تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , پنجشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ ۰۹:۳۷:۲۹ شناسه خبر : ۱۰۷۴۰۵۹

در گفتگوی تبریزبیدار با سعیدی مطرح شد؛

سه پیشنهاد نمایندگان مجلس برای تعیین تکلیف کارخانه ماشین سازی تبریز و واکنش استاندار

سعیدی در گفتگو با تبریز بیدار از سه پیشنهاد نمایندگان برای تعیین تکلیف کارخانه ماشین سازی خبر داده و گفت: آقای استاندار قصد دارند کنسرسیومی متشکل از سرمایه گذاران استان تشکیل داده که این افراد کارخانه را خریداری نمایند تا بلکه بتوانند ماشین سازی را از این شرایط خارج کنند.

محمد اسماعیل سعیدی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تبریزبیدار در خصوص آخرین وضعیت کارخانه ماشین سازی تبریز گفت: در جلسه ای که بنده و آقایان بیگی و قاضی پور از مجلس به همراه معاون سازمان خصوصی سازی،سازمان گسترش و نوسازی صنایع، بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات حضور داشتیم، مباحث مختلفی مطرح شد و جمع بندی نهایی این شد که فعلا با توجه به وضعیت فعلی، شرایط برای واگذاری ماشین سازی مساعد نیست.

وی ادامه داد: در این جلسه مقرر شد که اولویت اول برای اداره این کارخانه، سازمان گسترش و نوسازی صنایع باشد که قبلا نیز متولی اصلی کارخانه ماشین سازی بود و اگر این سازمان قبول نکرد و یا اشکال قانونی وجود داشت، شستا مسئولیت ماشین سازی را برعهده بگیرد و متولی کارخانه باشد و یا در نهایت وزارت دفاع این مسئولیت را برعهده بگیرد.

سازمان گسترش صنایع، شستا و وزارت دفاع در مقابل کنسرسیوم سرمایه گذاران

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: البته در جلسه ای هم که با استاندار داشتیم، آقای استاندار  قصد دارند کنسرسیومی متشکل از سرمایه گذاران استان تشکیل داده که این افراد کارخانه را خریداری نمایند تا بلکه بتوانند ماشین سازی را از این شرایط خارج کنند.

وی ادامه داد: به هرحال ما معتقد هستیم که باقی ماندن ماشین سازی در این وضعیت فعلی اصلا مناسب نیست و پیشنهادات ما نیز کاملا روشن و واضح است و سه پیشنهاد سازمان گسترش و نوسازی صنایع، شستا، وزارت دفاع و پیشنهاد چهارم که تشکیل کنسرسیومی از سرمایه داران استان می باشد نیز قابل تامل و بررسی می باشد که این سرمایه گذاران تا چه حد دارای جدیت برای خرید و بهبود وضعیت کارخانه خواهند بود.

سازمان خصوصی سازی باید از روش های گذشته عدول کند

این نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ساز و کار سازمان خصوصی سازی تاکید کرد: آنچه که مشخص است ، سازمان خصوصی سازی باید از روش های گذشته عدول کند چون که دیگر آن روش های قبلی پاسخگو نیستند و اینکه بخواهند بدون رعایت چارچوب ها و بدون بررسی اهلیت خریداران که جزو موضوعات اساسی در بحث واگذاری می باشند، محموعه ای را واگذار کنند، نتیجه ای جز وضعیت فعلی در بر نخواهد داشت.

در حال حاضر متولی کارخانه، سازمان خصوصی و وزارت اقتصاد است

وی ادامه داد: اگر یک سازمان، دستگاه و یا یک شخصی که با جدیت می خواهد ماشین سازی را احیا ، نوسازی و تجهیزکند، باید به مدت 5 سال بدون ادعای مالکیت وبدون پرداخت پول به سازمان خصوصی سازی، کارخانه را در اختیار بگیرد و اگر در طول این 5 سال توانست کارخانه را از وضعیت فعلی نجات داده و خط تولید را دوباره راه اندازی کند، مشخص می شود که آن سازمان یا فرد اهلیت لازم و کافی را دارد.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه سازمان خصوصی بدون اثبات اهلیت فرد و با دریافت مبلغی به عنوان پیش قسط و صرفا برای رفع تکلیف، کارخانه را واگذار می کنند.

سعیدی در پایان در خصوص اینکه فعلا متولی کارخانه ماشین سازی کدام نهاد و یا سازمان است، گفت: چون خریدار قبلی نتوانست به تعهدات خود عمل کند و الان هم در زندان است، عملا امورات از دست وی خارج شده است و در حال حاضر متولی اصلی خود سازمان خصوصی سازی است و وزارت اقتصاد و دارایی است.