ۲۰۱۸ پاسخگوی مردم باید باشیم.

مسعودی ریحان نیز در ادامه صحبت هایش خاطر نشان کرد: از آقای بهشتی میپرسم که شهرداری جواب تحقیق و تفحص را داده یا نه؟ وقتی با تحقیق و تفحص که ابزار نظارتی شورا هست، اینگونه برخورد شود،دیگر ما اعضای شورا چه کاری می توانیم بکنیم؟
نمی گوییم حیف و میل شده است بلکه می گوییم در بحث نظارت همه باید یکسان باشیم هرچند باهم اختلاف سلیقه داشته باشیم.

اعتراض محمدزاده به اکبرنژاد: به جای قطع اتوماسیون، بدهی ها را پیگیری کنید

محرم محمد زاده نائب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر هم در انتقاد از عدم گزارش شهردار به شورا افزود: اعضای شورا گاها از شهرداری اطلاعاتی میخواهد که این اطلاعات در میان کاغذبازی مانده است،  به طور مثال ،شرکت همشهری که میلیارد میلیارد درآمد دارد، هیچ اطلاعاتی به ما نداده است،  آقای شهردار به شرکت همشهری بگویید اطلاعاتش را ارائه کند.

 وی در ادامه رئیس شورا را هم خطاب قرار داد و گفت: آقای رئیس، شما 5 نفر هیئت رئیسه را مردم انتخاب نکرده است، ما 13 نفر را مردم انتخاب کرده است،  به چه حقی اتوماسیون مارا قطع کرده اید؟  بجای قطع اتوماسیون بدهی های شهرداری از نهاد ها و ارگان های مختلف را  پیگیری کنید،  اوخر سال است ولی  هنوز حق و حقوق کارکنان شهرداری پرداخت نشده است،.

این سخنان محمد زاده با واکنش نائب رئیس شورا  مواجه شد، اندیش در جواب محمد زاده گفت: طبق ماده ۱۸ قانون کار، کلیه مکاتبات رسمی شورا با امضای رییس شورا است، این یعنی تمام نامه ها با امضای رییس شورا فرستاده شود، هیچ اتوماسیونی قطع نشده، ما در شورا هیچ مکانبه غیر رسمی نداریم،.

 جلسه شورای شهر تبریز با ارائه گزارش معاون شهردار پیگیری شد، اینکه میگویید عملکرد بودجه گزارش داده نشده، بی انصافی در حق ما است، هر 6 ماه یکبار گزارش داده ایم، گاها تا ساعت 9 شب وقت گذاشته ایم، این که در سال ۷۸ یک نفر بی سواد بعنوان آبدارچی وارد شهرداری شده ، به ما چه ارتباطی دارد؟ 

التهاب در جلسه بر سر ادعای سندسازی

قلیزاده در انتقاد به این گزارش اظهار داشت: این  سندسازی است،  این جمله فرج قلیزاده با واکنش تند شهردار تبریز همراه بود ، شهین باهر با اشاره به قلیزاده گفت: سند سازی یعنی چه؟ چرا #توهین می کنید؟ هرموردی است بگویید تا گزارش دهم
 این طرز صحبت شما توهین به من و همکارانم است.

قلیزاده هم  در پاسخ شهردار تبریز گفت: ما متخصص این کار هستیم، زمانی که من کارشناس بودم شما کجا بودید؟ پول  راهیان نور و  سفرخارجی را در بودجه عمرانی قرار دادید، کاملا معلوم است که سند سازی می کنید.

مجادله قلیزاده و شهین باهر جلسه شورا را وارد التهاب کرد که بابایی اقدم  خطاب به اکبر نژاد گفت شما رئیس جلسه هستید پس جلسه را مدیریت کنید.

قلیزاده افزود: آقای مولاخواه هم شما و هم همکارانتان میدانید اینها وارد اموال شهرداری میشود و جزو دارایی های شهرداری میباشد، این کار اسم گذاری جدید است در شهرداری بحثی بنام درآمد انتقالی به سنوات آتی وحود ندارد در طول سابقه ۲۸ سال اخیر این اولین بار است، دقیقا می دانید منظورم چیست، اما چون در درون شما  غوغا است مغالطه می کنید.

سونیا اندیش در ادامه صحبت هایش افزود: خواهشا زمانی هم برای سوال ما اختصاص دهید، در مورد همه پروژه هایی که اسم می برید سوال داریم،  آیا این درست است زمین فضای سبز در منطقه ۱ را بدون مجوز ماده ۵ تبدیل به ساختمان اداری کرده اید، شهامت در مدیریت است؟ خبرنگاران دقت کنند اقای اسحقی گفتند طرح میدان آذربایجان طرح مصوب است، بفرمایند کدام مصوبه است؟  وضعیت  آسفالت بعد از گذشت چندین سال افتضاح است.

شهردار تبریز هم در پاسخ به سخنان اندیش یادآور شد: از اعضای شورا خواهش میکنیم سوالاتی که مرتبط با این دوره است را از ما بپرسند  سوالاتی که مربوط به دوره قبل است از کسانی پرسیده شود که  تصمیم گیرنده هستند،  هرکسی تصمیم گرفته خودش پاسخگو باشد.