تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ ۱۳:۲۳:۲۶ شناسه خبر : ۱۰۷۴۱۴۲

در جلسه امروز شورای شهر چه گذشت؛

از کاهش بودجه شهر تبریز و پروژه های نیمه تمام تا سرمایه گذاری هامبورگی/ هوشمند سازی به روش صلواتی

جلسه امروز شورای شهر با حضور اعضای شورا و شهردار تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ،  جلسه علنی  شورای شهر تبریز با حضور اعضای شورا و شهردار تبریز برگزار شد،  این جلسه نیز همچون چند جلسه قبلی به بررسی لایحه بودجه سال آینده شهرداری و سازمان های وابسته پرداخت،.

در ابتدای جلسه امروز اشرف نیا رئیس کمیسیون عمران  شورای شهر اظهار داشت: تمام ارزیابی های خودمان نسبت به بودجه سال 98  را به اتوماسیون ارائه کرده ایم،  در این میان 2 جلسه نیز با کارشناسان کمیسیون، مرکز پژوهش و شهرداری برگزار کرده ایم.

نیکو خصلت: تکلیف پروژه های بر زمین مانده چیست؟

نیکو خصلت هم در ادامه گفت: تکلیف  پروژه هایی که سال گذشته تا مرز امضای قرارداد پیش رفتند ولی اجرایی نشده اند  چه خواهد بود؟ قرار داد مشترکی که  با دانشگاه شهید مدنی دررابطه با کاهش سم تا مرحله امضا پیش رفت ولی امضا نشد، آیا با بودجه سال 97 در سال آینده انجام می شود.

تقی پور هم در اظهار نظری درباره بودجه سالانه افزود: پیشنهاد می کنم در ارتباط با افزایش بودجه فضای سبز و هوشمند سازی ترافیک افزایش بیشتری از بودجه در نظر گرفته شود تا اینکه در سال 98 بتوانیم از مشکلات ترافیک  شهری رهایی یابیم.

اشرف نیا هم در پاسخ به پیشنهاد تقی پور گفت: به حد کافی بودجه ترافیک شهری را افزایش داده ایم تا تمام مشکلات حل شود.

جلسه شورا با سخنان بابایی اقدم رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر ادامه یافت، وی گفت: در خصوص مسیر گشایی ها قرار بر این شد که ریالی از شهرداری کم نشود علاوه بر آن، مسیر گشایی ها به صورت پراکنده انجام می شود و برخی مسیر ها اسمشان نیز مشخص نشده است.


تقی پور: بخاطر انسان دوستی بودجه آسفالت را افزایش دهیم

 تقی پور در ادامه اظهاراتش گفت: لااقل در بحث انسان محوری 10 میلیارد از بودجه 110 میلیاردی آسفالت و ۱۰ میلیارد از سایر قسمت های بودجه، برداریم و به بودجه فضای سبز اختصاص دهیم.پس مقرر شود 20 میلیارد از بودجه سازمان عمران در اختیار فضای سبز باشدبودجه ۱۱۰ میلیاردی آسفالت در مقایسه با بودجه ۹۵ میلیاردی فضای سبز، مغایر با شعار انسان محوری است.

مسعودی ریحان دیگر عضو شورا هم تصریح کرد: بودجه سال قبل برای مدیریت سرمایه گذاری اختصاص نیافت وقتی علت را از مدیران پرسیدیم در جواب گفتند، ریالی به این کار داده نشد،   خودتان هم می دانید که راه نجات  شهرداری فقط سرمایه گذاری است لطفا یا مدیریت سرمایه گذاری را جمع کنید یا به این مدیریت مظلوم و محروم رسیدگی کنید.

دبیری رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر هم  در واکنش به این سخنان گفت: کاهش ها 112 میلیارد است اما افزایش ها جبرا نشده است، یعنی باید 6 میلیارد هم کاهش بدهیم تا افزایش ها جبران شود آقای بهشتی پیشنهاد خوبی دادند تا مبلغ ۶/۵ میلیازد از شرکت عمران توسعه کاهش دهیم تا افزایش ها را جبران کند.

بابایی اقدم: مردم از وضعیت آسفالت ناراضی هستند

ولی در ادامه بابایی اقدم با مخالف دربرابر پیشنهاد  بهشتی، افزود: من با پیشنهاد آقای تقی پور در باره کاهش 10 میلیاردی آسفالت  مخالف هستم چرا که  با این گرانی قیر و حفاری هایی که در مسیر انجام می شود این 110 میلیارد نیز کفاف نمی دهد.

دبیری هم در پاسخ گفت: به نظر من آسفالت محلات مسئله مهمی است و مردم بابت آسفالت خیابان ها ناراضی هستند.

فرج قلیزاده هم  یاد آور شد: در بحث فضای سبز اگر 1500 میلیارد برای پروژه ها اختصاص یافته پس برداشتن 20 میلیارد خللی ایجاد نخواهد کرد در خصوص اتوبوس های شهری بار ها تاکید کرده ام برای معلولین اقداماتی انجام شود اگر سیستم های شهرداری هوشمند نشود و سلیقه ای برخورد شود مردم از شهرداری ناراضی خواهند بود،

با رای اعضای شورای شهر کاهش 112 میلیاردی بودجه شورای شهر در سال 98   به تصویب رسید.

جلسه شورای شهر با اظهارات مولاخواه از مدیران شهرداری تبریز نسبت به فضای  سبز ادامه یافت، وی خاطر نشان کرد: 167 میلیارد برای فضای سبز در بودجه سال 98 اختصاص یافته است، 95 میلیارد از این رقم جهت نگهداری فضای سبز است و بقیه به صورت محله محور هزینه می شود، پیشنهاد من این است که ۲۰ میلیاردی که میفرمایید،در داخل این ۱۶۷ میلیارد قرار گیرد ودوباره از بقیه پروژه ها کسر نشود.

قلیزاده هم   گفت: پیشنهاد می کنم این 20 میلیارد تصویب شود و بعدا محل برداشت را مشخص کنیم، از یک پروژه ۵۰۰ میلباردی، برداشتن مبلغ ۲۰ میلیارد و اختصاص به فضای سبز هیچ آسیبی به پروژه ها وارد نمیکند.

دبیری در پاسخ به قلیزاده گفت:  اگر قرار باشد جابجایی شود، باید الان مشخص شود که جابجایی در کدام قسمت انجام شود،.

اعضای شورا شهر  نسبت به مابحث مربوط به فضای سبز واکنش های  متفاوتی  نشان می دادند،  بهشتی گفت:  اگر قرار باشد تبصره ای نوشته شود تا 20 میلیارد به  فضای سبز اختصاص یابد باید محل این تغییرات نیز مشخص شود. بابایی اقدم: نیز گفت:  هر تغییری که در  پروژه ها داده می شود تصمیمات قبلی ما را زیر سوال خواهد برد.

مسعودی ریحان: از بودجه سردر نمی آورم ولی مشخص نشد بودجه تبریز2018 کجا رفت

در ادامه مسعودی ریحان گریزی به بودجه تبریز2018 هم زد و خاطر نشان کرد: اگر برنامه ای داشته باشیم ولی بودجه ای اختصاص نیابد اجرا نخواهد شد، من از بودجه سر در نمی آورم ولی مشخص نشد بودجه سال 97 در کجا ها هزینه شد جواب دهند که 25 میلیارد بودجه  تبریز 2018 چه شد، حتی آقای  الموسوی را در صحن شورا حاضر کردیم ولی معلوم نشد این بودجه 25 میلیاردی چه شده است،  جلسه ای برگزار شود تا معلوم شود بودجه سال 97 در چه حوزه هایی هزینه شده است.

اکبر نژاد رئیس شورای شهر هم  از ارائه نامه ای  به حضرت آقا خبر داد و گفت: نامه ای به حضرت آقا فرستادیم و خواهش کردیم یک مجموعه  نظارتی ایجاد شود تا مشخص شود این مبالغ مصوب برای پروژه ها در کدام قسمت هزینه می شود.

موحد نیا در پاسخ به نیکو خصلت  گفت:  پروژه ای که قرار بود با دانشگاه شهید مدنی اجرا شود در کلیات موافق هستیم و قرار بر این شده در مرکز پژوهش ها بررسی شود،.

نیکو خصلت هم در جواب اظهار داشت: آقای سلیمانی حضور دارند و می تواند توضیح دهد اما فکر نمی کنم مرکز پژوهش ها بتواند ورود پیدا کند چون فقط یک امضا لازم دارد.


قلیزاده: قرار داد نیاز به پژوهش ندارد

قلیزاده هم  ضمن تایید سخنان  نیکو خصلت یادآور شد: احتمالا آقای موحد نیا در جریان امر نیستند چون این یک قرار داد است و نیازی به مرکز پژوهش ها ندارد، جواب آقای  نیکوخصلت این است که چون این پروژه در بودجه 98 قرار ندارد مطمئن باشید که اجرا نخواهد شد.

موحد نیا هم در پاسخ اعضای شورای شهر گفت:  منظور من این نبود که از بودجه پژوهش اختصاص یابد بلکه این بود که مورد پژوهش قرار گیرد.

قلیزاده ادامه داد: نمیدانم این مطلب را چه کسانی به شما گفته، چون اصلا ارتباطی با مرکزپژوهش ندارد این یک پروژه است و باید شما اجرا کنید.

مولاخواه هم یکی از مدیران شهرداری  اظهار داشت: این پروژه تاکنون در  ایران اجرا نشده است لذا باید یک نظارتی در اجرای این قرارداد باشد ، حتی از شهرداری یزد با ما تماس گرفته شد تا این پروژه در اختیار آنان قرار گیرد، در جواب گفتیم هنوز این قرار داد امضا نشده است تا اجرا شود.

آجودان زاده: 500 دستگاه اتوبوس  خریده نشد

آجودان زاده هم به مسئله خرید اتوبوس های حمل و نقل عمومی اشاره کرد و گفت: سال گذشته مجوز خرید 500 دستگاه  اتوبوس صادر شد ولی در نهایت خریدی انجام نشد ، در بودجه سال 98 این را لحاظ کنید

نیکو خصلت در تشریح این پروژه گفت: این پروژه برای کاهش سم و کاهش سرطان منجر خواهد شد و در کشور های آمریکا، ژاپن و هلند اجرایی شده است.

سلیمانی هم   در تکمیل سخنان نیکو خصلت خاطر نشان کرد: همه کارهای این پروژه انجام شده فقط نیاز به  کارشناس وجود دارد  اساتید فعلا خودشان را کنار کشیده اند قرار شده از اساتید دانشگاه های دیگر برای نظارت استفاده شود .

واکنش ها همچنان به پروژه  کاهش سم با هماکاری دانشگاه شهید مدنی  ادامه داشت.

اشرف نیا: نظارت و مشاوره باید متفاوت باشد

اشرف نیا گفت: نمی شود  پروژه ها به صورت پراکنده انجام شود،فاز مقدماتی فاز  نظارت هم دارد اگر دانشگاه ورود پیدا می کند پس باید مرکز پژوهش ها هم ورود کند اگر هر دانشگاهی قصد  مشاوره دارد ،نظارت و مشاوره باید متفاوت باشد، 

بهشتی معتقد بود: این پروژه در بودجه98 جایی ندارد، لذا باید در  متمم بودجه ۹۷ گنجانده شود ولی اکبر نزاد اعتقاد داشت باید هم در بودجه و هم در متمم آورده شود.

شهین باهر شهردار تبریز هم درباره این پروژه اظهار داشت: این یک بحث جدید است و بهتر است موردی بحث نشود،  بهتر است مرکز پژوهش ها ورود پیدا کند همچنین در بودجه98 آورده شود.

قلیزاده هم در واکنش به سخنان شهردار تبریز گفت: مواردی که صراحتا در  بودجه آورده می شود عملی نمی شودچه برسد که این موضوع به صورت متمم غیر مستقیم وارد شود.

تقی پور با حالت مزاح گفت: این موضوع مربوط به عمران است بهتر است از بودجه عمرانی 10 میلیارد برداشته شود ولی اشرف نیا در پاسخ گفت:  این موضوع ربطی به عمران ندارد.

اندیش نائب رئیس شورای شهر هم یادآور شد: آقایان این جلسه  بررسی بودجه است، از آقای نیکو خصلت خواهش می کنم مشخص کنند دقیقا چه موضوعی است.

موضوع  بررسی طرح کاهش سم همچنان بحث داغ شورا نشینان بود و ادامه داشت.

بهشتی : دانشگاه شهید مدنی می تواند فقط ناظر باشد نه مجری.

بهشتی گفت: دانشگاه شهید مدنی می تواند فقط ناظر باشد نه مجری.

اعضای شورای شهر به سخنان بهشتی واکنش نشان دادند، اولین واکنش مربوط به نیکو خصلت بود که گفت: چرا دانشگاه نمی تواند مشارکت داشته باشد؟

مسعودی ریحان هم  عنوان داشت: آقای بهشتی چرا می گویید نمی تواند مشارکت کند؟ دانش فنی از دانشگاه  پول از شهرداری این چه مشکلی دارد؟ نیکوخصلت اکبرنژاد و تقی پور متفق القول هستند 5 میلیارد از بودجه سال 98 و 3 میلیارد از متمم بودجه به این پروژه اختصاص یابد، قرار بود از بودجه سال 97 مبلغ 13 میلیارد به این موضوع اختصاص یابد، حالا می گویید 3 میلیارد؟.

هوشمند سازی صدور پروانه بحث دیگری بود که اعضای شورای شهر در ادامه بدان پرداختند، بابایی اقدم گفت: باید برای هوشمند کردن صدور پروانه ها بودجه اختصاص داده شود، دبیری هم گفت نیازی به بودجه نیست با فرهنگ سازی عملی می شود.

سخنان دبیری با واکنش قلیزاده روبه رو شد  وی گفت: پس با صلوات فرستادن باید هوشمندکنیم؟؟؟

شهردار تبریز هم گفت: تمامی کارهای #هوشمندسازی انجام شده است و زیر ساخت ها آماده است برای صدور پروانه نیاز به برخی استعلامات وجود دارد که باید این موانع برداشته شود، هوشمند سازی پروانه باید به صورت واحد و باهم انجام شود، مجوز خرید ۵۰۰ دستگاه اتوبوس توسط شورا داده شده است  هنوز هیچ حرکت و کمکی از طرف  دولت انجام نشده است، سیستم خرید اتوبوس از طرف دولت بسته است و ما نمیتوانیم خرید کنیم.

در ادامه شهین باهر خطاب به قلیزاده اظهار داشت: در اکثر مسیر ها تمهیداتی برای معلولان انجام شده است حتی در خیابان ارتش این کار انجام پذیرفته است.

قلیزاده هم در پاسخ به شهردار یادآور شد: از بابت این تمهیدات سپاس گزارم اما افراد معلول بیشترین مشکلاتشان در استفاده از اتوبوس است.

شهردار تبریز چنین ادامه داد: باید به دنبال سرمایه گذار برویم و نباید انتطار داشته باشیم سرمایه گذار بیاید به اتاق ما، الان بسیاری از ایرانیان و حتی  تبریزی ها در هامبورگ آلمان حضور دارند.

اندیش: هامبورگ که هیچ ، هرجا برویم بازهم نمیتوانیم سرمایه گذار جذب کنیم

سونیا اندیش هم در پاسخ به شهر دار خاطر نشان ساخت: تا زمانی که برنامه ای نداشته باشیم، هامبورگ که هیچ ، هرجا برویم بازهم نمیتوانیم سرمایه گذار جذب کنیم، برنامه ریزی از طریق نگاه کردن به اینترنت ایحاد نمی شوذ باید خودمان برنامه ریزی کنیم.

در نهایت کلیات بودجه جاری شهرداری تصویب شد.