تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : علم و فناوری , چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ۱۵:۴۳:۰۱ شناسه خبر : ۱۰۷۴۱۸۲

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی؛

واکسیناسیون 3 و نیم میلیون دام سبک علیه بیماری تب برفکی/ امسال هیچ اپیدمی از بیماری تب برفکی در دام های استان وجود ندارد

بهداد با تاکید بر این که امسال هیچ اپیدمی از بیماری تب برفکی در دام های استان مشاهده نشده است، افزود: با این حال لازم است صاحبان دام، با کارشناسان، دامپزشکان و مجریان طرح واکسیناسیون تب برفکی همکاری کنند.

به گزارش تبریز بیدار ، امیر حسین بهداد مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی  گفت: طرح واکسیناسیون دام های سبک از اول اسفند امسال در استان آغاز شده است و تا پایان سال ادامه خواهد داشت .

به گفته دکتر بهداد، این طرح همه ساله برای پیشگیری و جلوگیری از شیوع تب برفکی و کنترل این بیماری اجرا می شود و امسال هم با تامین واکسن به میزان لازم، در سراسر استان در حال اجراست.

وی با تاکید بر این که امسال هیچ اپیدمی از بیماری تب برفکی در دام های استان مشاهده نشده است، افزود: با این حال لازم است صاحبان دام، با کارشناسان، دامپزشکان و مجریان طرح واکسیناسیون تب برفکی همکاری کنند.

تب برفکی یا بیماری دهان و پا، یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی است و موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم از جمله گاو اهلی، گاومیش و گوسفند و بز می‌شود.

کنترل بیماری منوط به واکسیناسیون، ضابطه مند نمودن نقل و انتقال حیوانات، قرنطینه کردن حیوانات مبتلا، اعمال محدودیت در خرید و فروش حیوانات است.