تبریزبیدار
دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ۰۹:۴۱:۲۲ شناسه خبر : ۱۰۷۴۱۵۰

مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان در گفتگو با تبریزبیدار مطرح کرد؛

رونمایی از کتاب«سوزلرین واحد یازیلیشی» جهت یکسان نویسی واژگان / ثبت بیش از 18 هزار کلمه و ترکیب زبان ترکی

علیمحمدی در تشریح کتاب تازه چاپ شده «سوزلرین واحد یازیلیشی» گفت: واژگان ترکی به صورت سلیقه ای نوشته می شدند. مرجعیلازم بود تا- روش درست نوشتن را معرفی کند.

ابوالفضل علیمحمدی، مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان در گفتگو با تبریزبیدار، با اشاره به رونمایی از کتاب ترکی «سوزلرین واحد یازیلیشی» (شیوه خط و فرهنگ املایی ترکی آذربایجانی یکسان نویسی کلمات) در تهران اظهار داشت: هیئت امنای بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان، سالانه یکبار در تهران تشکیل جلسه می دهند. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداران چهار استان آذربایجان های شرقی و غربی، اردبیل و زنجان، مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان ها و همچنین از هر استان فردی به عنوان استان فرهیخته و آذربایجان شناس جزو هیئت امنای بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان هستند.

کتابی مرجع برای پرهیز از نوشتار سلیقه ای

وی گفت: بهترین مکان و مراسمی که می توانست برای این کتاب جامع برای رونمایی در نظر گرفت همین مراسم بود، چون بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان متشکل از چهار استان است لذا قرار شد مراسم رونمایی از این کتاب در تهران و جلسه هیئت امنای بنیاد فرهنگ و هنر آذربایجان برگزار شود.

علیمحمدی خاطر نشان کرد: ضرورت تحقیق درباره فرهنگ و ادب آذربایجان ایجاب می کرد که این کتاب به نگارش در آید. زبان ترکی از ادبیات غنی و پرباری اعم از شعر و رمان برخوردار است.

وی افزود:  در حال حاضر شاعران و نویسندگان بیشتر آثار خود را به زبان ترکی به رشته تحریر در می آورند، اما وقتی این آثار را بررسی می کنیم مشاهده می شود واژگان به صورت سلیقه ای نوشته می شوند، به زبان ساده تر باید گفت برخی کلمات در چهار قالب مختلف نوشته می شود،  به همین خاطر  مرجعی باید باشد که روش درست نوشتن و استفاده را  معرفی کند. حتی فرهنگستان زبان فارسی هم چندین نوع کتاب برای درست نوشتن  چاپ کرده است، آموزش شکل صحیح نوشتاری کلمات ، در همه جای دنیا مرسوم است.

در زبان ترکی اجماعی  به صورت گروهی دیده نمی شد و آثار سیقه ای بودند

وی تصریح کرد: در زبان ترکی نیز اجماعی  به صورت گروهی دیده نمی شد، البته برخی اساتید به صورت فردی آثاری را منتشر کرده بودند، حتی پیشینه ای این کار به قبل از انقلاب و بعد از انقلاب اسلامی نیز بر می گردد، ولی به صورت گروهی و کار جمعی نتیجه ای حاصل نشد، زمانیکه ضرورت ایجاد یک کار واحد احساس شد،  جمعی از شخصیت های علمی دعوت شدند و با بسیاری از افراد و شخصیت ها نیز گفتگو هایی انجام شد و به صورت مشخصی چارچوبی برای نگارش این کتاب تعریف شد.

جلب آرای شخصیت های علمی بعد از نگارش

علیمحمدی خاطر نشان کرد: هیئت مولفانی تشکیل شد و بعد از مشخص شدن چارچوب، کار نگارش کتاب آغاز شد که 200 صفحه مقدمه دارد، بعد از اتمام کار نگارش، کتاب را برای اظهار نظر کلی به برخی شخصیت های علمی که  حضور نداشتند ارسال و نظر آنان نیز کسب شد، به همین خاطر می توان گفت این کتاب از نظر علمی و پژوهشی دارای مرجعیت  می باشد.

این کتاب فرهنگ چگونه نوشتن است نه فرهنگ لغت

مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان بیان داشت: در این راه بیش از 18 هزار کلمه و ترکیبی که در صحبت های معمول مورد استفاده قرار می گیرد، ضبط و ثبت شد، البته نمی توان گفت این کتاب، کتاب فرهنگ لغت زبان ترکی است بلکه فرهنگ چگونه نوشتن زبان ترکی را آموزش می دهد، اما در عین حال ترکیبات و کلمات نیز وجود دارد، در نگارش کتاب شیوه خط و فرهنگ املایی ترکی آذربایجانی یکسان نویسی کلمات، سعی شده چند اصل رعایت شود، اول اینکه کلمات اصیل ترکی به همان صورت که  تلفظ می شوند، نوشته شده است، اما مواقعی است که برخی کلمات استحاله زیادی پیدا کرده اند به طور مثال کلمه(مشمع) که در اثر گذشت زمان و تغییرات زیاد (مشمباع) خوانده می شود، در این کتاب این کلمات به همان صورت تلفظی نوشته شده است در عین حال این اصل را هم اضافه کردیم که اصالت این کلمه چیست و چرا بدین گونه تلفظ می شود.

جلد دوم بصورت تخصصی، در راه است

وی بیان داشت:  کار نگارش این کتاب در یک جلد به پایان نرسیده است و جلد دوم آن نیز ادامه خواهد یافت،  جلد دوم این کتاب به صورت فرهنگ لغات زبان ترکی خواهد بود که به صورت تخصصی به لغات ترکی پرداخته خواهد شد، در نگارش این کتاب بالغ بر صد جلسه 3 ساعته کار انجام گرفته است،  حداقل زمانی که  برای نگارش این کتاب صرف شد، بیش از یک سال بود، در خود تبریز بسیاری از اساتید صاحب نظر حضور دارند، برگزیده ای از این اساتید و کارشناسان  برای نگارش این کتاب انتخاب شده اند، همه منتخبان نیز از خود تبریز هستند، نظر همه متخصصان حوزه زبان ترکی در این راه گرفته می شود  تا در چاپ های بعدی نیز لحاظ شود. این کتاب هم اکنون در بازار یافت می شود و علاقه مندان می توانند برای کارهای تحقیقی و پژوهشی از کتاب  سوزلرین واحد یازیلیشی (شیوه خط و فرهنگ املایی ترکی آذربایجانی یکسان نویسی کلمات) استفاده و بهره مند شوند.