تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ۰۱:۱۸:۵۶ شناسه خبر : ۱۰۷۴۱۸۴

رئیس مرکز ملی فرش در پاسخ به تبریزبیدار؛

شورای عالی برای بافندگان حقوق تعیین می کند / میزان نقش دلالان در تک بافی، بررسی می شود

دستپاک معاون وزیر صمت و رئیس مرکز ملی فرش کشور گفت: شورای عالی فرش در کشور تشکیل شده و به تناسب ظرفیت استانها، برای بافندگان تکی و کارگاه های تولیدی دستمزد تعیین خواهند کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، فرشته دستپاک معاون وزیر صمت و رئیس مرکز ملی فرش کشور شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران در تبریز اظهار داشت: شهر تبریز بعنوان پایتخت فرش در سطح دنیا شناخته می شود.

وی ادامه داد: سنگینی بار بافت فرش بر دوش محرومین جامعه است و اغلب کسانی که در این حوزه فعالیت دارند، از قشر محرومین هستند.

فرش دستباف شناسنامه و پرچم دوم کشور ما است اما شناسنامه ندارد

دستپاک ضمن انتقاد از عدم حمایت های کافی از صنعت فرش کشور بعنوان یک هنر، افزود:  فرش دستباف شناسنامه و پرچم دوم کشور ما است و جمعیت دو میلیونی در کشور در این عرصه فعالیت دارند.

وی به تشریح جزئیات برگزاری سیزدهمین المپیاد ملی فرش دستباف در تبریز پرداخته و خاطر نشان کرد: در این المپیاد 160 نفر از 18 استان شرکت کردند که از این تعداد 147 زن و 13 مرد بوده و همچنین 81 نفر از آنان دانش آموز و 79 تن نیز دانش آموز بودند.

رئیس مرکز ملی فرش کشور ادامه داد: شرکت کنندگان در این المپیاد در رشته های رنگرزی، طراحی، بافت و مرمت به رقابت پرداختند و 9 نفر در بخش دانش آموزی و 12 نفر در بخش دانشجویی در رشته های فوق حائز کسب رتبه شدند.

سال 98 مشکل بیمه قالیبافان حل می شود

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص وضعیت بیمه قالیبافان گفت: سال 98 مشکل بیمه قالیبافان حل می شود. رقم 19 هزار میلیارد تومان برای بیمه قالیبافان در نظر گرفته شده است.

دستپاک از شناسنامه دار کردن فرش دستباف کشور خبر داده و گفت: صنعتی که شناسنامه ماست،خود شناسنامه ندارد و طی تفاهم نامه با سازمان بین المللی سی تی وان، فرش های دستباف کشور بطور رایگان بمدت دو سال شناسنامه دار می شوند.

ترامپ نماد تمدن ما را نشانه گرفت / با خروج آمریکا از برجام، در صادرات فرش دستباف به مشکل خوردیم

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر تحریم ها بر صادرات فرش گفت: اولین کالای تحرمی شده بعد از نفت ومشتقات آن، فرش دستباف ایرانی بود چرا که فرش نماد تمدن ما است و ترامپ رئیس جمهور آمریکا آن را نشانه گرفت.

معاون وزیر صمت خاطر نشان کرد: بخش عمده ای زا صادرات فرش ما به آمریکا و آلمان بود و در زمان تحریم دنبال کشورهای جایگزین هستیم.

وی اذعان داشت: بعد از توافق برجام مشکلی در صادرات فرش نداشتیم اما با خروج آمریکا از برجام، در صادرات فرش دستباف به مشکل خوردیم.

رئیس مرکز ملی فرش کشور از تهاتر یا مبادله فرش با کالا در شرایط تحریم خبر داده و افزود: با صادرات فرش به کشورهای دیگر، کالاهای مورد نیاز کشور را وارد خواهیم کرد.

شورای عالی فرش برای بافندگان، حقوق تعیین می کند

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار تبریزبیدار در خصوص سیاست های مرکز ملی فرش برای تک بافی و کارگاه های تولیدی و قطع دست دلالان، گفت: استان ها باید به ما بگویند که آیا تک بافی تاثیری در گرم شدن بازار دلالان دارد یا خیر؛ و در خصوص باید راهکار ارائه دهند.

دستپاک در همین خصوص ادامه داد: شورای عالی فرش در کشور تشکیل شده و به تناسب ظرفیت استانها، برای بافندگان تکی و کارگاه های تولیدی دستمزد تعیین خواهند کرد.