تبریزبیدار
یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ ۱۲:۳۵:۳۱ شناسه خبر : ۱۰۷۴۰۸۶

در جلسه امروز شورای شهر تبریز چه گذشت؛

از دوربین ترافیک تا پشیمانی شیراز/ کاهش بودجه عمرانی یا صرفه جویی در هزینه ها/ کارمند جوان تهرانی مصوبات تبریزی ها را کنار زد

جلسه امروز شورای شهر تبریز با حضور اعضای شورا و شهردار تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ،  صد و یکمین جلسه علنی شورای شهر تبریز با حضور اعضای شورا و شهردار تبریز برگزار شد، ادامه بررسی بودجه سال 98 شهرداری و سازمان های وابسته  تنها دستور جلسه امروز شورا نشینان تبریز بود.

ابتدای جلسه با این سخن اکبر نزاد رئیس شورای شهر آغاز شد که گفت:  بودجه سال آینده باید ماه قبل بررسی و تصویب می شد و اکنون کمی دیر است.

بهشتی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر هم در پاسخ به اکبرنژاد گفت:  کلیات بودجه هفته قبل تصویب شد اکنون نوبت به تفسیر بودجه است، سقف درآمد و هزینه‌ها در بودجه سال ۹۸ با رقم ۲۶۶۸ میلیارد تومان تصویب شده است، همچنین در این بودجه، هزینه جاری ۱۳۳۰ میلیارد و هزینه عمرانی ۱۳۳۸ میلیارد تومان است، در لایحه پیشنهادی شهرداری هم کاهش 112 میلیاردی بودجه در خواست شده است، این میزان ۲۱۵۷میلیارد تومان توسط شهرداری مرکز و مناطق و ۱۰۶۰ میلیارد تومان توسط سازمان‌های وابسته است.

دبیری رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر هم  با اشاره به لایحه کاهش بودجه شهرداری گفت: ما باید ۱۱۲ میلیارد از درآمد ها را کاهش دهیم، آقای بهشتی باید، کدهای این کاهش درآمد را اعلام کنند، ابتدا از نظر شکلی ، بودجه سازمان های ادغام شده را بررسی کنیم و بعدا اساسنامه جدید را باید تعریف کنیم،.

موحد نیا معاون شهردار در این جلسه نیز اظهار داشت: سازمان های درون شهری مانند تاکسیرانی و شرکت واحد ادغام نشده اند. به دلیل حساسیت این ها باید با دقت تصمیم گرفته شود، در این میان سازمان هایی مانند پسماند ادغام شدند.

اشرف نیا هم یکی دیگر از اعضای شورای شهر با بیان اینکه،قانون تعیین اساسنامه شرکت ها مشخص است، تصریح کرد:  شهرداری باید تعیین کند و وزارت کشور تایید کند، هیچ فرد دیگری نباید ورود پیدا کند، چه ارتباطی بین تاکسیرانی و اتوبوسرانی وجود دارد؟ عزیزان وزارت کشور مباحث را کارشناسی کنند، هیچ سنخیتی میان  تاکسیرانی و اتوبوسرانی وجود ندارد.

اشرف نیا: شورای شهر دبیرخانه یک عده افراد است

اشرف نیا  اضافه کرد: همه به شورا نامه می زنند، انگار شورای شهر دبیرخانه یک عده افراد است، زمانی ما هم در وزارت کشور حضور داشتیم، منتهی آقایان در آنجا نشسته اند و ما در شورا نشسته ایم.

شکوراکبرنژاد هم عنوان داشت:  همانگونه که سایر کلانشهر ها اجرا کرده اند در تبریز نیز انجام دهید که موحد نیا در پاسخ گفت: از میان کلانشهرها فقط شیراز اجرا کرده که آن هم پشیمان شده است.

اشرف نیا ادامه داد: قرار نیست ، پروژه هایی که توسط ما تصویب شده ، توسط دیگران حذف شود،  اکبرنژاد در واکنش به سخنان اشرف نیا گفت: کلیات بودجه را تصویب کرده ایم.

جلسه شورای شهر با سخنان دبیری ادامه یافت، وی گفت: کلیات بودجه را  تصویب کردیم که نسبت به بودجه پیشنهادی ۱۱۲ میلیارد کم است، این کاهش بودجه را باید در قسمت هایی که تحقق نمی شود اجرا کنیم و نیازی به بررسی دوباره کلیات نیست.

معاون شهردار هم گریزی به نحوه صدور پروانه ساختمانی زد و گفت: در گذشته زمان صدور پروانه، 50 درصد به صورت نقدی مطالبه می شد بقیه را هم چک می گرفتیم، از امسال تصمیم گرفته شد ریز جزییات و پروانه و کد ها از هم تفکیک شوند ، این تصمیم گیری با همراهی آقای  بهشتی بررسی و گرفته شده است.

اکبر نژاد پیشنهاد رای گیری درباره کاهش 112 میلیاردی بودجه را داد و گفت: کاهش 112 میلیاردی بودجه را چون هم بررسی شده و هم توضیحات داده شد به رای گیری بگذاریم، کاهش بودجه نگرانی خاصی ندارد، اینطور نیست که از بودجه شهر کم کنیم.

مسعودی ریحان: شهرداری تبریز8هزار میلیارد سرمایه دارد

مسعود ریحانی هم در این جلسه گفت: کاهش 112 میلیاردی بودجه ، ظاهرا مربوط به کاهش بودجه  عمرانی می شود،  موقع تصویب هم گفتم این کاهش در ارتباط با بودجه عمرانی است نه هزینه های جاری ، کاهش بودجه به  ضرر شهر است، شهرداری تبریز 8 هزار میلیارد سرمایه دارد با کاهش 112 میلیاردی بودجه  شهرداری فقط می نشیند و کاری انجام نخواهد داد،.

سخنان  مسعودی ریحان با تعجب اعضای شورا روبه رو شد،  اندیش با تعجب از ازائه آمار مسعودی ریحان گفت : شهرداری چقدر  سرمایه دارد؟ 

دبیری هم خطاب به مسعودی ریحان گفت: این مطالب در کلیات بودجه بحث شده است ، دیگر زمان کاهش دادن یا ندادن نیست، فقط باید بگویید در کدام قسمت ها کاهش دهیم، در نهایت کاهش 112 میلیاردی بودجه رای گیری و به  تصویب رسید.

بعد از تصویب این لایحه بهشتی  اظهار داشت: اگر ارقام لایحه سرجای خود باقی بماند،این کاهش در قسمت عمرانی خواهد بود، پروژه های عمرانی به 3 قسمت تقسیم می شود،هژینه های عمرانی اجتناب ناپذیر مانند فضای سبز، 2 پروژه های عمرانی نیمه تمام،3 پروژه های جدید.

اشرف نیا   نیز بعد از تصویب این لایحه گفت: مباحث عمرانی را نباید با خدمات مخلوط کنیم، اگر قرار است کار نکنیم، هیچ چیز را بررسی نمی کنیم و هرکسی خواست برای خودش  جلسه بگذارد2  بار ایرادات را به اعضای محترم ارسال کرده ایم ،اما توجهی نشده است. اما در این جلسه حرف میزنند، پروژه ها به 2 قسمت خودگردان و اجرایی مانند،(آسفالت که 110 میلیارد اختصاص یافته است) تقسیم بندی می شوند اگر در نظر برخی ها ، از  بودجه سردر نمی آوریم ولی در حوزه  عمرانی تخصص داریم، قطارشهری را اگر نمی خواهید تمام کنید  تعطیل کنید، باید ضرورت کاهش 112 میلیاردی بودجه را بررسی کنیم، شهرداری 480 میلیارد اقساط بدهی  گذشته را می پردازد، نیابد دست شهرداری را ببندیم، آقایان در گذشته فقط وام گرفته اند و از  ثروت پدری خرج این شهر نکرده اند،  مردم اعمال ما را می بینند و حالا می گویند این ها در شورا چکار می کنند؟

نیکو خصلت: از گذشته ها عبرت نمی گیریم

نیکو خصلت هم در واکنش به سخنان اشرف نیا بیان داشت:  از آقای اشرف نیا خواهش می کنیم بگویند این 110 میلیارد هزینه برای  آسفالت چگونه اجرایی خواهد شد؟ اینطور نباشد که با یک  تلفن ، منطقه مربوطه آسفالت ریزی شود، پیش بینی ها بودجه بر اساس ، گذشته است اما از گذشته  عبرت نمی گیریم، نباید وحدت فکری خود را از دست دهیم، واقع بینانه باشیم به نتایج بهتری دست می یابیم، اولویت،  توسعه پایدار است، پروژه هایی که برای شهر ثروت آفرین است را  بررسی کنیم.

بابایی اقدم: قانون حمایت از معلولان دقیقا کجای بودجه قرار گرفته؟

بابایی اقدم رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر هم در با ارائه پیشنهادی گفت: در خصوص درآمد های بودجه  شهرداری هفته قبل مطالبی گفتم که توجهی نشد،  پیشنهاد من کاهش بیش از 112 میلیاردی بودجه بود که شهرداری در  منگنه قرار نگیرد
در بحث توشعه شهری، پیشنهاد من این است که همانند مرکز پژوهشی و  مقبرالشعرا ، در منطقه ایده لو هم ورود کنید، 15 خیابان است که از سال گذشته  ناتمام مانده اند، برای مسیر گشایی باید تصمیمات درستی گرفته شوداین کاهش بودجه را نباید در این قسمت اعمال کنیم، ابلاغیه شهر دوستدارکودک و یا قانون حمایت از معلولین در بودجه دیده نمی شود.

تقی پور هم با اشاره به کنترل ترافیک در سطح شهر خاطر نشان کرد: در جلسات متعدد تاکید کردم که نباید پروژه های عمرانی لیست شود، اکنون در پروژه قطار شهری نا امیدانه به مردم می‌گوییم هنوز تمام نشده موضوع فضای سبز و محیط زیست اهمیت زیادی دارد باید توجه شود،  نقش  دوربین در انضباط شهری مشهود است، مسئولان کنترل ترافیک شهری معتقدند اگر دوربین ها افزایش یابد انضباط ترافیکی بهتری در شهر خواهیم داشت، حرف من در 3 جمله خلاصه می شود، کاهش پروژه ها و اتمام طرح های نیمه تمام، توسعه فضای سبز و افزایش دوربین ها است.

مسعودی ریحان که از مخالفان کاهش بودجه شهرداری بود ادامه داد: پروژه جواهر، پروژه گجیل ، مایان و پاساژ های مختلف هستند که مغازه های خالی مانده اند و هیچ استفاده ای نمی بریم، ما نمی گوییم سرمایه گذار جدید جذب شود، در جاهایی که سرمایه گذاری شده است، چه کار کرده ایم، وقتی نمی‌دانیم شهرداری چه دارد یا ندارد، چطور بودجه می نویسیم؟ اصلا من بعنوان کمیسیون سرمایه گذاری هیچ، به شما که رییس هستید ، بگویند تاکنون اصلا به حرف ما گوش نداده اند، این مدت باقی مانده را هم اینطور میگذرانند و تمام می شود.

دبیری هم با خطاب قرار دادن اعضای شورا گفت: موضوع بحث ما کاهش هزینه است، یاجاری یا عمرانی ، همه صحبت کردند اما هیچکس  پیشنهاد نداد، هرکدام می گویید از فلان محل کم نکنید، پس از کجا کاهش دهیم،  بهشتی هم در واکنش به سخنان مسعودی ریحان گفت: شما در جریان نیستید بودجه به وسیله کارشناسان دقیق بررسی شده است

مسعودی ریحان: مدیریت شهرداری را یک بازاری هم می تواند انجام دهد

مسعودی ریحان اضافه کرد: در حال حاضر 15 هزار نفر در شهرداری شاغل هستند اگر مدیریت را به یک  بازاری هم بدهیم می تواند اداره کند،  شهرداری با این همه سرمایه، چراباید بودجه عمرانی را کاهش دهد؟باید از هزینه های جاری کاهش دهیم.

در ادامه ایرج شهین باهر شهردار تبریز به سخنان مسعودی ریحان واکنش نشان داد و گفت: آقای مسعودی ریحان در باره ساختار شهرداری و سرمایه حرف زدند، ما چندین ساعت می نشینیم و یک اساسنامه جدید برای سازمان های ادغام شده تعیین می کتیم
اما یک کارمند جوان در تهران، کلیه تصمیمات ما را کنار میزند و آقای فرماندار و نماینده اش در شورا اصرار میکنند تا حرف تهران عمل شود ما اقساط پروژه های عمرانی گذشته را از بودجه جاری پرداخت خواهیم کرد، قرار نیست یک نفر را اخراج کتیم و حقوق را کاهش دهیم لذا بودجه جاری  ثابت است، اما در مورد حرف اقای مسعودی ریحان عرض کنم قرار نیست ساختار مجموعه ای خود را بفروشیم، بعد شما از ما انتظار دارید، ساختار را اصلاح کنیم؟؟؟؟؟

اکبر نژاد: شهردار امیدوارمان کرد

رئیس شورای شهر هم با تایید سخنان شهردار تبریز گفت: ممنون که امیدوارمان کردید، حرف شما درست است اما اینکه در پروژه ای مثل جواهر خوب عمل نشده هم درست است، باید درست عمل کنیم.

بهشتی هم با دفاع از کلیات بودجه سال آینده یادآور شد: در مباحث مربوط به هزینه های جاری، برای پژوهش هم سهمی در نظر گرفته ایم، ۲ میلیارد در قسمت پژوهش شهرداری و ۲ میلیارد برای مرکز پژوهش شورا در نظر گرفته شده است .

فرج  قلیزاده هم در ادامه به شورا نشینان یادآور شد:  نمی‌خواهید وارد جزییات هزینه های جاری شهرداری شوید؟ ما کلی حرف در مورد جزییات هزینه های جاری داریم. اگر یک فرد کارشناس معرفی میکند و او قیمت میگذارد، اگر شهرداری در مورد آن قیمت اعتراض دارد،باید انجام دهد دبیری هم در پاسخ گفت: هرکس حقوق مالکانه دارد می تواند اعتراض کند،

در ادامه اشرف نیا و تقی پور  و اندیش و شهردار تبریز جلسه شورا را ترک کردند.